Cisna

gmina wiejskapowiat leskiwoj. podkarpackie TERYT: 1821022

PrzedsiębiorczaInwestującaTurystyczna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
1 669
(2025)
Powierzchnia
287,8 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2019

  • KO 37,0%
  • PiS 25,2%
  • SLD 20,7%
  • PSL 8,9%
  • Konfederacja 8,2%
Frekwencja77,2% +25,0 p.p. względem 2015
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+11,9 p.p.
Liczba głosów ważnych2 157 z 2 815 uprawnionych

Cisna na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2019)

Harasiuki: 5,1%Krzywcza: 5,2%Jasienica Rosielna: 4,0%Czarna: 16,8%Skołyszyn: 11,3%Wojaszówka: 14,2%Chmielnik: 8,9%Trzebownisko: 12,8%Wiśniowa: 6,9%Jarosław: 12,0%Cisna: 37,0%Lutowiska: 27,9%Horyniec-Zdrój: 7,6%Czarna: 7,8%Łańcut: 7,9%Jeżowe: 2,3%Jarocin: 6,4%Przemyśl: 16,4%Orły: 7,9%Roźwienica: 11,7%Tarnowiec: 10,1%Chorkówka: 11,7%Miejsce Piastowe: 14,8%Cieszanów: 3,3%Lubenia: 7,9%Besko: 12,2%Sanok: 13,8%Zaleszany: 10,0%Lesko: 17,1%Dębica: 13,3%Pruchnik: 9,8%Radymno: 6,3%Dukla: 11,6%Lubaczów: 4,2%Wielkie Oczy: 4,0%Markowa: 5,9%Rakszawa: 6,9%Mielec: 21,4%Gawłuszowice: 5,8%Radomyśl Wielki: 5,2%Sędziszów Małopolski: 8,3%Tyczyn: 12,9%Stubno: 11,8%Tryńcza: 5,9%Nozdrzec: 7,3%Jodłowa: 5,2%Dębica: 22,5%Cmolas: 4,7%Jedlicze: 13,2%Leżajsk: 5,8%Kuryłówka: 4,3%Nowa Sarzyna: 5,7%Oleszyce: 5,4%Dynów: 4,8%Sanok: 34,7%Bojanów: 6,0%Frysztak: 7,6%Czudec: 10,9%Niebylec: 5,6%Pilzno: 8,8%Laszki: 7,1%Łańcut: 18,3%Żołynia: 8,8%Krasne: 15,7%Wadowice Górne: 4,9%Nisko: 10,8%Rudnik nad Sanem: 11,0%Dubiecko: 9,0%Medyka: 11,1%Dydnia: 6,6%Raniżów: 5,6%Hyżne: 4,3%Sokołów Małopolski: 6,3%Bukowsko: 9,4%Zarszyn: 14,8%Tarnobrzeg: 27,8%Przemyśl: 27,8%Krempna: 9,2%Przecław: 8,1%Zaklików: 11,6%Głogów Małopolski: 13,1%Jawornik Polski: 7,7%Sieniawa: 29,0%Przeworsk: 4,8%Ostrów: 4,8%Krzeszów: 5,6%Fredropol: 14,4%Brzozów: 10,7%Dzikowiec: 3,3%Majdan Królewski: 5,2%Jasło: 11,8%Korczyna: 17,1%Stalowa Wola: 19,3%Gorzyce: 9,0%Solina: 16,2%Rokietnica: 9,4%Chłopice: 6,4%Komańcza: 23,4%Białobrzegi: 10,2%Kańczuga: 9,6%Wielopole Skrzyńskie: 2,8%Tuszów Narodowy: 5,5%Żurawica: 14,0%Ustrzyki Dolne: 21,4%Nowy Żmigród: 7,1%Osiek Jasielski: 6,1%Iwonicz-Zdrój: 14,3%Tyrawa Wołoska: 11,3%Strzyżów: 10,8%Nowa Dęba: 14,0%Brzostek: 4,9%Radymno: 12,5%Wiązownica: 24,4%Krosno: 27,8%Narol: 5,3%Stary Dzików: 2,4%Świlcza: 13,2%Iwierzyce: 6,1%Adamówka: 15,5%Zarzecze: 5,1%Boguchwała: 14,8%Ulanów: 6,3%Bircza: 8,0%Brzyska: 5,3%Kołaczyce: 8,4%Grodzisko Dolne: 10,1%Lubaczów: 12,3%Radomyśl nad Sanem: 9,4%Baligród: 13,8%Żyraków: 8,3%Czermin: 7,1%Rymanów: 13,1%Jaśliska: 12,4%Rzeszów: 26,8%Gać: 5,7%Ropczyce: 8,1%Krasiczyn: 17,7%Domaradz: 4,3%Haczów: 9,9%Czarna: 8,5%Kolbuszowa: 10,0%Niwiska: 4,5%Jasło: 25,2%Dębowiec: 8,1%Krościenko Wyżne: 13,8%Leżajsk: 17,5%Kamień: 3,6%Zagórz: 16,0%Pysznica: 11,7%Baranów Sandomierski: 16,4%Grębów: 8,9%Olszanica: 13,6%Jarosław: 23,8%Pawłosiów: 14,3%Mielec: 11,3%Borowa: 7,4%Padew Narodowa: 5,8%Przeworsk: 15,6%Dynów: 11,2%Błażowa: 6,0%Cisna
Wynik: KO (%)
  • < 10
  • 10–20
  • 20–30
  • 30 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

95. percentyl Wynik wyższy niż w 95% gmin, 127. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 37,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2019)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
1 740 mieszkańców +0,7% zmiana 2011–2019 więcej niż w 0% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
17,0% udział w ludności +4,6 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 54% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−1,13 na 1000 mieszkańców +5,20 zmiana 2011–2019 więcej niż w 59% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
14,1% udział w ludności prod. −6,4 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 100% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
163 na 1000 mieszkańców +36,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 99% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
5 969 zł na mieszkańca, ceny bieżące +74,9% zmiana 2011–2019 więcej niż w 99% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

1 6001 6501 7001 7501 800200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 1 643Liczba mieszkańców, 2001: 1 648Liczba mieszkańców, 2002: 1 671Liczba mieszkańców, 2003: 1 683Liczba mieszkańców, 2004: 1 665Liczba mieszkańców, 2005: 1 663Liczba mieszkańców, 2006: 1 676Liczba mieszkańców, 2007: 1 679Liczba mieszkańców, 2008: 1 704Liczba mieszkańców, 2009: 1 714Liczba mieszkańców, 2010: 1 741Liczba mieszkańców, 2011: 1 728Liczba mieszkańców, 2012: 1 725Liczba mieszkańców, 2013: 1 730Liczba mieszkańców, 2014: 1 726Liczba mieszkańców, 2015: 1 757Liczba mieszkańców, 2016: 1 763Liczba mieszkańców, 2017: 1 749Liczba mieszkańców, 2018: 1 781Liczba mieszkańców, 2019: 1 740Liczba mieszkańców, 2020: 1 710Liczba mieszkańców, 2021: 1 689Liczba mieszkańców, 2022: 1 697Liczba mieszkańców, 2023: 1 689Liczba mieszkańców, 2024: 1 689Liczba mieszkańców, 2025: 1 6691 669

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
02550751002001200520072011201520192023KO, 2019: 37,0%KO, 2023: 39,4%39,4%Frekwencja, 2001: 46,9%Frekwencja, 2005: 42,1%Frekwencja, 2007: 51,1%Frekwencja, 2011: 58,5%Frekwencja, 2015: 52,1%Frekwencja, 2019: 77,2%Frekwencja, 2023: 85,8%85,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2019, zmiany od wyborów Sejm 2015)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −1,0%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −1,1, przyrost −6,8 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 54% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,6 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −1,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −1,0%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 73% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 99% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 97% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 1 766 zł, wyższe niż w 97% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna tak

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminspełnione: 819,5 na 1000, wyższe niż w 99% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 1 426
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2019, zmiana od 2011)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 1 740 osób +0,7% 0 7 492 8 969
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 17,0 % +4,6 p.p. 54 16,7 15,9
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 11,9 % −4,5 p.p. 0 18,4 18,4
Ludność w wieku produkcyjnym 67,6 % −0,9 p.p. 100 61,3 62,3
Ludność w wieku poprodukcyjnym 20,5 % +5,4 p.p. 54 20,2 19,1
Gęstość zaludnienia 6,1 os./km² +1,7% 0 63,7 102,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,76 ‰ −5,61 8 −1,30 0,06
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −1,13 ‰ +5,20 59 −2,23 −2,52
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 14,1 % −6,4 p.p. 100 4,1 6,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 95,4 na 1000 −45,2 100 24,6 39,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 163 na 1000 +36,0 99 63 53
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 130 na 10 tys. +3,0 97 73 60
Dochody własne gminy na mieszkańca 5 969 zł +74,9% 99 1 861 1 492 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 728 zł +96,0% 98 755 742 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 749 na 10 tys. −781,0 70 553 706
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 41,2 % +1,5 p.p. 3 93,8 89,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 55,1 % −3,0 p.p. 54 51,6 65,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,9 na 1000 −4,2 73 2,5 2,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 9,77 na 1000 +0,51 100 3,30 3,38
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 118 na 1000 −53,0 50 118 124
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 885 na 1000 +226,0 74 778 785
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 819,5 na 1000 +427,2 99 10,2 8,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.