Herb: Gorzyce

Gorzyce

gmina wiejskapowiat tarnobrzeskiwoj. podkarpackie TERYT: 1820022

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
12 406
(2025)
Powierzchnia
68,9 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 46,0%
  • Trzecia Droga 27,6%
  • KO 12,8%
  • Konfederacja 7,7%
  • Nowa Lewica 3,2%
  • Pozostali (2) 2,7%
Frekwencja66,2% +11,6 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+18,4 p.p.
Liczba głosów ważnych6 391 z 9 849 uprawnionych

Gorzyce na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Czarna: 59,9%Łańcut: 57,8%Jasienica Rosielna: 72,1%Krzywcza: 70,5%Skołyszyn: 60,4%Wojaszówka: 52,3%Wielkie Oczy: 65,1%Chmielnik: 55,2%Trzebownisko: 48,8%Wiśniowa: 62,8%Markowa: 62,4%Rakszawa: 64,8%Mielec: 43,7%Gawłuszowice: 69,5%Radomyśl Wielki: 58,2%Czarna: 60,9%Dębica: 55,9%Pruchnik: 70,1%Jeżowe: 76,6%Tryńcza: 69,6%Dukla: 57,7%Sędziszów Małopolski: 62,5%Tyczyn: 50,9%Dubiecko: 60,7%Tarnowiec: 62,5%Chorkówka: 60,8%Cieszanów: 49,3%Jarocin: 61,2%Ustrzyki Dolne: 37,9%Stubno: 54,7%Fredropol: 58,6%Lubenia: 59,1%Besko: 61,1%Zaleszany: 56,8%Lesko: 47,9%Łańcut: 43,8%Żołynia: 59,5%Nozdrzec: 65,7%Jodłowa: 68,9%Dębica: 45,4%Pilzno: 63,3%Laszki: 67,6%Krasne: 45,3%Cmolas: 66,2%Jedlicze: 55,1%Leżajsk: 63,1%Kuryłówka: 64,8%Nowa Sarzyna: 69,5%Oleszyce: 54,8%Pysznica: 56,1%Chłopice: 68,8%Lubaczów: 64,3%Dynów: 65,3%Bojanów: 69,3%Frysztak: 58,9%Czudec: 56,8%Niebylec: 62,5%Przecław: 64,1%Dydnia: 67,6%Wadowice Górne: 65,1%Nisko: 52,9%Rudnik nad Sanem: 53,8%Jawornik Polski: 60,3%Sieniawa: 57,9%Przeworsk: 67,5%Ostrów: 64,8%Krempna: 59,2%Raniżów: 66,5%Roźwienica: 66,0%Medyka: 56,8%Przemyśl: 50,9%Horyniec-Zdrój: 56,6%Hyżne: 68,2%Sokołów Małopolski: 66,7%Zarszyn: 54,3%Tarnobrzeg: 38,5%Przemyśl: 41,1%Białobrzegi: 56,9%Brzozów: 62,9%Rokietnica: 68,6%Krzeszów: 67,2%Kańczuga: 53,8%Wielopole Skrzyńskie: 68,9%Bukowsko: 56,3%Dzikowiec: 69,2%Majdan Królewski: 67,7%Jasło: 60,3%Korczyna: 54,1%Radomyśl nad Sanem: 62,9%Stalowa Wola: 47,8%Gorzyce: 46,0%Solina: 49,0%Stary Dzików: 61,5%Krasiczyn: 49,6%Żurawica: 56,2%Brzostek: 66,7%Radymno: 55,5%Wiązownica: 65,8%Tuszów Narodowy: 66,6%Adamówka: 61,6%Zarzecze: 63,8%Boguchwała: 48,8%Świlcza: 47,0%Iwierzyce: 62,7%Głogów Małopolski: 50,9%Miejsce Piastowe: 53,7%Krościenko Wyżne: 54,3%Nowy Żmigród: 65,9%Osiek Jasielski: 69,1%Iwonicz-Zdrój: 58,5%Narol: 58,5%Sanok: 42,4%Jarosław: 59,7%Czarna: 49,8%Tyrawa Wołoska: 59,5%Strzyżów: 53,3%Nowa Dęba: 53,5%Czermin: 64,2%Bircza: 66,4%Harasiuki: 70,1%Żyraków: 59,5%Ulanów: 63,0%Gać: 63,7%Ropczyce: 56,8%Rymanów: 59,3%Jaśliska: 60,6%Krosno: 40,8%Brzyska: 75,9%Kołaczyce: 69,4%Grodzisko Dolne: 63,5%Lubaczów: 45,4%Sanok: 59,3%Jarosław: 46,1%Radymno: 66,2%Lutowiska: 28,6%Komańcza: 40,1%Cisna: 18,4%Baligród: 50,5%Mielec: 52,8%Borowa: 57,9%Padew Narodowa: 64,1%Orły: 55,8%Domaradz: 70,7%Haczów: 62,9%Pawłosiów: 56,6%Przeworsk: 49,7%Dynów: 55,3%Błażowa: 60,2%Rzeszów: 32,5%Kolbuszowa: 52,9%Niwiska: 64,0%Jasło: 45,7%Dębowiec: 67,0%Leżajsk: 45,3%Zagórz: 56,6%Zaklików: 59,1%Kamień: 76,3%Baranów Sandomierski: 61,4%Grębów: 59,8%Olszanica: 49,5%Gorzyce
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–45
  • 45–60
  • 60–75
  • 75 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

55. percentyl Wynik wyższy niż w 55% gmin, 1127. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 46,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
12 639 mieszkańców −5,7% zmiana 2015–2023 więcej niż w 74% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,9% udział w ludności +6,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 61% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−6,07 na 1000 mieszkańców −0,16 zmiana 2016–2023 więcej niż w 12% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,4% udział w ludności prod. −2,0 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 56% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
62 na 1000 mieszkańców +11,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 24% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 126 zł na mieszkańca, ceny bieżące +77,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 24% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

12 00012 50013 00013 50014 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 13 783Liczba mieszkańców, 2001: 13 849Liczba mieszkańców, 2002: 13 790Liczba mieszkańców, 2003: 13 774Liczba mieszkańców, 2004: 13 682Liczba mieszkańców, 2005: 13 641Liczba mieszkańców, 2006: 13 564Liczba mieszkańców, 2007: 13 573Liczba mieszkańców, 2008: 13 500Liczba mieszkańców, 2009: 13 491Liczba mieszkańców, 2010: 13 684Liczba mieszkańców, 2011: 13 618Liczba mieszkańców, 2012: 13 505Liczba mieszkańców, 2013: 13 464Liczba mieszkańców, 2014: 13 480Liczba mieszkańców, 2015: 13 402Liczba mieszkańców, 2016: 13 329Liczba mieszkańców, 2017: 13 292Liczba mieszkańców, 2018: 13 229Liczba mieszkańców, 2019: 13 102Liczba mieszkańców, 2020: 12 965Liczba mieszkańców, 2021: 12 811Liczba mieszkańców, 2022: 12 767Liczba mieszkańców, 2023: 12 639Liczba mieszkańców, 2024: 12 494Liczba mieszkańców, 2025: 12 40612 406

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 4,2%PiS, 2005: 19,2%PiS, 2007: 35,5%PiS, 2011: 33,0%PiS, 2015: 46,4%PiS, 2019: 52,5%PiS, 2023: 46,0%46,0%Frekwencja, 2001: 45,3%Frekwencja, 2005: 39,0%Frekwencja, 2007: 45,9%Frekwencja, 2011: 40,0%Frekwencja, 2015: 44,9%Frekwencja, 2019: 54,5%Frekwencja, 2023: 66,2%66,2%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −3,5%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −6,1, przyrost −5,3 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 61% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,1 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −6,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −3,5%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 13% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 24% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 7% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 020 zł, wyższe niż w 26% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 4,0 na 1000, wyższe niż w 20% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 50
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 12 639 osób −5,7% 74 7 274 8 730
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,9 % +6,6 p.p. 61 19,1 17,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,3 % +0,1 p.p. 43 18,7 18,9
Ludność w wieku produkcyjnym 58,5 % −6,1 p.p. 42 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 23,2 % +6,0 p.p. 60 22,4 20,9
Gęstość zaludnienia 183,4 os./km² −5,7% 82 62,1 99,2
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −5,28 ‰ −5,06 35 −4,05 −2,19
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −6,07 ‰ −0,16 od 2016 12 −1,67 −1,70
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,4 % −2,0 p.p. 56 4,0 5,9
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 25,6 na 1000 −15,6 57 23,2 35,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 62 na 1000 +11,0 24 75 64
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 44 na 10 tys. +3,0 7 67 62
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 126 zł +77,5% 24 2 639 2 099 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 243 zł +568,5% 24 1 961 2 003 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 297 na 10 tys. −310,0 31 397 451
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,5 % 0,0 p.p. 85 94,2 89,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 76,4 % +1,5 p.p. 74 54,0 69,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,3 na 1000 −1,2 13 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,43 na 1000 +0,85 65 3,90 3,89
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 92 na 1000 −39,0 37 106 113
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 842 na 1000 −33,0 56 820 807
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 4,0 na 1000 +0,2 20 10,0 9,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 89 na 100 36 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 64,4 na 1000 32 70,0 66,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 36,2 na 1000 77 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Gorzyce (powiat tarnobrzeski) COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Harry-C, licencja: Public domain.