Herb: Radziejów

Radziejów

gmina miejskapowiat radziejowskiwoj. kujawsko-pomorskie TERYT: 0411011

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
4 934
(2025)
Powierzchnia
5,7 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Radziejów głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PO
  • KO
  • SLD
  • Samoobrona
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 47,0%Frekwencja, 2005: 35,5%Frekwencja, 2007: 50,7%Frekwencja, 2011: 44,9%Frekwencja, 2015: 46,1%Frekwencja, 2019: 57,4%Frekwencja, 2023: 69,5%69,5%PiS, 2001: 5,7%PiS, 2005: 18,0%PiS, 2007: 25,6%PiS, 2011: 28,3%PiS, 2015: 35,6%PiS, 2019: 47,5%PiS, 2023: 39,4%39,4%PO, 2001: 6,9%PO, 2005: 13,9%PO, 2007: 41,8%PO, 2011: 38,9%PO, 2015: 24,2%24,2%KO, 2019: 22,6%KO, 2023: 24,2%24,2%SLD, 2005: 14,9%SLD, 2011: 11,6%SLD, 2019: 15,5%15,5%Samoobrona, 2001: 8,1%Samoobrona, 2005: 12,8%Samoobrona, 2007: 1,8%Samoobrona, 2015: 0,2%0,2%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

3040506070200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 47,0%Frekwencja, 2005: 35,5%Frekwencja, 2007: 50,7%Frekwencja, 2011: 44,9%Frekwencja, 2015: 46,1%Frekwencja, 2019: 57,4%Frekwencja, 2023: 69,5%69,5%

Liczba ludności (osób)

4 5005 0005 5006 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 5 949Liczba ludności, 2001: 5 954Liczba ludności, 2002: 5 873Liczba ludności, 2003: 5 846Liczba ludności, 2004: 5 804Liczba ludności, 2005: 5 771Liczba ludności, 2006: 5 787Liczba ludności, 2007: 5 800Liczba ludności, 2008: 5 806Liczba ludności, 2009: 5 759Liczba ludności, 2010: 5 937Liczba ludności, 2011: 5 912Liczba ludności, 2012: 5 876Liczba ludności, 2013: 5 817Liczba ludności, 2014: 5 749Liczba ludności, 2015: 5 695Liczba ludności, 2016: 5 634Liczba ludności, 2017: 5 638Liczba ludności, 2018: 5 602Liczba ludności, 2019: 5 516Liczba ludności, 2020: 5 288Liczba ludności, 2021: 5 198Liczba ludności, 2022: 5 127Liczba ludności, 2023: 5 055Liczba ludności, 2024: 4 983Liczba ludności, 2025: 4 9344 934

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 47,0% SLD-UP 58,5% +50,4 p.p. 5 954 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 35,5% −11,5 p.p. PiS 18,0% +3,1 p.p. 5 771 osób −3,1% Podsumowanie →
Sejm 2007 50,7% +15,1 p.p. PO 41,8% +16,2 p.p. 5 800 osób +0,5% Podsumowanie →
Sejm 2011 44,9% −5,7 p.p. PO 38,9% +10,6 p.p. 5 912 osób +1,9% Podsumowanie →
Sejm 2015 46,1% +1,1 p.p. PiS 35,6% +11,4 p.p. 5 695 osób −3,7% Podsumowanie →
Sejm 2019 57,4% +11,4 p.p. PiS 47,5% +25,0 p.p. 5 516 osób −3,1% Podsumowanie →
Sejm 2023 69,5% +12,1 p.p. PiS 39,4% +15,2 p.p. 5 055 osób −8,4% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 69,5%, 2 905 głosów ważnych
  1. PiS 39,4%
  2. KO 24,2%
  3. Trzecia Droga 13,0%
  4. Nowa Lewica 12,8%
  5. Konfederacja 7,0%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 2,1%
  7. Polska Jest Jedna 0,9%
  8. Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,6%
Sejm 2019 frekwencja 57,4%, 2 588 głosów ważnych
  1. PiS 47,5%
  2. KO 22,6%
  3. SLD 15,5%
  4. PSL 8,4%
  5. Konfederacja 4,4%
  6. Bezpartyjni i Samorządowcy 1,5%
Sejm 2015 frekwencja 46,1%, 2 133 głosów ważnych
  1. PiS 35,6%
  2. PO 24,2%
  3. Zjednoczona Lewica 15,2%
  4. Kukiz'15 9,1%
  5. Nowoczesna 5,3%
  6. Razem 3,7%
  7. KORWiN 3,1%
  8. PSL 3,1%
  9. i 2 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 44,9%, 2 074 głosów ważnych
  1. PO 38,9%
  2. PiS 28,3%
  3. SLD 11,6%
  4. Ruch Palikota 11,0%
  5. PSL 7,0%
  6. PJN 1,5%
  7. Nowa Prawica 1,2%
  8. PPP – Sierpień 80 0,5%
Sejm 2007 frekwencja 50,7%, 2 466 głosów ważnych
  1. PO 41,8%
  2. PiS 25,6%
  3. LiD 19,1%
  4. PSL 9,6%
  5. Samoobrona 1,8%
  6. PPP 1,4%
  7. LPR 0,6%
Sejm 2005 frekwencja 35,5%, 1 721 głosów ważnych
  1. PiS 18,0%
  2. SLD 14,9%
  3. PO 13,9%
  4. LPR 13,4%
  5. Samoobrona 12,8%
  6. SDPL 10,9%
  7. PSL 9,9%
  8. PD 3,1%
  9. i 9 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 47,0%, 2 202 głosów ważnych
  1. SLD-UP 58,5%
  2. Samoobrona 8,1%
  3. PSL 7,0%
  4. PO 6,9%
  5. LPR 6,0%
  6. PiS 5,7%
  7. AWSP 4,4%
  8. UW 1,8%
  9. i 3 kolejnych

Herb: plik „POL Radziejów COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.