Potok Wielki

gmina wiejskapowiat janowskiwoj. lubelskie TERYT: 0605072

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
4 398
(2025)
Powierzchnia
99,5 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Potok Wielki głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • Samoobrona
  • PSL
  • LPR
  • SLD
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 41,0%Frekwencja, 2005: 36,4%Frekwencja, 2007: 40,3%Frekwencja, 2011: 37,9%Frekwencja, 2015: 42,7%Frekwencja, 2019: 52,0%Frekwencja, 2023: 66,6%66,6%PiS, 2001: 4,9%PiS, 2005: 19,3%PiS, 2007: 56,2%PiS, 2011: 50,3%PiS, 2015: 62,3%PiS, 2019: 75,7%PiS, 2023: 66,3%66,3%Samoobrona, 2001: 15,4%Samoobrona, 2005: 28,2%Samoobrona, 2007: 3,9%Samoobrona, 2015: 0,7%0,7%PSL, 2001: 27,1%PSL, 2005: 12,5%PSL, 2007: 15,9%PSL, 2011: 18,7%PSL, 2015: 9,5%PSL, 2019: 8,2%8,2%LPR, 2001: 13,5%LPR, 2005: 16,0%LPR, 2007: 1,2%1,2%SLD, 2005: 11,8%SLD, 2011: 11,0%SLD, 2019: 6,0%6,0%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

3040506070200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 41,0%Frekwencja, 2005: 36,4%Frekwencja, 2007: 40,3%Frekwencja, 2011: 37,9%Frekwencja, 2015: 42,7%Frekwencja, 2019: 52,0%Frekwencja, 2023: 66,6%66,6%

Liczba ludności (osób)

4 2004 4004 6004 8005 0005 200200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 5 055Liczba ludności, 2001: 5 046Liczba ludności, 2002: 5 041Liczba ludności, 2003: 5 025Liczba ludności, 2004: 5 004Liczba ludności, 2005: 4 954Liczba ludności, 2006: 4 931Liczba ludności, 2007: 4 893Liczba ludności, 2008: 4 844Liczba ludności, 2009: 4 844Liczba ludności, 2010: 4 921Liczba ludności, 2011: 4 889Liczba ludności, 2012: 4 846Liczba ludności, 2013: 4 819Liczba ludności, 2014: 4 783Liczba ludności, 2015: 4 786Liczba ludności, 2016: 4 753Liczba ludności, 2017: 4 728Liczba ludności, 2018: 4 683Liczba ludności, 2019: 4 651Liczba ludności, 2020: 4 538Liczba ludności, 2021: 4 517Liczba ludności, 2022: 4 484Liczba ludności, 2023: 4 457Liczba ludności, 2024: 4 397Liczba ludności, 2025: 4 3984 398

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 41,0% SLD-UP 30,6% +3,6 p.p. 5 046 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 36,4% −4,7 p.p. Samoobrona 28,2% +8,9 p.p. 4 954 osób −1,8% Podsumowanie →
Sejm 2007 40,3% +3,9 p.p. PiS 56,2% +40,3 p.p. 4 893 osób −1,2% Podsumowanie →
Sejm 2011 37,9% −2,3 p.p. PiS 50,3% +31,6 p.p. 4 889 osób −0,1% Podsumowanie →
Sejm 2015 42,7% +4,8 p.p. PiS 62,3% +52,8 p.p. 4 786 osób −2,1% Podsumowanie →
Sejm 2019 52,0% +9,3 p.p. PiS 75,7% +67,5 p.p. 4 651 osób −2,8% Podsumowanie →
Sejm 2023 66,6% +14,7 p.p. PiS 66,3% +57,3 p.p. 4 457 osób −4,2% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 66,6%, 2 302 głosów ważnych
  1. PiS 66,3%
  2. Trzecia Droga 9,0%
  3. Konfederacja 8,6%
  4. KO 8,1%
  5. Nowa Lewica 5,3%
  6. Polska Jest Jedna 1,3%
  7. Bezpartyjni Samorządowcy 1,0%
  8. Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,4%
Sejm 2019 frekwencja 52,0%, 1 948 głosów ważnych
  1. PiS 75,7%
  2. PSL 8,2%
  3. SLD 6,0%
  4. KO 5,5%
  5. Konfederacja 4,1%
  6. Bezpartyjni i Samorządowcy 0,5%
Sejm 2015 frekwencja 42,7%, 1 598 głosów ważnych
  1. PiS 62,3%
  2. PSL 9,5%
  3. Kukiz'15 9,3%
  4. PO 5,9%
  5. Zjednoczona Lewica 5,8%
  6. KORWiN 3,8%
  7. Nowoczesna 1,5%
  8. Razem 0,9%
  9. i 3 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 37,9%, 1 388 głosów ważnych
  1. PiS 50,3%
  2. PSL 18,7%
  3. SLD 11,0%
  4. Ruch Palikota 8,6%
  5. PO 8,1%
  6. PJN 1,7%
  7. Nowa Prawica 1,0%
  8. PPP – Sierpień 80 0,4%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 40,3%, 1 514 głosów ważnych
  1. PiS 56,2%
  2. PSL 15,9%
  3. LiD 10,4%
  4. PO 9,6%
  5. Samoobrona 3,9%
  6. LPR 1,2%
  7. Samoobrona Patriotyczna 1,1%
  8. Partia Kobiet 1,0%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2005 frekwencja 36,4%, 1 309 głosów ważnych
  1. Samoobrona 28,2%
  2. PiS 19,3%
  3. LPR 16,0%
  4. PSL 12,5%
  5. SLD 11,8%
  6. PO 4,2%
  7. PD 2,4%
  8. Ruch Patriotyczny 1,6%
  9. i 9 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 41,0%, 1 486 głosów ważnych
  1. SLD-UP 30,6%
  2. PSL 27,1%
  3. Samoobrona 15,4%
  4. LPR 13,5%
  5. PiS 4,9%
  6. AWSP 4,4%
  7. PO 2,4%
  8. Alternatywa 0,7%
  9. i 2 kolejnych