
- Liczba mieszkańców
- 42 223
- (2025)
- Powierzchnia
- 33,8 km²
- Typ gminy
- miejska
Dębica
gmina miejska, powiat dębicki, woj. podkarpackie
- Mieszkańców
- 42 223
- Powierzchnia
- 33,8 km²
- Frekwencja
- 73,4%
- Zwycięzca
- PiS
Położenie na mapie Polski
Mrągowo
gmina miejska, powiat mrągowski, woj. warmińsko-mazurskie
- Mieszkańców
- 20 008
- Powierzchnia
- 14,8 km²
- Frekwencja
- 70,6%
- Zwycięzca
- KO
Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)
W wynikach wyborów
- Frekwencja: Dębica 73,4%, Mrągowo 70,6%. Wyższa o 2,8 p.p.: Dębica.
- Zwycięzca: Dębica: PiS, Mrągowo: KO.
- PiS: Dębica 45,4%, Mrągowo 29,8%. Wyższy wynik o 15,6 p.p.: Dębica.
- KO: Dębica 26,0%, Mrągowo 38,6%. Wyższy wynik o 12,6 p.p.: Mrągowo.
- Trzecia Droga: Dębica 11,5%, Mrągowo 16,3%. Wyższy wynik o 4,8 p.p.: Mrągowo.
W cechach gmin
- Miejsca noclegowe: Dębica 4,0 (więcej niż w 20% gmin), Mrągowo 88,7 (więcej niż w 92% gmin).
- Wodociąg: Dębica 93,1% (więcej niż w 45% gmin), Mrągowo 99,9% (więcej niż w 90% gmin).
- Przyrost naturalny: Dębica −3,06‰ (więcej niż w 61% gmin), Mrągowo −5,60‰ (więcej niż w 31% gmin).
- Pomoc społeczna: Dębica 376 (więcej niż w 46% gmin), Mrągowo 536 (więcej niż w 69% gmin).
Najbardziej podobne pod względem: wiek poprodukcyjny, nowe firmy, saldo migracji.
Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.
Wyniki wyborów (Sejm 2023)
- Dębica (górny pasek)
- Mrągowo (dolny pasek, jaśniejszy)
- PiS 45,4%29,8% +15,6 p.p.
- KO 26,0%38,6% −12,6 p.p.
- Trzecia Droga 11,5%16,3% −4,8 p.p.
- Konfederacja 8,2%6,4% +1,8 p.p.
- Nowa Lewica 5,2%5,9% −0,7 p.p.
- Polska Jest Jedna 2,5%1,6% +0,9 p.p.
- Bezpartyjni Samorządowcy 1,3%1,4% −0,2 p.p.
Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Dębica minus wynik w gminie Mrągowo.
Cechy gmin (GUS, 2023)
| Wskaźnik | Dębica | Mrągowo | Różnica | Jednostka | Pozycja wśród gmin (0–100) |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba ludności | 42 986 | 20 533 | +22 453 | osób | |
| Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej | 22,1 | 21,6 | +0,5 | % | |
| Ludność w wieku przedprodukcyjnym | 16,9 | 16,4 | +0,5 | % | |
| Ludność w wieku produkcyjnym | 56,9 | 57,5 | −0,6 | % | |
| Ludność w wieku poprodukcyjnym | 26,2 | 26,1 | +0,1 | % | |
| Gęstość zaludnienia | 1 270,6 | 1 387,4 | −116,8 | os./km² | |
| Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców | −3,06 | −5,60 | +2,54 | ‰ | |
| Saldo migracji na 1000 mieszkańców | −5,62 | −5,84 | +0,22 | ‰ | |
| Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym | 3,5 | 4,3 | −0,8 | % | |
| Bezrobotni na 1000 mieszkańców | 20,1 | 24,4 | −4,3 | na 1000 | |
| Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców | 79 | 93 | −14 | na 1000 | |
| Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców | 68 | 67 | +1 | na 10 tys. | |
| Dochody własne gminy na mieszkańca | 3 227 | 3 849 | −622 | zł | |
| Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca | 816 | 1 158 | −342 | zł | |
| Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców | 376 | 536 | −160 | na 10 tys. | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej | 93,1 | 99,9 | −6,8 | % | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej | 87,3 | 99,9 | −12,6 | % | |
| Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców | 1,6 | 0,8 | +0,8 | na 1000 | |
| Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców | 4,30 | 5,45 | −1,15 | na 1000 | |
| Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców | 133 | 126 | +7 | na 1000 | |
| Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat | 1 280 | 1 069 | +211 | na 1000 | |
| Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców | 4,0 | 88,7 | −84,7 | na 1000 | |
| Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat | 88 | 92 | −4 | na 100 | |
| Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców | 86,1 | 84,4 | +1,8 | na 1000 | |
| Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców | 116,1 | 87,5 | +28,6 | na 1000 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Dębica minus Mrągowo. Na osi pozycji czerwony punkt to Dębica, granatowy to Mrągowo; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.
Herb (Mrągowo): plik „POL Mrągowo COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.
Gminy podobne: Dębica (cechy z 2023 r.)
Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Gubin: wynik: PiS 20,7%, czyli o 24,7 p.p. mniej niż Dębica (45,4%).
| Gmina | Podobieństwo | Frekwencja | Wynik: PiS | Różnica wobec: Dębica | |
|---|---|---|---|---|---|
| Ryki gmina miejsko-wiejska, woj. lubelskie | 92% | 74,4% | 48,6% | +3,2 p.p. | Porównaj → |
| Zawiercie gmina miejska, woj. śląskie | 91% | 73,5% | 33,2% | −12,2 p.p. | Porównaj → |
| Łowicz gmina miejska, woj. łódzkie | 91% | 75,4% | 37,2% | −8,2 p.p. | Porównaj → |
| Gubin gmina miejska, woj. lubuskie | 91% | 69,0% | 20,7% | −24,7 p.p. | Porównaj → |
| Puławy gmina miejska, woj. lubelskie | 90% | 75,3% | 37,4% | −8,0 p.p. | Porównaj → |
| Sierpc gmina miejska, woj. mazowieckie | 90% | 71,3% | 39,1% | −6,3 p.p. | Porównaj → |
| Bełchatów gmina miejska, woj. łódzkie | 90% | 75,9% | 42,3% | −3,1 p.p. | Porównaj → |
| Skierniewice gmina miejska, woj. łódzkie | 89% | 79,0% | 33,1% | −12,3 p.p. | Porównaj → |
| Kamienna Góra gmina miejska, woj. dolnośląskie | 89% | 67,4% | 34,0% | −11,4 p.p. | Porównaj → |
| Wałbrzych od 2013 gmina miejska, woj. dolnośląskie | 89% | 69,3% | 28,4% | −17,0 p.p. | Porównaj → |
Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.
Herb: plik „POL powiat dębicki COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.