Herb: Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój

gmina miejskapowiat kłodzkiwoj. dolnośląskie TERYT: 0208011

DepopulacyjnaStarzejąca sięTurystyczna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
3 777
(2025)
Powierzchnia
22,3 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Duszniki-Zdrój

gmina miejska, powiat kłodzki, woj. dolnośląskie

Mieszkańców
3 777
Powierzchnia
22,3 km²
Frekwencja
74,1%
Zwycięzca
KO

Położenie na mapie Polski

Duszniki-ZdrójKarpacz

KarpaczHerb: Karpacz

gmina miejska, powiat karkonoski, woj. dolnośląskie

Mieszkańców
4 090
Powierzchnia
38,0 km²
Frekwencja
78,1%
Zwycięzca
KO

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Duszniki-Zdrój 74,1%, Karpacz 78,1%. Wyższa o 4,0 p.p.: Karpacz.
  • Zwycięzca: w obu gminach KO.
  • PiS: Duszniki-Zdrój 32,5%, Karpacz 21,2%. Wyższy wynik o 11,3 p.p.: Duszniki-Zdrój.
  • KO: Duszniki-Zdrój 40,1%, Karpacz 48,4%. Wyższy wynik o 8,3 p.p.: Karpacz.
  • Trzecia Droga: Duszniki-Zdrój 10,2%, Karpacz 11,9%. Wyższy wynik o 1,7 p.p.: Karpacz.

W cechach gmin

  • Uczniowie 7–13 lat: Duszniki-Zdrój 62,5 (więcej niż w 26% gmin), Karpacz 81,3 (więcej niż w 81% gmin).
  • Nowe firmy: Duszniki-Zdrój 69 (więcej niż w 53% gmin), Karpacz 129 (więcej niż w 98% gmin).
  • Wodociąg: Duszniki-Zdrój 93,8% (więcej niż w 48% gmin), Karpacz 99,5% (więcej niż w 85% gmin).
  • Młode roczniki szkolne: Duszniki-Zdrój 81 (więcej niż w 16% gmin), Karpacz 91 (więcej niż w 41% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: wiek przedprodukcyjny, miejsca noclegowe, czytelnicy bibliotek.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Duszniki-Zdrój minus wynik w gminie Karpacz.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikDuszniki-ZdrójKarpaczRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 4 001 4 208 −207 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 29,5 25,3 +4,2 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 12,4 13,7 −1,3 %
Ludność w wieku produkcyjnym 54,0 56,5 −2,5 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 33,6 29,8 +3,8 %
Gęstość zaludnienia 179,6 110,8 +68,8 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −13,58 −10,99 −2,59 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −7,90 −10,99 +3,09 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 5,3 3,8 +1,5 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 28,5 21,6 +6,9 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 107 197 −90 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 69 129 −60 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 5 024 9 893 −4 869 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 4 874 3 855 +1 020 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 301 171 +130 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 93,8 99,5 −5,7 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 94,9 93,4 +1,4 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 0,2 1,4 −1,2 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 6,75 9,98 −3,23 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 111 114 −3 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 063 1 250 −187 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 498,6 2 689,2 −2 190,5 na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 81 91 −9 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 62,5 81,3 −18,8 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 19,5 66,5 −47,0 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Duszniki-Zdrój minus Karpacz. Na osi pozycji czerwony punkt to Duszniki-Zdrój, granatowy to Karpacz; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Herb (Karpacz): plik „POL Karpacz COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.

Gminy podobne: Duszniki-Zdrój (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Stoczek Łukowski: wynik: KO 19,4%, czyli o 20,8 p.p. mniej niż Duszniki-Zdrój (40,1%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: KORóżnica wobec: Duszniki-Zdrój
Tomaszów Lubelski gmina miejska, woj. lubelskie 91% 70,8% 24,3% −15,8 p.p. Porównaj →
Złotoryja gmina miejska, woj. dolnośląskie 91% 71,4% 34,4% −5,7 p.p. Porównaj →
Puck gmina miejska, woj. pomorskie 90% 72,4% 44,0% +3,8 p.p. Porównaj →
Karpacz gmina miejska, woj. dolnośląskie 90% 78,1% 48,4% +8,3 p.p. Porównaj →
Łeba gmina miejska, woj. pomorskie 89% 76,6% 43,1% +2,9 p.p. Porównaj →
Kędzierzyn-Koźle gmina miejska, woj. opolskie 88% 69,4% 42,6% +2,5 p.p. Porównaj →
Stoczek Łukowski gmina miejska, woj. lubelskie 87% 76,2% 19,4% −20,8 p.p. Porównaj →
Suchedniów gmina miejsko-wiejska, woj. świętokrzyskie 87% 71,8% 31,6% −8,6 p.p. Porównaj →
Radziejów gmina miejska, woj. kujawsko-pomorskie 87% 69,5% 24,2% −15,9 p.p. Porównaj →
Konin gmina miejska, woj. wielkopolskie 87% 75,2% 31,1% −9,0 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: KO.

Herb: plik „POL powiat kłodzki COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.