Herb: Miejska Górka

Miejska Górka

gmina miejsko-wiejskapowiat rawickiwoj. wielkopolskie TERYT: 3022033

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
8 675
(2025)
Powierzchnia
103,5 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Miejska Górka

gmina miejsko-wiejska, powiat rawicki, woj. wielkopolskie

Mieszkańców
8 675
Powierzchnia
103,5 km²
Frekwencja
73,0%
Zwycięzca
PiS

Położenie na mapie Polski

Miejska GórkaTarnów Opolski

Tarnów OpolskiHerb: Tarnów Opolski

gmina wiejska, powiat opolski, woj. opolskie

Mieszkańców
9 346
Powierzchnia
81,8 km²
Frekwencja
63,5%
Zwycięzca
KO

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Miejska Górka 73,0%, Tarnów Opolski 63,5%. Wyższa o 9,5 p.p.: Miejska Górka.
  • Zwycięzca: Miejska Górka: PiS, Tarnów Opolski: KO.
  • PiS: Miejska Górka 41,7%, Tarnów Opolski 22,5%. Wyższy wynik o 19,2 p.p.: Miejska Górka.
  • Mniejszość Niemiecka: Miejska Górka 0,0%, Tarnów Opolski 14,7%. Wyższy wynik o 14,7 p.p.: Tarnów Opolski.
  • KO: Miejska Górka 17,7%, Tarnów Opolski 30,3%. Wyższy wynik o 12,5 p.p.: Tarnów Opolski.

W cechach gmin

  • Czytelnicy bibliotek: Miejska Górka 47 (więcej niż w 6% gmin), Tarnów Opolski 293 (więcej niż w ponad 99% gmin).
  • Szkoły ponadpodstawowe: Miejska Górka 46,2 (więcej niż w 81% gmin), Tarnów Opolski 0,0 (więcej niż w 0% gmin).
  • Wiek produkcyjny: Miejska Górka 58,7% (więcej niż w 47% gmin), Tarnów Opolski 61,9% (więcej niż w 97% gmin).
  • Nowe firmy: Miejska Górka 67 (więcej niż w 49% gmin), Tarnów Opolski 39 (więcej niż w 4% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: nowe mieszkania, pomoc społeczna, wychowanie przedszkolne.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Miejska Górka minus wynik w gminie Tarnów Opolski.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikMiejska GórkaTarnów OpolskiRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 8 817 9 397 −580 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 18,2 17,2 +1,0 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,7 17,0 +2,7 %
Ludność w wieku produkcyjnym 58,7 61,9 −3,2 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 21,5 21,1 +0,4 %
Gęstość zaludnienia 85,2 114,9 −29,7 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,95 0,96 −3,91 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −0,91 2,34 −3,25 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,3 2,2 +0,1 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 13,6 13,6 0,0 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 77 71 +6 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 67 39 +28 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 629 2 851 −222 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 503 1 263 +240 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 220 216 +4 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 100,0 98,6 +1,3 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 68,3 66,9 +1,4 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,2 2,2 0,0 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,74 3,30 +0,44 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 47 293 −246 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 894 898 −4 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak 2,1 na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 104 94 +10 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 70,4 67,6 +2,9 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 46,2 0,0 +46,2 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Miejska Górka minus Tarnów Opolski. Na osi pozycji czerwony punkt to Miejska Górka, granatowy to Tarnów Opolski; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Herb (Tarnów Opolski): plik „POL gmina Tarnów Opolski COA.jpg” z Wikimedia Commons, autor: pl:Qqerim, licencja: Public domain.

Gminy podobne: Miejska Górka (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Tarnów Opolski: wynik: PiS 22,5%, czyli o 19,2 p.p. mniej niż Miejska Górka (41,7%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: PiSRóżnica wobec: Miejska Górka
Sulmierzyce gmina miejska, woj. wielkopolskie 95% 72,4% 42,0% +0,2 p.p. Porównaj →
Lgota Wielka gmina wiejska, woj. łódzkie 92% 73,6% 53,0% +11,2 p.p. Porównaj →
Łubnice gmina wiejska, woj. łódzkie 91% 70,6% 45,2% +3,4 p.p. Porównaj →
Trzemeszno gmina miejsko-wiejska, woj. wielkopolskie 91% 68,3% 36,3% −5,4 p.p. Porównaj →
Dobrodzień gmina miejsko-wiejska, woj. opolskie 91% 53,9% 29,0% −12,7 p.p. Porównaj →
Wojnicz gmina miejsko-wiejska, woj. małopolskie 91% 71,6% 54,6% +12,8 p.p. Porównaj →
Tarnów Opolski gmina wiejska, woj. opolskie 90% 63,5% 22,5% −19,2 p.p. Porównaj →
Jeleśnia gmina wiejska, woj. śląskie 89% 72,0% 54,0% +12,2 p.p. Porównaj →
Krzywiń gmina miejsko-wiejska, woj. wielkopolskie 89% 74,0% 43,8% +2,1 p.p. Porównaj →
Woźniki gmina miejsko-wiejska, woj. śląskie 89% 70,7% 44,0% +2,2 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.

Herb: plik „POL Miejska Górka COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.