Herb: Radomsko

Radomsko

gmina miejskapowiat radomszczańskiwoj. łódzkie TERYT: 1012011

DepopulacyjnaPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
41 909
(2025)
Powierzchnia
51,4 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Radomsko

gmina miejska, powiat radomszczański, woj. łódzkie

Mieszkańców
41 909
Powierzchnia
51,4 km²
Frekwencja
74,1%
Zwycięzca
PiS

Położenie na mapie Polski

RadomskoGniezno

GnieznoHerb: Gniezno

gmina miejska, powiat gnieźnieński, woj. wielkopolskie

Mieszkańców
62 018
Powierzchnia
40,6 km²
Frekwencja
75,5%
Zwycięzca
KO

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Radomsko 74,1%, Gniezno 75,5%. Wyższa o 1,4 p.p.: Gniezno.
  • Zwycięzca: Radomsko: PiS, Gniezno: KO.
  • Trzecia Droga: Radomsko 8,9%, Gniezno 20,3%. Wyższy wynik o 11,5 p.p.: Gniezno.
  • PiS: Radomsko 37,8%, Gniezno 26,5%. Wyższy wynik o 11,2 p.p.: Radomsko.
  • Nowa Lewica: Radomsko 7,1%, Gniezno 15,3%. Wyższy wynik o 8,2 p.p.: Gniezno.

W cechach gmin

  • Uczniowie 7–13 lat: Radomsko 68,8 (więcej niż w 46% gmin), Gniezno 85,0 (więcej niż w 87% gmin).
  • Wydatki inwestycyjne: Radomsko 1 916 (więcej niż w 49% gmin), Gniezno 1 056 (więcej niż w 16% gmin).
  • Dochody własne: Radomsko 3 885 (więcej niż w 87% gmin), Gniezno 2 895 (więcej niż w 62% gmin).
  • Młode roczniki szkolne: Radomsko 94 (więcej niż w 51% gmin), Gniezno 86 (więcej niż w 26% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: wiek produkcyjny, szkoły ponadpodstawowe, nowe mieszkania.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Radomsko minus wynik w gminie Gniezno.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikRadomskoGnieznoRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 42 973 63 549 −20 576 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 23,9 22,4 +1,5 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 15,7 17,5 −1,8 %
Ludność w wieku produkcyjnym 56,6 56,6 0,0 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 27,7 26,0 +1,7 %
Gęstość zaludnienia 835,6 1 565,2 −729,6 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,36 −5,54 −0,82 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,05 −5,57 +1,52 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,7 3,2 +0,5 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 20,7 18,1 +2,6 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 94 106 −12 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 85 71 +14 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 885 2 895 +990 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 916 1 056 +860 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 377 411 −34 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 96,6 97,8 −1,2 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 83,3 88,1 −4,8 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 4,6 4,5 +0,1 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,93 4,20 −0,27 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 208 145 +63 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 093 1 149 −56 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 12,2 8,3 +3,9 na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 94 86 +8 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 68,8 85,0 −16,2 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 105,7 111,0 −5,3 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Radomsko minus Gniezno. Na osi pozycji czerwony punkt to Radomsko, granatowy to Gniezno; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Herb (Gniezno): plik „POL powiat gnieźnieński COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: vector version Bastian, licencja: Public domain.

Gminy podobne: Radomsko (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Pabianice: frekwencja 77,1%, czyli o 2,9 p.p. więcej niż Radomsko (74,1%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaFrekwencjaRóżnica wobec: Radomsko
Chrzanów gmina miejsko-wiejska, woj. małopolskie 95% 75,0% 75,0% +0,8 p.p. Porównaj →
Piotrków Trybunalski gmina miejska, woj. łódzkie 95% 75,1% 75,1% +1,0 p.p. Porównaj →
Legnica gmina miejska, woj. dolnośląskie 93% 72,8% 72,8% −1,3 p.p. Porównaj →
Elbląg gmina miejska, woj. warmińsko-mazurskie 93% 73,6% 73,6% −0,5 p.p. Porównaj →
Pabianice gmina miejska, woj. łódzkie 92% 77,1% 77,1% +2,9 p.p. Porównaj →
Brzeg gmina miejska, woj. opolskie 91% 71,9% 71,9% −2,3 p.p. Porównaj →
Gniezno gmina miejska, woj. wielkopolskie 91% 75,5% 75,5% +1,4 p.p. Porównaj →
Sochaczew gmina miejska, woj. mazowieckie 91% 77,1% 77,1% +2,9 p.p. Porównaj →
Piła gmina miejska, woj. wielkopolskie 91% 75,8% 75,8% +1,7 p.p. Porównaj →
Kalisz gmina miejska, woj. wielkopolskie 91% 76,5% 76,5% +2,4 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, frekwencja.

Herb: plik „POL Radomsko COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.