Atlas polityczny
Sejm 2019: wynik wyborczy na tle cech gmin
Sejm 2019: wybory a cechy gmin
Jak wynik wyborczy ma się do tego, jakie są gminy
W skrócie
Cecha gmin: Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej (2019)
W jednej piątej gmin o najwyższych wartościach tej cechy frekwencja wyniosła 65,2%, a w jednej piątej gmin o najniższych wartościach: 55,5%. Różnica między tymi grupami: +9,7 pkt proc.
Zależność w skali wszystkich gmin: umiarkowana zależność dodatnia (współczynnik korelacji r = 0,35), na podstawie 155 gmin.
Korelacja pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego. Dane dotyczą gmin, a nie pojedynczych wyborców.
Pięć grup gmin od najniższych do najwyższych wartości cechy
- Najniższe wartości11,1 do 14,5 % 55,5%
- Niskie14,5 do 16,2 % 58,5%
- Środkowe16,2 do 17,8 % 55,2%
- Wysokie17,9 do 19,8 % 60,5%
- Najwyższe wartości19,9 do 27,7 % 65,2%
Każda grupa to jedna piąta gmin (po 31). Frekwencja w grupie jest liczona z sumy głosów wszystkich gmin grupy, więc duże gminy ważą więcej.
Każda gmina to punkt
Linia pokazuje trend. Oś pozioma obejmuje 98% gmin; po 1% gmin o skrajnych wartościach z każdej strony jest poza wykresem, ale w obliczeniach.
Gminy najbardziej powyżej trendu
Wynik wyższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Cisna woj. podkarpackie | 17,0 | 77,2% | +20,0 p.p. |
| Włochy woj. mazowieckie | 17,9 | 77,6% | +19,8 p.p. |
| Nieporęt woj. mazowieckie | 15,0 | 75,0% | +19,3 p.p. |
| Mielno woj. zachodniopomorskie | 19,8 | 71,3% | +12,1 p.p. |
| Śródmieście woj. mazowieckie | 25,5 | 74,7% | +11,2 p.p. |
| Serock woj. mazowieckie | 14,9 | 66,4% | +10,8 p.p. |
| Radziejowice woj. mazowieckie | 15,5 | 66,5% | +10,5 p.p. |
| Stężyca woj. pomorskie | 11,1 | 62,8% | +10,1 p.p. |
Gminy najbardziej poniżej trendu
Wynik niższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Komańcza woj. podkarpackie | 17,9 | 44,6% | −13,2 p.p. |
| Rajgród woj. podlaskie | 17,8 | 45,5% | −12,2 p.p. |
| Kolno woj. warmińsko-mazurskie | 15,7 | 44,1% | −12,1 p.p. |
| Tuczno woj. zachodniopomorskie | 18,2 | 46,5% | −11,6 p.p. |
| Ryn woj. warmińsko-mazurskie | 16,2 | 46,1% | −10,5 p.p. |
| Giby woj. podlaskie | 21,1 | 50,1% | −10,1 p.p. |
| Turawa woj. opolskie | 17,2 | 47,7% | −9,6 p.p. |
| Jedwabno woj. warmińsko-mazurskie | 14,2 | 45,6% | −9,5 p.p. |
Zobacz konkretną gminę na tym tle
Znajdź gminę i otwórz w jej profilu zakładkę „Analiza wyborcza”: to samo zestawienie z wyróżnioną gminą.
Pobierz dane tego zestawienia (CSV). Źródła: PKW (wyniki wyborów), GUS, Bank Danych Lokalnych (cechy gmin). Dzielnice Warszawy są osobnymi punktami tylko dla cech, które GUS podaje dla dzielnic. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.