Herb: Nysa

Nysa

gmina miejsko-wiejskapowiat nyskiwoj. opolskie TERYT: 1607053

Przedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
52 982
(2025)
Powierzchnia
217,6 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Nysa

gmina miejsko-wiejska, powiat nyski, woj. opolskie

Mieszkańców
52 982
Powierzchnia
217,6 km²
Frekwencja
47,0%
Zwycięzca
PiS

Położenie na mapie Polski

NysaSandomierz

SandomierzHerb: Sandomierz

gmina miejska, powiat sandomierski, woj. świętokrzyskie

Mieszkańców
20 709
Powierzchnia
28,7 km²
Frekwencja
48,7%
Zwycięzca
PiS

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2015, dane GUS z 2015)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Nysa 47,0%, Sandomierz 48,7%. Wyższa o 1,7 p.p.: Sandomierz.
  • Zwycięzca: w obu gminach PiS.
  • Kukiz'15: Nysa 16,2%, Sandomierz 9,5%. Wyższy wynik o 6,7 p.p.: Nysa.
  • PiS: Nysa 31,1%, Sandomierz 37,1%. Wyższy wynik o 6,0 p.p.: Sandomierz.
  • Zjednoczona Lewica: Nysa 6,2%, Sandomierz 12,0%. Wyższy wynik o 5,8 p.p.: Sandomierz.

W cechach gmin

  • Wydatki inwestycyjne: Nysa 700 (więcej niż w 73% gmin), Sandomierz 221 (więcej niż w 17% gmin).
  • Dochody własne: Nysa 1 627 (więcej niż w 65% gmin), Sandomierz 2 502 (więcej niż w 92% gmin).
  • Wodociąg: Nysa 96,7% (więcej niż w 66% gmin), Sandomierz 92,0% (więcej niż w 43% gmin).
  • Wiek produkcyjny: Nysa 62,6% (więcej niż w 40% gmin), Sandomierz 61,7% (więcej niż w 22% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: wychowanie przedszkolne, bezrobocie, wiek poprodukcyjny.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2015)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Nysa minus wynik w gminie Sandomierz. Pokazano 8 z 13 podmiotów.

Cechy gmin (GUS, 2015)

WskaźnikNysaSandomierzRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 57 710 24 187 +33 523 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 17,9 18,6 −0,7 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 15,1 15,7 −0,6 %
Ludność w wieku produkcyjnym 62,6 61,7 +0,9 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,3 22,7 −0,4 %
Gęstość zaludnienia 265,1 843,0 −577,9 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −4,13 −3,22 −0,91 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców brak brak ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 6,4 6,4 0,0 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 40,0 39,4 +0,6 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 86 100 −14 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 72 71 +1 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 627 2 502 −875 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 700 221 +479 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 566 523 +43 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 96,7 92,0 +4,6 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 96,3 81,1 +15,2 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,6 1,2 +0,4 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,88 4,47 −0,59 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 156 154 +2 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 888 886 +2 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 22,7 32,7 −10,0 na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Nysa minus Sandomierz. Na osi pozycji czerwony punkt to Nysa, granatowy to Sandomierz; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Herb (Sandomierz): plik „POL powiat sandomierski COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.

Gminy podobne: Nysa (cechy z 2015 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Jedlina-Zdrój: wynik: PO 38,1%, czyli o 11,2 p.p. więcej niż Nysa (26,9%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: PORóżnica wobec: Nysa
Łowicz gmina miejska, woj. łódzkie 94% 52,7% 21,2% −5,7 p.p. Porównaj →
Jedlina-Zdrój gmina miejska, woj. dolnośląskie 93% 44,8% 38,1% +11,2 p.p. Porównaj →
Tomaszów Lubelski gmina miejska, woj. lubelskie 92% 50,8% 18,3% −8,6 p.p. Porównaj →
Stoczek Łukowski gmina miejska, woj. lubelskie 92% 51,4% 18,9% −8,1 p.p. Porównaj →
Nałęczów gmina miejsko-wiejska, woj. lubelskie 92% 54,6% 17,2% −9,7 p.p. Porównaj →
Częstochowa gmina miejska, woj. śląskie 92% 55,1% 24,2% −2,7 p.p. Porównaj →
Żywiec gmina miejska, woj. śląskie 92% 55,7% 23,8% −3,1 p.p. Porównaj →
Sandomierz gmina miejska, woj. świętokrzyskie 91% 48,7% 22,9% −4,0 p.p. Porównaj →
Świdnica gmina miejska, woj. dolnośląskie 91% 52,5% 31,8% +4,9 p.p. Porównaj →
Głuchołazy gmina miejsko-wiejska, woj. opolskie 91% 40,9% 24,8% −2,1 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 9 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2007–2015, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2015, wynik: PO.

Herb: plik „POL Nysa COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.