Atlas polityczny
Sejm 2023: wynik wyborczy na tle cech gmin
Sejm 2023: wybory a cechy gmin
Jak wynik wyborczy ma się do tego, jakie są gminy
W skrócie
Cecha gmin: Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców (2023)
W jednej piątej gmin o najwyższych wartościach tej cechy frekwencja wyniosła 78,4%, a w jednej piątej gmin o najniższych wartościach: 68,8%. Różnica między tymi grupami: +9,6 pkt proc.
Zależność w skali wszystkich gmin: umiarkowana zależność dodatnia (współczynnik korelacji r = 0,43), na podstawie 2 480 gmin.
Korelacja pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego. Dane dotyczą gmin, a nie pojedynczych wyborców.
Pięć grup gmin od najniższych do najwyższych wartości cechy
- Najniższe wartości0,1 do 1,6 na 1000 68,8%
- Niskie1,6 do 2,6 na 1000 69,7%
- Środkowe2,6 do 3,7 na 1000 70,7%
- Wysokie3,7 do 5,7 na 1000 73,8%
- Najwyższe wartości5,7 do 91,2 na 1000 78,4%
Każda grupa to jedna piąta gmin (po 496). Frekwencja w grupie jest liczona z sumy głosów wszystkich gmin grupy, więc duże gminy ważą więcej.
Każda gmina to punkt
Linia pokazuje trend. Oś pozioma obejmuje 98% gmin; po 1% gmin o skrajnych wartościach z każdej strony jest poza wykresem, ale w obliczeniach.
Gminy najbardziej powyżej trendu
Wynik wyższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Klwów woj. mazowieckie | 2,2 | 90,6% | +21,4 p.p. |
| Żoliborz woj. mazowieckie | 0,1 | 86,7% | +18,8 p.p. |
| Podkowa Leśna woj. mazowieckie | 2,4 | 87,6% | +18,3 p.p. |
| Koszarawa woj. śląskie | 1,3 | 86,7% | +18,0 p.p. |
| Wesoła woj. mazowieckie | 2,4 | 87,0% | +17,7 p.p. |
| Ursynów woj. mazowieckie | 6,3 | 88,9% | +17,3 p.p. |
| Michałowice woj. mazowieckie | 6,1 | 88,8% | +17,3 p.p. |
| Wilanów woj. mazowieckie | 10,1 | 90,9% | +17,1 p.p. |
Gminy najbardziej poniżej trendu
Wynik niższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Sztutowo woj. pomorskie | 91,2 | 70,7% | −51,2 p.p. |
| Międzyzdroje woj. zachodniopomorskie | 78,9 | 70,9% | −43,7 p.p. |
| Ustronie Morskie woj. zachodniopomorskie | 52,7 | 77,0% | −22,0 p.p. |
| Lasowice Wielkie woj. opolskie | 2,7 | 51,3% | −18,1 p.p. |
| Zębowice woj. opolskie | 1,7 | 51,3% | −17,6 p.p. |
| Kowale Oleckie woj. warmińsko-mazurskie | 1,8 | 51,6% | −17,3 p.p. |
| Bolesław woj. małopolskie | 0,4 | 50,8% | −17,2 p.p. |
| Kalinowo woj. warmińsko-mazurskie | 1,8 | 53,1% | −15,8 p.p. |
Zobacz konkretną gminę na tym tle
Znajdź gminę i otwórz w jej profilu zakładkę „Analiza wyborcza”: to samo zestawienie z wyróżnioną gminą.
Pobierz dane tego zestawienia (CSV). Źródła: PKW (wyniki wyborów), GUS, Bank Danych Lokalnych (cechy gmin). Dzielnice Warszawy są osobnymi punktami tylko dla cech, które GUS podaje dla dzielnic. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.