Herb: Trzebinia

Trzebinia

gmina miejsko-wiejskapowiat chrzanowskiwoj. małopolskie TERYT: 1203053

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
31 823
(2025)
Powierzchnia
105,3 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 33,0%
  • KO 32,9%
  • Trzecia Droga 14,6%
  • Nowa Lewica 8,7%
  • Konfederacja 7,6%
  • Pozostali (2) 3,3%
Frekwencja74,8% +12,5 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+0,1 p.p.
Liczba głosów ważnych18 889 z 25 593 uprawnionych

Trzebinia na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wolbrom: 47,7%Rzepiennik Strzyżewski: 66,4%Drwinia: 60,1%Igołomia-Wawrzeńczyce: 53,4%Kozłów: 62,1%Liszki: 45,8%Limanowa: 47,7%Słopnice: 64,2%Wojnicz: 54,6%Tomice: 42,3%Szczawnica: 37,5%Sękowa: 45,9%Dąbrowa Tarnowska: 59,3%Racławice: 60,6%Pcim: 57,0%Iwkowa: 61,4%Babice: 41,7%Mędrzechów: 60,8%Rzezawa: 55,8%Gorlice: 53,0%Muszyna: 48,2%Podegrodzie: 60,1%Stary Sącz: 56,6%Ochotnica Dolna: 66,8%Przeciszów: 41,2%Koniusza: 54,3%Nowe Brzesko: 56,0%Chełmek: 39,0%Gromnik: 66,3%Michałowice: 33,2%Kamienica: 68,0%Kalwaria Zebrzydowska: 42,1%Lanckorona: 48,1%Kraków: 25,1%Piwniczna-Zdrój: 58,0%Krynica-Zdrój: 42,7%Koszyce: 57,4%Wiśniowa: 62,0%Grybów: 56,6%Łabowa: 65,3%Grybów: 65,8%Borzęcin: 57,1%Gnojnik: 61,2%Kęty: 39,1%Bochnia: 53,0%Kościelisko: 45,9%Niepołomice: 36,2%Olkusz: 40,4%Lisia Góra: 56,1%Jerzmanowice-Przeginia: 53,2%Jodłownik: 62,1%Łukowica: 60,2%Biały Dunajec: 59,4%Wadowice: 39,5%Biskupice: 44,3%Spytkowice: 55,4%Krościenko nad Dunajcem: 52,1%Brzeszcze: 41,1%Dobczyce: 46,0%Raciechowice: 54,7%Kamionka Wielka: 59,7%Łososina Dolna: 67,5%Brzesko: 46,1%Bolesław: 63,7%Bobowa: 63,0%Iwanowice: 49,6%Andrychów: 41,4%Stryszów: 46,5%Bukowina Tatrzańska: 57,3%Książ Wielki: 58,4%Klucze: 38,2%Zator: 43,7%Jordanów: 43,8%Bystra-Sidzina: 57,1%Polanka Wielka: 43,9%Maków Podhalański: 49,1%Skrzyszów: 55,1%Szczurowa: 58,4%Sułoszowa: 58,5%Wielka Wieś: 31,8%Dobra: 56,1%Mszana Dolna: 48,1%Niedźwiedź: 61,5%Tymbark: 60,7%Wierzchosławice: 50,1%Tarnów: 36,9%Wieliczka: 33,1%Uście Gorlickie: 43,0%Alwernia: 42,9%Siepraw: 46,7%Gródek nad Dunajcem: 63,4%Dębno: 51,1%Nowy Wiśnicz: 56,0%Łapanów: 54,6%Szczucin: 59,7%Moszczenica: 61,2%Czarny Dunajec: 61,1%Rytro: 59,6%Szaflary: 59,7%Oświęcim: 32,1%Tuchów: 58,3%Ciężkowice: 58,4%Krzeszowice: 39,0%Skała: 47,7%Skawina: 38,5%Zabierzów: 32,3%Wieprz: 49,3%Czorsztyn: 49,0%Gorlice: 40,5%Lipinki: 60,1%Ropa: 58,9%Stryszawa: 52,2%Bukowno: 34,7%Nawojowa: 61,4%Nowy Targ: 36,7%Proszowice: 49,2%Pałecznica: 56,8%Radziemice: 57,3%Ryglice: 59,9%Bochnia: 37,9%Słomniki: 49,3%Mszana Dolna: 64,7%Wietrzychowice: 55,1%Gdów: 45,5%Raba Wyżna: 54,7%Osiek: 46,7%Charsznica: 53,1%Tokarnia: 63,6%Sułkowice: 47,5%Łącko: 63,3%Czchów: 56,8%Lipnica Murowana: 63,1%Chrzanów: 32,0%Trzebinia: 33,0%Gręboszów: 64,6%Łużna: 57,4%Biecz: 56,6%Zakopane: 35,0%Kłaj: 38,9%Rabka-Zdrój: 48,5%Pleśna: 56,3%Czernichów: 44,5%Kocmyrzów-Luborzyca: 40,9%Mogilany: 35,6%Świątniki Górne: 40,5%Limanowa: 61,4%Zakliczyn: 59,0%Szerzyny: 67,1%Poronin: 49,2%Brzeźnica: 44,9%Nowy Sącz: 43,0%Spytkowice: 54,4%Żabno: 53,0%Słaboszów: 58,3%Chełmiec: 57,5%Korzenna: 68,2%Trzciana: 62,7%Żegocina: 68,5%Libiąż: 40,9%Radgoszcz: 72,2%Budzów: 56,2%Sucha Beskidzka: 36,3%Gołcza: 57,9%Trzyciąż: 57,6%Zawoja: 52,9%Łapsze Niżne: 57,9%Nowy Targ: 56,0%Bolesław: 34,5%Jordanów: 59,7%Oświęcim: 38,4%Radłów: 55,8%Zielonki: 27,9%Laskowa: 69,0%Tarnów: 47,8%Miechów: 45,7%Lubień: 57,9%Myślenice: 42,6%Olesno: 64,0%Mucharz: 44,0%Zembrzyce: 46,5%Lipnica Wielka: 66,1%Jabłonka: 64,2%Trzebinia
Wynik: PiS (%)
  • < 35
  • 35–45
  • 45–55
  • 55–65
  • 65 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

21. percentyl Wynik wyższy niż w 21% gmin, 1965. miejsce w kraju
2. kwintyl W drugiej grupie od dołu

Wynik: PiS: 33,0%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
32 321 mieszkańców −5,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 93% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
22,0% udział w ludności +5,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 82% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−0,12 na 1000 mieszkańców −0,88 zmiana 2016–2023 więcej niż w 62% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,8% udział w ludności prod. −2,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 46% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
93 na 1000 mieszkańców +23,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 78% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 286 zł na mieszkańca, ceny bieżące +56,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 75% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

31 00032 00033 00034 00035 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 34 400Liczba mieszkańców, 2001: 34 278Liczba mieszkańców, 2002: 34 190Liczba mieszkańców, 2003: 34 132Liczba mieszkańców, 2004: 34 088Liczba mieszkańców, 2005: 34 035Liczba mieszkańców, 2006: 33 964Liczba mieszkańców, 2007: 33 998Liczba mieszkańców, 2008: 34 033Liczba mieszkańców, 2009: 34 177Liczba mieszkańców, 2010: 34 499Liczba mieszkańców, 2011: 34 453Liczba mieszkańców, 2012: 34 447Liczba mieszkańców, 2013: 34 414Liczba mieszkańców, 2014: 34 263Liczba mieszkańców, 2015: 34 204Liczba mieszkańców, 2016: 34 180Liczba mieszkańców, 2017: 34 105Liczba mieszkańców, 2018: 33 997Liczba mieszkańców, 2019: 33 781Liczba mieszkańców, 2020: 33 126Liczba mieszkańców, 2021: 32 851Liczba mieszkańców, 2022: 32 596Liczba mieszkańców, 2023: 32 321Liczba mieszkańców, 2024: 32 062Liczba mieszkańców, 2025: 31 82331 823

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 7,1%PiS, 2005: 27,4%PiS, 2007: 29,6%PiS, 2011: 27,2%PiS, 2015: 36,9%PiS, 2019: 41,7%PiS, 2023: 33,0%33,0%Frekwencja, 2001: 49,6%Frekwencja, 2005: 39,5%Frekwencja, 2007: 55,8%Frekwencja, 2011: 49,5%Frekwencja, 2015: 53,5%Frekwencja, 2019: 62,3%Frekwencja, 2023: 74,8%74,8%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,3%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −0,1, przyrost −7,5 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 82% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,9 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −0,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,3%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 19% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 78% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 46% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 759 zł, wyższe niż w 10% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 5,9 na 1000, wyższe niż w 31% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 192
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 32 321 osób −5,5% 93 7 274 10 679
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 22,0 % +5,2 p.p. 82 19,1 16,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,8 % +0,3 p.p. 20 18,7 20,2
Ludność w wieku produkcyjnym 57,3 % −5,6 p.p. 20 58,8 59,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 25,9 % +5,3 p.p. 84 22,4 19,9
Gęstość zaludnienia 306,8 os./km² −5,5% 87 62,1 146,4
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −7,48 ‰ −5,87 15 −4,05 −0,98
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −0,12 ‰ −0,88 od 2016 62 −1,67 −0,38
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,8 % −2,9 p.p. 46 4,0 3,1
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 21,9 na 1000 −20,2 47 23,2 18,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 93 na 1000 +23,0 78 75 82
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 66 na 10 tys. +6,0 46 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 286 zł +56,8% 75 2 639 2 412 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 133 zł +215,9% 19 1 961 1 661 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 412 na 10 tys. −163,0 52 397 308
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 100,0 % 0,0 p.p. 96 94,2 82,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 73,9 % +0,4 p.p. 72 54,0 51,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,6 na 1000 −0,2 19 3,1 3,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,11 na 1000 +1,30 57 3,90 3,54
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 180 na 1000 −131,0 89 106 126
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 977 na 1000 +39,0 82 820 865
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 5,9 na 1000 −0,3 31 10,0 9,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 88 na 100 34 93 96 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 72,3 na 1000 58 70,0 78,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 62,0 na 1000 86 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Trzebinia COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.