Herb: Stanin

Stanin

gmina wiejskapowiat łukowskiwoj. lubelskie TERYT: 0611072

Depopulacyjna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
8 989
(2025)
Powierzchnia
160,8 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Stanin głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PSL
  • PiS
  • Samoobrona
  • Konfederacja
  • PO
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 61,2%Frekwencja, 2005: 50,3%Frekwencja, 2007: 51,6%Frekwencja, 2011: 46,8%Frekwencja, 2015: 47,5%Frekwencja, 2019: 59,0%Frekwencja, 2023: 71,3%71,3%PSL, 2001: 69,2%PSL, 2005: 67,7%PSL, 2007: 42,7%PSL, 2011: 51,0%PSL, 2015: 25,8%PSL, 2019: 22,4%22,4%PiS, 2001: 0,9%PiS, 2005: 3,8%PiS, 2007: 20,8%PiS, 2011: 29,5%PiS, 2015: 53,3%PiS, 2019: 67,8%PiS, 2023: 56,6%56,6%Samoobrona, 2001: 6,2%Samoobrona, 2005: 18,9%Samoobrona, 2007: 3,5%Samoobrona, 2015: 0,0%0,0%Konfederacja, 2019: 4,3%Konfederacja, 2023: 11,0%11,0%PO, 2001: 0,7%PO, 2005: 1,4%PO, 2007: 5,8%PO, 2011: 8,3%PO, 2015: 4,6%4,6%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

4050607080200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 61,2%Frekwencja, 2005: 50,3%Frekwencja, 2007: 51,6%Frekwencja, 2011: 46,8%Frekwencja, 2015: 47,5%Frekwencja, 2019: 59,0%Frekwencja, 2023: 71,3%71,3%

Liczba ludności (osób)

8 7509 0009 2509 5009 75010 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 9 874Liczba ludności, 2001: 9 883Liczba ludności, 2002: 9 950Liczba ludności, 2003: 9 923Liczba ludności, 2004: 9 883Liczba ludności, 2005: 9 807Liczba ludności, 2006: 9 729Liczba ludności, 2007: 9 706Liczba ludności, 2008: 9 738Liczba ludności, 2009: 9 740Liczba ludności, 2010: 9 904Liczba ludności, 2011: 9 860Liczba ludności, 2012: 9 844Liczba ludności, 2013: 9 875Liczba ludności, 2014: 9 833Liczba ludności, 2015: 9 820Liczba ludności, 2016: 9 789Liczba ludności, 2017: 9 772Liczba ludności, 2018: 9 751Liczba ludności, 2019: 9 729Liczba ludności, 2020: 9 355Liczba ludności, 2021: 9 296Liczba ludności, 2022: 9 248Liczba ludności, 2023: 9 199Liczba ludności, 2024: 9 109Liczba ludności, 2025: 8 9898 989

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 61,2% PSL 69,2% +49,3 p.p. 9 883 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 50,3% −10,8 p.p. PSL 67,7% +48,8 p.p. 9 807 osób −0,8% Podsumowanie →
Sejm 2007 51,6% +1,3 p.p. PSL 42,7% +17,4 p.p. 9 706 osób −1,0% Podsumowanie →
Sejm 2011 46,8% −4,8 p.p. PSL 51,0% +21,5 p.p. 9 860 osób +1,6% Podsumowanie →
Sejm 2015 47,5% +0,7 p.p. PiS 53,3% +27,5 p.p. 9 820 osób −0,4% Podsumowanie →
Sejm 2019 59,0% +11,5 p.p. PiS 67,8% +45,4 p.p. 9 729 osób −0,9% Podsumowanie →
Sejm 2023 71,3% +12,4 p.p. PiS 56,6% +41,0 p.p. 9 199 osób −5,4% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 71,3%, 5 005 głosów ważnych
  1. PiS 56,6%
  2. Trzecia Droga 15,6%
  3. Konfederacja 11,0%
  4. KO 7,3%
  5. Polska Jest Jedna 5,2%
  6. Nowa Lewica 2,8%
  7. Bezpartyjni Samorządowcy 1,3%
  8. Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,2%
Sejm 2019 frekwencja 59,0%, 4 339 głosów ważnych
  1. PiS 67,8%
  2. PSL 22,4%
  3. Konfederacja 4,3%
  4. KO 2,9%
  5. SLD 1,9%
  6. Bezpartyjni i Samorządowcy 0,6%
Sejm 2015 frekwencja 47,5%, 3 467 głosów ważnych
  1. PiS 53,3%
  2. PSL 25,8%
  3. Kukiz'15 5,7%
  4. PO 4,6%
  5. KORWiN 3,3%
  6. Nowoczesna 2,8%
  7. Zjednoczona Lewica 2,7%
  8. Razem 1,7%
  9. i 3 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 46,8%, 3 321 głosów ważnych
  1. PSL 51,0%
  2. PiS 29,5%
  3. PO 8,3%
  4. SLD 5,2%
  5. Ruch Palikota 3,6%
  6. PJN 1,0%
  7. PPP – Sierpień 80 0,6%
  8. Nowa Prawica 0,5%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 51,6%, 3 694 głosów ważnych
  1. PSL 42,7%
  2. LiD 25,3%
  3. PiS 20,8%
  4. PO 5,8%
  5. Samoobrona 3,5%
  6. LPR 0,9%
  7. Samoobrona Patriotyczna 0,5%
  8. Partia Kobiet 0,4%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2005 frekwencja 50,3%, 3 627 głosów ważnych
  1. PSL 67,7%
  2. Samoobrona 18,9%
  3. LPR 4,6%
  4. PiS 3,8%
  5. PO 1,4%
  6. SLD 1,4%
  7. SDPL 0,6%
  8. Ruch Patriotyczny 0,4%
  9. i 9 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 61,2%, 4 325 głosów ważnych
  1. PSL 69,2%
  2. SLD-UP 19,9%
  3. Samoobrona 6,2%
  4. LPR 1,4%
  5. AWSP 1,2%
  6. PiS 0,9%
  7. PO 0,7%
  8. UW 0,3%
  9. i 2 kolejnych

Herb: plik „POL gmina Stanin COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Unknown, vector version: Avalokitesvara This W3C-unspecified vector image was created with Inkscape ., licencja: Public domain.