Herb: Dębica

Dębica

gmina miejskapowiat dębickiwoj. podkarpackie TERYT: 1803011

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
42 223
(2025)
Powierzchnia
33,8 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Dębica

gmina miejska, powiat dębicki, woj. podkarpackie

Mieszkańców
42 223
Powierzchnia
33,8 km²
Frekwencja
73,4%
Zwycięzca
PiS

Położenie na mapie Polski

DębicaKamienna Góra

Kamienna GóraHerb: Kamienna Góra

gmina miejska, powiat kamiennogórski, woj. dolnośląskie

Mieszkańców
16 710
Powierzchnia
18,0 km²
Frekwencja
67,4%
Zwycięzca
KO

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Dębica 73,4%, Kamienna Góra 67,4%. Wyższa o 6,0 p.p.: Dębica.
  • Zwycięzca: Dębica: PiS, Kamienna Góra: KO.
  • KO: Dębica 26,0%, Kamienna Góra 39,7%. Wyższy wynik o 13,8 p.p.: Kamienna Góra.
  • PiS: Dębica 45,4%, Kamienna Góra 34,0%. Wyższy wynik o 11,4 p.p.: Dębica.
  • Nowa Lewica: Dębica 5,2%, Kamienna Góra 9,0%. Wyższy wynik o 3,8 p.p.: Kamienna Góra.

W cechach gmin

  • Uczniowie 7–13 lat: Dębica 86,1 (więcej niż w 88% gmin), Kamienna Góra 63,4 (więcej niż w 29% gmin).
  • Przyrost naturalny: Dębica −3,06‰ (więcej niż w 61% gmin), Kamienna Góra −8,93‰ (więcej niż w 8% gmin).
  • Wodociąg: Dębica 93,1% (więcej niż w 45% gmin), Kamienna Góra 100,0% (więcej niż w 98% gmin).
  • Pomoc społeczna: Dębica 376 (więcej niż w 46% gmin), Kamienna Góra 246 (więcej niż w 20% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: organizacje społeczne, przedsiębiorcy, gęstość zaludnienia.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Dębica minus wynik w gminie Kamienna Góra.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikDębicaKamienna GóraRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 42 986 17 110 +25 876 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 22,1 25,0 −2,9 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,9 13,5 +3,4 %
Ludność w wieku produkcyjnym 56,9 57,7 −0,8 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 26,2 28,8 −2,6 %
Gęstość zaludnienia 1 270,6 948,4 +322,2 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,06 −8,93 +5,87 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −5,62 −6,50 +0,88 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,5 3,3 +0,2 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 20,1 18,9 +1,3 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 79 80 −1 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 68 69 −1 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 227 3 550 −323 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 816 1 012 −196 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 376 246 +130 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 93,1 100,0 −6,9 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 87,3 100,0 −12,7 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,6 0,3 +1,3 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,30 4,27 +0,03 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 133 110 +23 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 280 1 096 +184 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 4,0 5,3 −1,3 na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 88 86 +2 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 86,1 63,4 +22,8 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 116,1 81,9 +34,2 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Dębica minus Kamienna Góra. Na osi pozycji czerwony punkt to Dębica, granatowy to Kamienna Góra; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Herb (Kamienna Góra): plik „POL powiat kamiennogórski COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, orzeł Bastian, licencja: Public domain.

Gminy podobne: Dębica (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Gubin: wynik: PiS 20,7%, czyli o 24,7 p.p. mniej niż Dębica (45,4%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: PiSRóżnica wobec: Dębica
Ryki gmina miejsko-wiejska, woj. lubelskie 92% 74,4% 48,6% +3,2 p.p. Porównaj →
Zawiercie gmina miejska, woj. śląskie 91% 73,5% 33,2% −12,2 p.p. Porównaj →
Łowicz gmina miejska, woj. łódzkie 91% 75,4% 37,2% −8,2 p.p. Porównaj →
Gubin gmina miejska, woj. lubuskie 91% 69,0% 20,7% −24,7 p.p. Porównaj →
Puławy gmina miejska, woj. lubelskie 90% 75,3% 37,4% −8,0 p.p. Porównaj →
Sierpc gmina miejska, woj. mazowieckie 90% 71,3% 39,1% −6,3 p.p. Porównaj →
Bełchatów gmina miejska, woj. łódzkie 90% 75,9% 42,3% −3,1 p.p. Porównaj →
Skierniewice gmina miejska, woj. łódzkie 89% 79,0% 33,1% −12,3 p.p. Porównaj →
Kamienna Góra gmina miejska, woj. dolnośląskie 89% 67,4% 34,0% −11,4 p.p. Porównaj →
Wałbrzych od 2013 gmina miejska, woj. dolnośląskie 89% 69,3% 28,4% −17,0 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.

Herb: plik „POL powiat dębicki COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.