Herb: Zator

Zator

gmina miejsko-wiejskapowiat oświęcimskiwoj. małopolskie TERYT: 1213093

Turystyczna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
8 994
(2025)
Powierzchnia
51,6 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 43,7%
  • KO 23,2%
  • Trzecia Droga 16,3%
  • Konfederacja 7,1%
  • Nowa Lewica 6,2%
  • Pozostali (2) 3,5%
Frekwencja74,7% +12,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+20,5 p.p.
Liczba głosów ważnych5 222 z 7 147 uprawnionych

Zator na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Wolbrom: 47,7%Rzepiennik Strzyżewski: 66,4%Drwinia: 60,1%Igołomia-Wawrzeńczyce: 53,4%Kozłów: 62,1%Liszki: 45,8%Limanowa: 47,7%Słopnice: 64,2%Wojnicz: 54,6%Tomice: 42,3%Szczawnica: 37,5%Sękowa: 45,9%Dąbrowa Tarnowska: 59,3%Racławice: 60,6%Pcim: 57,0%Iwkowa: 61,4%Babice: 41,7%Mędrzechów: 60,8%Rzezawa: 55,8%Gorlice: 53,0%Muszyna: 48,2%Podegrodzie: 60,1%Stary Sącz: 56,6%Ochotnica Dolna: 66,8%Przeciszów: 41,2%Koniusza: 54,3%Nowe Brzesko: 56,0%Chełmek: 39,0%Gromnik: 66,3%Michałowice: 33,2%Kamienica: 68,0%Kalwaria Zebrzydowska: 42,1%Lanckorona: 48,1%Kraków: 25,1%Piwniczna-Zdrój: 58,0%Krynica-Zdrój: 42,7%Koszyce: 57,4%Wiśniowa: 62,0%Grybów: 56,6%Łabowa: 65,3%Grybów: 65,8%Borzęcin: 57,1%Gnojnik: 61,2%Kęty: 39,1%Bochnia: 53,0%Kościelisko: 45,9%Niepołomice: 36,2%Olkusz: 40,4%Lisia Góra: 56,1%Jerzmanowice-Przeginia: 53,2%Jodłownik: 62,1%Łukowica: 60,2%Biały Dunajec: 59,4%Wadowice: 39,5%Biskupice: 44,3%Spytkowice: 55,4%Krościenko nad Dunajcem: 52,1%Brzeszcze: 41,1%Dobczyce: 46,0%Raciechowice: 54,7%Kamionka Wielka: 59,7%Łososina Dolna: 67,5%Brzesko: 46,1%Bolesław: 63,7%Bobowa: 63,0%Iwanowice: 49,6%Andrychów: 41,4%Stryszów: 46,5%Bukowina Tatrzańska: 57,3%Książ Wielki: 58,4%Klucze: 38,2%Zator: 43,7%Jordanów: 43,8%Bystra-Sidzina: 57,1%Polanka Wielka: 43,9%Maków Podhalański: 49,1%Skrzyszów: 55,1%Szczurowa: 58,4%Sułoszowa: 58,5%Wielka Wieś: 31,8%Dobra: 56,1%Mszana Dolna: 48,1%Niedźwiedź: 61,5%Tymbark: 60,7%Wierzchosławice: 50,1%Tarnów: 36,9%Wieliczka: 33,1%Uście Gorlickie: 43,0%Alwernia: 42,9%Siepraw: 46,7%Gródek nad Dunajcem: 63,4%Dębno: 51,1%Nowy Wiśnicz: 56,0%Łapanów: 54,6%Szczucin: 59,7%Moszczenica: 61,2%Czarny Dunajec: 61,1%Rytro: 59,6%Szaflary: 59,7%Oświęcim: 32,1%Tuchów: 58,3%Ciężkowice: 58,4%Krzeszowice: 39,0%Skała: 47,7%Skawina: 38,5%Zabierzów: 32,3%Wieprz: 49,3%Czorsztyn: 49,0%Gorlice: 40,5%Lipinki: 60,1%Ropa: 58,9%Stryszawa: 52,2%Bukowno: 34,7%Nawojowa: 61,4%Nowy Targ: 36,7%Proszowice: 49,2%Pałecznica: 56,8%Radziemice: 57,3%Ryglice: 59,9%Bochnia: 37,9%Słomniki: 49,3%Mszana Dolna: 64,7%Wietrzychowice: 55,1%Gdów: 45,5%Raba Wyżna: 54,7%Osiek: 46,7%Charsznica: 53,1%Tokarnia: 63,6%Sułkowice: 47,5%Łącko: 63,3%Czchów: 56,8%Lipnica Murowana: 63,1%Chrzanów: 32,0%Trzebinia: 33,0%Gręboszów: 64,6%Łużna: 57,4%Biecz: 56,6%Zakopane: 35,0%Kłaj: 38,9%Rabka-Zdrój: 48,5%Pleśna: 56,3%Czernichów: 44,5%Kocmyrzów-Luborzyca: 40,9%Mogilany: 35,6%Świątniki Górne: 40,5%Limanowa: 61,4%Zakliczyn: 59,0%Szerzyny: 67,1%Poronin: 49,2%Brzeźnica: 44,9%Nowy Sącz: 43,0%Spytkowice: 54,4%Żabno: 53,0%Słaboszów: 58,3%Chełmiec: 57,5%Korzenna: 68,2%Trzciana: 62,7%Żegocina: 68,5%Libiąż: 40,9%Radgoszcz: 72,2%Budzów: 56,2%Sucha Beskidzka: 36,3%Gołcza: 57,9%Trzyciąż: 57,6%Zawoja: 52,9%Łapsze Niżne: 57,9%Nowy Targ: 56,0%Bolesław: 34,5%Jordanów: 59,7%Oświęcim: 38,4%Radłów: 55,8%Zielonki: 27,9%Laskowa: 69,0%Tarnów: 47,8%Miechów: 45,7%Lubień: 57,9%Myślenice: 42,6%Olesno: 64,0%Mucharz: 44,0%Zembrzyce: 46,5%Lipnica Wielka: 66,1%Jabłonka: 64,2%Zator
Wynik: PiS (%)
  • < 35
  • 35–45
  • 45–55
  • 55–65
  • 65 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

49. percentyl Wynik wyższy niż w 49% gmin, 1261. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 43,7%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
9 119 mieszkańców −2,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 61% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
18,2% udział w ludności +3,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 39% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−0,11 na 1000 mieszkańców +1,07 zmiana 2016–2023 więcej niż w 62% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,8% udział w ludności prod. −2,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 26% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
76 na 1000 mieszkańców +19,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
4 018 zł na mieszkańca, ceny bieżące +68,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 88% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

8 8009 0009 2009 400200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 8 836Liczba mieszkańców, 2001: 8 871Liczba mieszkańców, 2002: 8 941Liczba mieszkańców, 2003: 9 015Liczba mieszkańców, 2004: 9 026Liczba mieszkańców, 2005: 9 041Liczba mieszkańców, 2006: 9 045Liczba mieszkańców, 2007: 9 044Liczba mieszkańców, 2008: 9 089Liczba mieszkańców, 2009: 9 132Liczba mieszkańców, 2010: 9 204Liczba mieszkańców, 2011: 9 225Liczba mieszkańców, 2012: 9 288Liczba mieszkańców, 2013: 9 299Liczba mieszkańców, 2014: 9 329Liczba mieszkańców, 2015: 9 326Liczba mieszkańców, 2016: 9 325Liczba mieszkańców, 2017: 9 301Liczba mieszkańców, 2018: 9 298Liczba mieszkańców, 2019: 9 317Liczba mieszkańców, 2020: 9 154Liczba mieszkańców, 2021: 9 113Liczba mieszkańców, 2022: 9 123Liczba mieszkańców, 2023: 9 119Liczba mieszkańców, 2024: 9 047Liczba mieszkańców, 2025: 8 9948 994

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 6,7%PiS, 2005: 31,3%PiS, 2007: 42,6%PiS, 2011: 36,3%PiS, 2015: 53,2%PiS, 2019: 55,3%PiS, 2023: 43,7%43,7%Frekwencja, 2001: 50,9%Frekwencja, 2005: 43,1%Frekwencja, 2007: 54,7%Frekwencja, 2011: 47,0%Frekwencja, 2015: 54,5%Frekwencja, 2019: 62,4%Frekwencja, 2023: 74,7%74,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −2,1%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −0,1, przyrost −0,3 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 39% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,1 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −0,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −2,1%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 98% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 50% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 32% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 783 zł, wyższe niż w 72% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna tak

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminspełnione: 139,5 na 1000, wyższe niż w 94% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 1 272
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 9 119 osób −2,2% 61 7 274 10 679
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 18,2 % +3,6 p.p. 39 19,1 16,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,5 % +1,3 p.p. 62 18,7 20,2
Ludność w wieku produkcyjnym 58,7 % −5,4 p.p. 47 58,8 59,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 21,8 % +4,1 p.p. 43 22,4 19,9
Gęstość zaludnienia 176,6 os./km² −2,2% 81 62,1 146,4
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −0,33 ‰ +0,10 86 −4,05 −0,98
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −0,11 ‰ +1,07 od 2016 62 −1,67 −0,38
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,8 % −2,9 p.p. 26 4,0 3,1
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 16,6 na 1000 −19,9 28 23,2 18,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 76 na 1000 +19,0 50 75 82
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 60 na 10 tys. +5,0 32 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 4 018 zł +68,4% 88 2 639 2 412 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 2 188 zł +153,5% 57 1 961 1 661 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 238 na 10 tys. −235,0 19 397 308
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,1 % +0,2 p.p. 73 94,2 82,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 78,7 % +2,6 p.p. 78 54,0 51,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 15,2 na 1000 +12,5 98 3,1 3,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 4,06 na 1000 +0,63 55 3,90 3,54
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 120 na 1000 −34,0 62 106 126
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 046 na 1000 +232,0 89 820 865
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 139,5 na 1000 +118,3 94 10,0 9,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 78 na 100 10 93 96 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 74,0 na 1000 62 70,0 78,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 31,0 na 1000 75 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „Herb Zator.jpg” z Wikimedia Commons, autor: UM_Zator, licencja: CC BY-SA 4.0.