Atlas polityczny
Sejm 2011: wynik wyborczy na tle cech gmin
Sejm 2011: wybory a cechy gmin
Jak wynik wyborczy ma się do tego, jakie są gminy
W skrócie
Cecha gmin: Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej (2011)
W jednej piątej gmin o najwyższych wartościach tej cechy frekwencja wyniosła 53,7%, a w jednej piątej gmin o najniższych wartościach: 46,5%. Różnica między tymi grupami: +7,2 pkt proc.
Zależność w skali wszystkich gmin: brak wyraźnej zależności (współczynnik korelacji r = −0,03), na podstawie 2 496 gmin.
Korelacja pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego. Dane dotyczą gmin, a nie pojedynczych wyborców.
Pięć grup gmin od najniższych do najwyższych wartości cechy
- Najniższe wartości5,6 do 11,1 % 46,5%
- Niskie11,1 do 12,5 % 45,6%
- Środkowe12,5 do 13,8 % 47,9%
- Wysokie13,8 do 15,5 % 47,7%
- Najwyższe wartości15,5 do 39,0 % 53,7%
Każda grupa to jedna piąta gmin (po 499). Frekwencja w grupie jest liczona z sumy głosów wszystkich gmin grupy, więc duże gminy ważą więcej.
Każda gmina to punkt
Linia pokazuje trend. Oś pozioma obejmuje 98% gmin; po 1% gmin o skrajnych wartościach z każdej strony jest poza wykresem, ale w obliczeniach.
Gminy najbardziej powyżej trendu
Wynik wyższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Wilanów woj. mazowieckie | 11,2 | 76,8% | +34,0 p.p. |
| Ursynów woj. mazowieckie | 10,5 | 74,2% | +31,3 p.p. |
| Podkowa Leśna woj. mazowieckie | 18,4 | 72,6% | +30,4 p.p. |
| Żoliborz woj. mazowieckie | 24,6 | 71,0% | +29,2 p.p. |
| Wesoła woj. mazowieckie | 11,2 | 71,4% | +28,5 p.p. |
| Michałowice woj. mazowieckie | 13,3 | 71,0% | +28,4 p.p. |
| Bemowo woj. mazowieckie | 12,0 | 71,0% | +28,2 p.p. |
| Mokotów woj. mazowieckie | 22,5 | 69,3% | +27,4 p.p. |
Gminy najbardziej poniżej trendu
Wynik niższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Stary Dzierzgoń woj. pomorskie | 10,8 | 23,1% | −19,8 p.p. |
| Maszewo woj. lubuskie | 12,6 | 25,5% | −17,2 p.p. |
| Mikołajki Pomorskie woj. pomorskie | 9,4 | 26,5% | −16,5 p.p. |
| Barciany woj. warmińsko-mazurskie | 12,7 | 26,2% | −16,5 p.p. |
| Chrostkowo woj. kujawsko-pomorskie | 12,9 | 26,6% | −16,1 p.p. |
| Krzęcin woj. zachodniopomorskie | 12,3 | 27,0% | −15,7 p.p. |
| Kowale Oleckie woj. warmińsko-mazurskie | 12,6 | 27,1% | −15,6 p.p. |
| Radłów woj. opolskie | 14,6 | 27,3% | −15,3 p.p. |
Zobacz konkretną gminę na tym tle
Znajdź gminę i otwórz w jej profilu zakładkę „Analiza wyborcza”: to samo zestawienie z wyróżnioną gminą.
Pobierz dane tego zestawienia (CSV). Źródła: PKW (wyniki wyborów), GUS, Bank Danych Lokalnych (cechy gmin). Dzielnice Warszawy są osobnymi punktami tylko dla cech, które GUS podaje dla dzielnic. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.