Herb: Sieradz

Sieradz

gmina miejskapowiat sieradzkiwoj. łódzkie TERYT: 1014011

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
37 764
(2025)
Powierzchnia
51,2 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Sieradz

gmina miejska, powiat sieradzki, woj. łódzkie

Mieszkańców
37 764
Powierzchnia
51,2 km²
Frekwencja
76,7%
Zwycięzca
PiS

Położenie na mapie Polski

SieradzŁowicz

ŁowiczHerb: Łowicz

gmina miejska, powiat łowicki, woj. łódzkie

Mieszkańców
25 313
Powierzchnia
23,4 km²
Frekwencja
75,4%
Zwycięzca
PiS

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Sieradz 76,7%, Łowicz 75,4%. Wyższa o 1,3 p.p.: Sieradz.
  • Zwycięzca: w obu gminach PiS.
  • KO: Sieradz 34,1%, Łowicz 27,3%. Wyższy wynik o 6,8 p.p.: Sieradz.
  • PiS: Sieradz 34,3%, Łowicz 37,2%. Wyższy wynik o 2,9 p.p.: Łowicz.
  • Konfederacja: Sieradz 6,2%, Łowicz 8,8%. Wyższy wynik o 2,6 p.p.: Łowicz.

W cechach gmin

  • Czytelnicy bibliotek: Sieradz 219 (więcej niż w 95% gmin), Łowicz 115 (więcej niż w 57% gmin).
  • Miejsca noclegowe: Sieradz 6,8 (więcej niż w 36% gmin), Łowicz 2,9 (więcej niż w 13% gmin).
  • Pomoc społeczna: Sieradz 217 (więcej niż w 15% gmin), Łowicz 320 (więcej niż w 35% gmin).
  • Nowe mieszkania: Sieradz 3,1 (więcej niż w 49% gmin), Łowicz 2,1 (więcej niż w 29% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: dochody własne, kanalizacja, wychowanie przedszkolne.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Sieradz minus wynik w gminie Łowicz.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikSieradzŁowiczRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 38 729 25 972 +12 757 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 23,2 24,4 −1,2 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,1 16,5 −0,4 %
Ludność w wieku produkcyjnym 56,3 55,2 +1,1 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 27,6 28,3 −0,7 %
Gęstość zaludnienia 756,1 1 109,0 −352,9 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −5,11 −4,44 −0,67 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −5,80 −7,20 +1,40 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,1 3,7 +0,4 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 23,0 20,7 +2,3 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 89 85 +4 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 73 72 +1 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 934 3 933 +1 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 012 1 199 −186 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 217 320 −103 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 96,4 95,6 +0,8 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 91,2 91,4 −0,2 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,1 2,1 +1,0 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,80 4,58 +0,22 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 219 115 +104 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 183 1 253 −70 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 6,8 2,9 +3,9 na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 88 89 −2 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 77,1 86,4 −9,2 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 89,5 128,2 −38,7 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Sieradz minus Łowicz. Na osi pozycji czerwony punkt to Sieradz, granatowy to Łowicz; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Herb (Łowicz): plik „POL powiat łowicki COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.

Gminy podobne: Sieradz (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Gorlice: frekwencja 69,4%, czyli o 7,4 p.p. mniej niż Sieradz (76,7%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaFrekwencjaRóżnica wobec: Sieradz
Łowicz gmina miejska, woj. łódzkie 93% 75,4% 75,4% −1,3 p.p. Porównaj →
Legnica gmina miejska, woj. dolnośląskie 92% 72,8% 72,8% −3,9 p.p. Porównaj →
Tarnobrzeg gmina miejska, woj. podkarpackie 92% 71,6% 71,6% −5,1 p.p. Porównaj →
Wieluń gmina miejsko-wiejska, woj. łódzkie 91% 75,4% 75,4% −1,3 p.p. Porównaj →
Mielec gmina miejska, woj. podkarpackie 91% 72,4% 72,4% −4,3 p.p. Porównaj →
Oświęcim gmina miejska, woj. małopolskie 91% 75,5% 75,5% −1,2 p.p. Porównaj →
Sandomierz gmina miejska, woj. świętokrzyskie 91% 71,3% 71,3% −5,4 p.p. Porównaj →
Puławy gmina miejska, woj. lubelskie 91% 75,3% 75,3% −1,5 p.p. Porównaj →
Gorlice gmina miejska, woj. małopolskie 90% 69,4% 69,4% −7,4 p.p. Porównaj →
Tarnów gmina miejska, woj. małopolskie 90% 72,4% 72,4% −4,3 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, frekwencja.

Herb: plik „POL powiat sieradzki COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.