Komańcza

gmina wiejskapowiat sanockiwoj. podkarpackie TERYT: 1817042

DepopulacyjnaTurystyczna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
4 003
(2025)
Powierzchnia
388,6 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 40,1%
  • KO 23,2%
  • Trzecia Droga 17,5%
  • Nowa Lewica 8,2%
  • Konfederacja 7,7%
  • Pozostali (2) 3,3%
Frekwencja58,3% +13,7 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+16,9 p.p.
Liczba głosów ważnych2 154 z 3 817 uprawnionych

Komańcza na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Czarna: 59,9%Łańcut: 57,8%Jasienica Rosielna: 72,1%Krzywcza: 70,5%Skołyszyn: 60,4%Wojaszówka: 52,3%Wielkie Oczy: 65,1%Chmielnik: 55,2%Trzebownisko: 48,8%Wiśniowa: 62,8%Markowa: 62,4%Rakszawa: 64,8%Mielec: 43,7%Gawłuszowice: 69,5%Radomyśl Wielki: 58,2%Czarna: 60,9%Dębica: 55,9%Pruchnik: 70,1%Jeżowe: 76,6%Tryńcza: 69,6%Dukla: 57,7%Sędziszów Małopolski: 62,5%Tyczyn: 50,9%Dubiecko: 60,7%Tarnowiec: 62,5%Chorkówka: 60,8%Cieszanów: 49,3%Jarocin: 61,2%Ustrzyki Dolne: 37,9%Stubno: 54,7%Fredropol: 58,6%Lubenia: 59,1%Besko: 61,1%Zaleszany: 56,8%Lesko: 47,9%Łańcut: 43,8%Żołynia: 59,5%Nozdrzec: 65,7%Jodłowa: 68,9%Dębica: 45,4%Pilzno: 63,3%Laszki: 67,6%Krasne: 45,3%Cmolas: 66,2%Jedlicze: 55,1%Leżajsk: 63,1%Kuryłówka: 64,8%Nowa Sarzyna: 69,5%Oleszyce: 54,8%Pysznica: 56,1%Chłopice: 68,8%Lubaczów: 64,3%Dynów: 65,3%Bojanów: 69,3%Frysztak: 58,9%Czudec: 56,8%Niebylec: 62,5%Przecław: 64,1%Dydnia: 67,6%Wadowice Górne: 65,1%Nisko: 52,9%Rudnik nad Sanem: 53,8%Jawornik Polski: 60,3%Sieniawa: 57,9%Przeworsk: 67,5%Ostrów: 64,8%Krempna: 59,2%Raniżów: 66,5%Roźwienica: 66,0%Medyka: 56,8%Przemyśl: 50,9%Horyniec-Zdrój: 56,6%Hyżne: 68,2%Sokołów Małopolski: 66,7%Zarszyn: 54,3%Tarnobrzeg: 38,5%Przemyśl: 41,1%Białobrzegi: 56,9%Brzozów: 62,9%Rokietnica: 68,6%Krzeszów: 67,2%Kańczuga: 53,8%Wielopole Skrzyńskie: 68,9%Bukowsko: 56,3%Dzikowiec: 69,2%Majdan Królewski: 67,7%Jasło: 60,3%Korczyna: 54,1%Radomyśl nad Sanem: 62,9%Stalowa Wola: 47,8%Gorzyce: 46,0%Solina: 49,0%Stary Dzików: 61,5%Krasiczyn: 49,6%Żurawica: 56,2%Brzostek: 66,7%Radymno: 55,5%Wiązownica: 65,8%Tuszów Narodowy: 66,6%Adamówka: 61,6%Zarzecze: 63,8%Boguchwała: 48,8%Świlcza: 47,0%Iwierzyce: 62,7%Głogów Małopolski: 50,9%Miejsce Piastowe: 53,7%Krościenko Wyżne: 54,3%Nowy Żmigród: 65,9%Osiek Jasielski: 69,1%Iwonicz-Zdrój: 58,5%Narol: 58,5%Sanok: 42,4%Jarosław: 59,7%Czarna: 49,8%Tyrawa Wołoska: 59,5%Strzyżów: 53,3%Nowa Dęba: 53,5%Czermin: 64,2%Bircza: 66,4%Harasiuki: 70,1%Żyraków: 59,5%Ulanów: 63,0%Gać: 63,7%Ropczyce: 56,8%Rymanów: 59,3%Jaśliska: 60,6%Krosno: 40,8%Brzyska: 75,9%Kołaczyce: 69,4%Grodzisko Dolne: 63,5%Lubaczów: 45,4%Sanok: 59,3%Jarosław: 46,1%Radymno: 66,2%Lutowiska: 28,6%Komańcza: 40,1%Cisna: 18,4%Baligród: 50,5%Mielec: 52,8%Borowa: 57,9%Padew Narodowa: 64,1%Orły: 55,8%Domaradz: 70,7%Haczów: 62,9%Pawłosiów: 56,6%Przeworsk: 49,7%Dynów: 55,3%Błażowa: 60,2%Rzeszów: 32,5%Kolbuszowa: 52,9%Niwiska: 64,0%Jasło: 45,7%Dębowiec: 67,0%Leżajsk: 45,3%Zagórz: 56,6%Zaklików: 59,1%Kamień: 76,3%Baranów Sandomierski: 61,4%Grębów: 59,8%Olszanica: 49,5%Komańcza
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–45
  • 45–60
  • 60–75
  • 75 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

40. percentyl Wynik wyższy niż w 40% gmin, 1500. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 40,1%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
4 119 mieszkańców −16,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 18% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
21,8% udział w ludności +7,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 80% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−8,87 na 1000 mieszkańców −1,95 zmiana 2016–2023 więcej niż w 3% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
6,3% udział w ludności prod. −1,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 80% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
62 na 1000 mieszkańców +13,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 24% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
4 022 zł na mieszkańca, ceny bieżące +184,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 88% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

4 0004 5005 0005 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 5 060Liczba mieszkańców, 2001: 5 138Liczba mieszkańców, 2002: 5 193Liczba mieszkańców, 2003: 5 165Liczba mieszkańców, 2004: 5 139Liczba mieszkańców, 2005: 5 118Liczba mieszkańców, 2006: 5 151Liczba mieszkańców, 2007: 5 134Liczba mieszkańców, 2008: 5 119Liczba mieszkańców, 2009: 5 064Liczba mieszkańców, 2010: 5 130Liczba mieszkańców, 2011: 5 080Liczba mieszkańców, 2012: 5 061Liczba mieszkańców, 2013: 5 014Liczba mieszkańców, 2014: 4 991Liczba mieszkańców, 2015: 4 933Liczba mieszkańców, 2016: 4 882Liczba mieszkańców, 2017: 4 652Liczba mieszkańców, 2018: 4 631Liczba mieszkańców, 2019: 4 541Liczba mieszkańców, 2020: 4 333Liczba mieszkańców, 2021: 4 233Liczba mieszkańców, 2022: 4 195Liczba mieszkańców, 2023: 4 119Liczba mieszkańców, 2024: 4 053Liczba mieszkańców, 2025: 4 0034 003

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
02040602001200520072011201520192023PiS, 2001: 2,6%PiS, 2005: 13,0%PiS, 2007: 18,5%PiS, 2011: 19,7%PiS, 2015: 32,7%PiS, 2019: 43,3%PiS, 2023: 40,1%40,1%Frekwencja, 2001: 35,0%Frekwencja, 2005: 27,4%Frekwencja, 2007: 37,4%Frekwencja, 2011: 30,8%Frekwencja, 2015: 30,7%Frekwencja, 2019: 44,6%Frekwencja, 2023: 58,3%58,3%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna tak

  • ludność spadła o co najmniej 5%spełnione: −9,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −8,9, przyrost −6,7 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 80% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +3,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −8,9 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −9,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 25% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 24% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 22% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 481 zł, wyższe niż w 56% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna tak

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminspełnione: 96,9 na 1000, wyższe niż w 93% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 399
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 4 119 osób −16,5% 18 7 274 8 730
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 21,8 % +7,3 p.p. 80 19,1 17,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 12,9 % −2,5 p.p. 0 18,7 18,9
Ludność w wieku produkcyjnym 61,3 % −4,8 p.p. 93 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 25,8 % +7,3 p.p. 83 22,4 20,9
Gęstość zaludnienia 10,6 os./km² −1,9% 1 62,1 99,2
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,71 ‰ −1,26 21 −4,05 −2,19
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −8,87 ‰ −1,95 od 2016 3 −1,67 −1,70
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 6,3 % −1,6 p.p. 80 4,0 5,9
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 38,4 na 1000 −14,1 83 23,2 35,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 62 na 1000 +13,0 24 75 64
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 55 na 10 tys. −6,0 22 67 62
Dochody własne gminy na mieszkańca 4 022 zł +184,8% 88 2 639 2 099 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 965 zł +1 510,7% 77 1 961 2 003 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 470 na 10 tys. −569,0 61 397 451
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 46,9 % +1,0 p.p. 4 94,2 89,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 50,2 % +12,8 p.p. 46 54,0 69,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,9 na 1000 +1,3 25 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 6,31 na 1000 +2,66 94 3,90 3,89
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 109 na 1000 +1,0 52 106 113
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 870 na 1000 +248,0 62 820 807
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 96,9 na 1000 +90,4 93 10,0 9,1 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 79 na 100 12 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 55,4 na 1000 12 70,0 66,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.