Herb: Sieradz

Sieradz

gmina miejskapowiat sieradzkiwoj. łódzkie TERYT: 1014011

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
37 764
(2025)
Powierzchnia
51,2 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Sieradz

gmina miejska, powiat sieradzki, woj. łódzkie

Mieszkańców
37 764
Powierzchnia
51,2 km²
Frekwencja
76,7%
Zwycięzca
PiS

Położenie na mapie Polski

SieradzGorlice

GorliceHerb: Gorlice

gmina miejska, powiat gorlicki, woj. małopolskie

Mieszkańców
24 825
Powierzchnia
23,5 km²
Frekwencja
69,4%
Zwycięzca
PiS

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Sieradz 76,7%, Gorlice 69,4%. Wyższa o 7,4 p.p.: Sieradz.
  • Zwycięzca: w obu gminach PiS.
  • KO: Sieradz 34,1%, Gorlice 27,5%. Wyższy wynik o 6,6 p.p.: Sieradz.
  • PiS: Sieradz 34,3%, Gorlice 40,5%. Wyższy wynik o 6,2 p.p.: Gorlice.
  • Nowa Lewica: Sieradz 8,0%, Gorlice 5,7%. Wyższy wynik o 2,3 p.p.: Sieradz.

W cechach gmin

  • Wodociąg: Sieradz 96,4% (więcej niż w 62% gmin), Gorlice 88,2% (więcej niż w 29% gmin).
  • Uczniowie 7–13 lat: Sieradz 77,1 (więcej niż w 71% gmin), Gorlice 66,6 (więcej niż w 38% gmin).
  • Pomoc społeczna: Sieradz 217 (więcej niż w 15% gmin), Gorlice 355 (więcej niż w 42% gmin).
  • Nowe firmy: Sieradz 73 (więcej niż w 61% gmin), Gorlice 63 (więcej niż w 39% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: kanalizacja, bezrobotni, gęstość zaludnienia.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Sieradz minus wynik w gminie Gorlice.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikSieradzGorliceRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 38 729 25 523 +13 206 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 23,2 25,0 −1,8 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,1 16,6 −0,5 %
Ludność w wieku produkcyjnym 56,3 54,2 +2,1 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 27,6 29,2 −1,6 %
Gęstość zaludnienia 756,1 1 084,7 −328,6 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −5,11 −6,89 +1,78 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −5,80 −5,10 −0,70 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,1 4,3 −0,2 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 23,0 23,5 −0,5 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 89 77 +12 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 73 63 +10 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 934 3 246 +688 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 012 1 539 −526 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 217 355 −138 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 96,4 88,2 +8,2 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 91,2 92,0 −0,8 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,1 3,3 −0,2 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,80 5,68 −0,88 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 219 190 +29 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 183 1 107 +76 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 6,8 4,4 +2,3 na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 88 82 +5 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 77,1 66,6 +10,6 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 89,5 143,8 −54,3 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Sieradz minus Gorlice. Na osi pozycji czerwony punkt to Sieradz, granatowy to Gorlice; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Herb (Gorlice): plik „POL powiat gorlicki COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.

Gminy podobne: Sieradz (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Mielec: wynik: PiS 43,7%, czyli o 9,3 p.p. więcej niż Sieradz (34,3%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: PiSRóżnica wobec: Sieradz
Łowicz gmina miejska, woj. łódzkie 93% 75,4% 37,2% +2,9 p.p. Porównaj →
Legnica gmina miejska, woj. dolnośląskie 92% 72,8% 32,8% −1,6 p.p. Porównaj →
Tarnobrzeg gmina miejska, woj. podkarpackie 92% 71,6% 38,5% +4,2 p.p. Porównaj →
Wieluń gmina miejsko-wiejska, woj. łódzkie 91% 75,4% 37,7% +3,4 p.p. Porównaj →
Mielec gmina miejska, woj. podkarpackie 91% 72,4% 43,7% +9,3 p.p. Porównaj →
Oświęcim gmina miejska, woj. małopolskie 91% 75,5% 32,1% −2,3 p.p. Porównaj →
Sandomierz gmina miejska, woj. świętokrzyskie 91% 71,3% 35,4% +1,0 p.p. Porównaj →
Puławy gmina miejska, woj. lubelskie 91% 75,3% 37,4% +3,1 p.p. Porównaj →
Gorlice gmina miejska, woj. małopolskie 90% 69,4% 40,5% +6,2 p.p. Porównaj →
Tarnów gmina miejska, woj. małopolskie 90% 72,4% 36,9% +2,6 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.

Herb: plik „POL powiat sieradzki COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.