Atlas polityczny
Prezydent RP 2020, 1. tura: wynik wyborczy na tle cech gmin
Prezydent RP 2020, 1. tura: wybory a cechy gmin
Jak wynik wyborczy ma się do tego, jakie są gminy
W skrócie
Cecha gmin: Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej (2020)
W jednej piątej gmin o najwyższych wartościach tej cechy frekwencja wyniosła 65,3%, a w jednej piątej gmin o najniższych wartościach: 65,7%. Różnica między tymi grupami: −0,4 pkt proc.
Zależność w skali wszystkich gmin: słaba zależność ujemna (współczynnik korelacji r = −0,11), na podstawie 2 494 gmin.
Korelacja pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego. Dane dotyczą gmin, a nie pojedynczych wyborców.
Pięć grup gmin od najniższych do najwyższych wartości cechy
- Najniższe wartości8,8 do 15,1 % 65,7%
- Niskie15,1 do 16,7 % 61,9%
- Środkowe16,7 do 18,1 % 62,2%
- Wysokie18,1 do 20,0 % 64,4%
- Najwyższe wartości20,0 do 35,8 % 65,3%
Każda grupa to jedna piąta gmin (po 498). Frekwencja w grupie jest liczona z sumy głosów wszystkich gmin grupy, więc duże gminy ważą więcej.
Każda gmina to punkt
Linia pokazuje trend. Oś pozioma obejmuje 98% gmin; po 1% gmin o skrajnych wartościach z każdej strony jest poza wykresem, ale w obliczeniach.
Gminy najbardziej powyżej trendu
Wynik wyższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Rewal woj. zachodniopomorskie | 20,3 | 85,6% | +25,1 p.p. |
| Łeba woj. pomorskie | 22,4 | 84,9% | +24,9 p.p. |
| Mielno woj. zachodniopomorskie | 20,8 | 84,9% | +24,5 p.p. |
| Jastarnia woj. pomorskie | 19,4 | 84,2% | +23,5 p.p. |
| Krynica Morska woj. pomorskie | 20,7 | 83,6% | +23,2 p.p. |
| Podkowa Leśna woj. mazowieckie | 25,7 | 80,9% | +21,7 p.p. |
| Dziwnów woj. zachodniopomorskie | 22,2 | 80,8% | +20,8 p.p. |
| Michałowice woj. mazowieckie | 18,8 | 81,2% | +20,4 p.p. |
Gminy najbardziej poniżej trendu
Wynik niższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Lelkowo woj. warmińsko-mazurskie | 17,0 | 40,5% | −20,7 p.p. |
| Górowo Iławeckie woj. warmińsko-mazurskie | 16,3 | 41,5% | −19,9 p.p. |
| Kowale Oleckie woj. warmińsko-mazurskie | 16,4 | 41,6% | −19,9 p.p. |
| Zębowice woj. opolskie | 15,0 | 42,5% | −19,2 p.p. |
| Barciany woj. warmińsko-mazurskie | 17,1 | 42,5% | −18,8 p.p. |
| Lasowice Wielkie woj. opolskie | 16,1 | 42,8% | −18,7 p.p. |
| Prostki woj. warmińsko-mazurskie | 14,4 | 43,4% | −18,5 p.p. |
| Świętajno woj. warmińsko-mazurskie | 15,9 | 44,6% | −17,0 p.p. |
Zobacz konkretną gminę na tym tle
Znajdź gminę i otwórz w jej profilu zakładkę „Analiza wyborcza”: to samo zestawienie z wyróżnioną gminą.
Pobierz dane tego zestawienia (CSV). Źródła: PKW (wyniki wyborów), GUS, Bank Danych Lokalnych (cechy gmin). Dzielnice Warszawy są osobnymi punktami tylko dla cech, które GUS podaje dla dzielnic. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.