Dynów

gmina wiejskapowiat rzeszowskiwoj. podkarpackie TERYT: 1816052

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
6 517
(2025)
Powierzchnia
118,9 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 65,3%
  • KO 9,8%
  • Konfederacja 9,4%
  • Trzecia Droga 8,2%
  • Nowa Lewica 3,8%
  • Pozostali (2) 3,5%
Frekwencja62,5% +10,6 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+55,4 p.p.
Liczba głosów ważnych3 241 z 5 285 uprawnionych

Dynów na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Czarna: 59,9%Łańcut: 57,8%Jasienica Rosielna: 72,1%Krzywcza: 70,5%Skołyszyn: 60,4%Wojaszówka: 52,3%Wielkie Oczy: 65,1%Chmielnik: 55,2%Trzebownisko: 48,8%Wiśniowa: 62,8%Markowa: 62,4%Rakszawa: 64,8%Mielec: 43,7%Gawłuszowice: 69,5%Radomyśl Wielki: 58,2%Czarna: 60,9%Dębica: 55,9%Pruchnik: 70,1%Jeżowe: 76,6%Tryńcza: 69,6%Dukla: 57,7%Sędziszów Małopolski: 62,5%Tyczyn: 50,9%Dubiecko: 60,7%Tarnowiec: 62,5%Chorkówka: 60,8%Cieszanów: 49,3%Jarocin: 61,2%Ustrzyki Dolne: 37,9%Stubno: 54,7%Fredropol: 58,6%Lubenia: 59,1%Besko: 61,1%Zaleszany: 56,8%Lesko: 47,9%Łańcut: 43,8%Żołynia: 59,5%Nozdrzec: 65,7%Jodłowa: 68,9%Dębica: 45,4%Pilzno: 63,3%Laszki: 67,6%Krasne: 45,3%Cmolas: 66,2%Jedlicze: 55,1%Leżajsk: 63,1%Kuryłówka: 64,8%Nowa Sarzyna: 69,5%Oleszyce: 54,8%Pysznica: 56,1%Chłopice: 68,8%Lubaczów: 64,3%Dynów: 65,3%Bojanów: 69,3%Frysztak: 58,9%Czudec: 56,8%Niebylec: 62,5%Przecław: 64,1%Dydnia: 67,6%Wadowice Górne: 65,1%Nisko: 52,9%Rudnik nad Sanem: 53,8%Jawornik Polski: 60,3%Sieniawa: 57,9%Przeworsk: 67,5%Ostrów: 64,8%Krempna: 59,2%Raniżów: 66,5%Roźwienica: 66,0%Medyka: 56,8%Przemyśl: 50,9%Horyniec-Zdrój: 56,6%Hyżne: 68,2%Sokołów Małopolski: 66,7%Zarszyn: 54,3%Tarnobrzeg: 38,5%Przemyśl: 41,1%Białobrzegi: 56,9%Brzozów: 62,9%Rokietnica: 68,6%Krzeszów: 67,2%Kańczuga: 53,8%Wielopole Skrzyńskie: 68,9%Bukowsko: 56,3%Dzikowiec: 69,2%Majdan Królewski: 67,7%Jasło: 60,3%Korczyna: 54,1%Radomyśl nad Sanem: 62,9%Stalowa Wola: 47,8%Gorzyce: 46,0%Solina: 49,0%Stary Dzików: 61,5%Krasiczyn: 49,6%Żurawica: 56,2%Brzostek: 66,7%Radymno: 55,5%Wiązownica: 65,8%Tuszów Narodowy: 66,6%Adamówka: 61,6%Zarzecze: 63,8%Boguchwała: 48,8%Świlcza: 47,0%Iwierzyce: 62,7%Głogów Małopolski: 50,9%Miejsce Piastowe: 53,7%Krościenko Wyżne: 54,3%Nowy Żmigród: 65,9%Osiek Jasielski: 69,1%Iwonicz-Zdrój: 58,5%Narol: 58,5%Sanok: 42,4%Jarosław: 59,7%Czarna: 49,8%Tyrawa Wołoska: 59,5%Strzyżów: 53,3%Nowa Dęba: 53,5%Czermin: 64,2%Bircza: 66,4%Harasiuki: 70,1%Żyraków: 59,5%Ulanów: 63,0%Gać: 63,7%Ropczyce: 56,8%Rymanów: 59,3%Jaśliska: 60,6%Krosno: 40,8%Brzyska: 75,9%Kołaczyce: 69,4%Grodzisko Dolne: 63,5%Lubaczów: 45,4%Sanok: 59,3%Jarosław: 46,1%Radymno: 66,2%Lutowiska: 28,6%Komańcza: 40,1%Cisna: 18,4%Baligród: 50,5%Mielec: 52,8%Borowa: 57,9%Padew Narodowa: 64,1%Orły: 55,8%Domaradz: 70,7%Haczów: 62,9%Pawłosiów: 56,6%Przeworsk: 49,7%Dynów: 55,3%Błażowa: 60,2%Rzeszów: 32,5%Kolbuszowa: 52,9%Niwiska: 64,0%Jasło: 45,7%Dębowiec: 67,0%Leżajsk: 45,3%Zagórz: 56,6%Zaklików: 59,1%Kamień: 76,3%Baranów Sandomierski: 61,4%Grębów: 59,8%Olszanica: 49,5%Dynów
Wynik: PiS (%)
  • < 30
  • 30–45
  • 45–60
  • 60–75
  • 75 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

95. percentyl Wynik wyższy niż w 95% gmin, 115. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: PiS: 65,3%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
6 605 mieszkańców −5,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 44% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,2% udział w ludności +2,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 51% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−6,34 na 1000 mieszkańców +0,98 zmiana 2016–2023 więcej niż w 11% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
7,0% udział w ludności prod. −3,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 86% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
62 na 1000 mieszkańców +25,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 24% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
1 253 zł na mieszkańca, ceny bieżące +60,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 1% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

6 5006 7507 0007 2507 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 7 326Liczba mieszkańców, 2001: 7 224Liczba mieszkańców, 2002: 7 272Liczba mieszkańców, 2003: 7 259Liczba mieszkańców, 2004: 7 236Liczba mieszkańców, 2005: 7 318Liczba mieszkańców, 2006: 7 274Liczba mieszkańców, 2007: 7 235Liczba mieszkańców, 2008: 7 212Liczba mieszkańców, 2009: 7 197Liczba mieszkańców, 2010: 7 143Liczba mieszkańców, 2011: 7 105Liczba mieszkańców, 2012: 7 042Liczba mieszkańców, 2013: 7 034Liczba mieszkańców, 2014: 7 007Liczba mieszkańców, 2015: 6 966Liczba mieszkańców, 2016: 6 949Liczba mieszkańców, 2017: 6 912Liczba mieszkańców, 2018: 6 941Liczba mieszkańców, 2019: 6 893Liczba mieszkańców, 2020: 6 736Liczba mieszkańców, 2021: 6 675Liczba mieszkańców, 2022: 6 641Liczba mieszkańców, 2023: 6 605Liczba mieszkańców, 2024: 6 559Liczba mieszkańców, 2025: 6 5176 517

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 3,0%PiS, 2005: 41,8%PiS, 2007: 56,5%PiS, 2011: 60,0%PiS, 2015: 60,3%PiS, 2019: 74,6%PiS, 2023: 65,3%65,3%Frekwencja, 2001: 41,2%Frekwencja, 2005: 32,2%Frekwencja, 2007: 39,7%Frekwencja, 2011: 35,6%Frekwencja, 2015: 41,9%Frekwencja, 2019: 51,9%Frekwencja, 2023: 62,5%62,5%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,2%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −6,3, przyrost −0,6 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 51% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,5 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −6,3 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,2%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 26% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 24% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 77% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 056 zł, wyższe niż w 29% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 6 605 osób −5,2% 44 7 274 8 730
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,2 % +2,9 p.p. 51 19,1 17,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,6 % −0,1 p.p. 48 18,7 18,9
Ludność w wieku produkcyjnym 59,7 % −2,4 p.p. 69 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 21,7 % +2,5 p.p. 41 22,4 20,9
Gęstość zaludnienia 55,5 os./km² −5,1% 44 62,1 99,2
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −0,60 ‰ +1,69 84 −4,05 −2,19
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −6,34 ‰ +0,98 od 2016 11 −1,67 −1,70
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 7,0 % −3,4 p.p. 86 4,0 5,9
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 42,1 na 1000 −22,5 87 23,2 35,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 62 na 1000 +25,0 24 75 64
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 82 na 10 tys. +40,0 77 67 62
Dochody własne gminy na mieszkańca 1 253 zł +60,2% 1 2 639 2 099 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 675 zł +998,9% 40 1 961 2 003 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 998 na 10 tys. −880,0 95 397 451
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 3,3 % 0,0 p.p. 0 94,2 89,9 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 4,2 % +0,0 p.p. 1 54,0 69,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,0 na 1000 +0,3 26 3,1 2,9
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,48 na 1000 +0,61 35 3,90 3,89
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 94 na 1000 −39,0 39 106 113
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 619 na 1000 +214,0 12 820 807
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 9,1
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 107 na 100 85 93 93 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 56,8 na 1000 14 70,0 66,7 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.