Herb: Zator

Zator

gmina miejsko-wiejskapowiat oświęcimskiwoj. małopolskie TERYT: 1213093

Turystyczna jak to liczymy

Liczba mieszkańców
8 994
(2025)
Powierzchnia
51,6 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Zator głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PO
  • KO
  • Samoobrona
  • PSL
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 50,9%Frekwencja, 2005: 43,1%Frekwencja, 2007: 54,7%Frekwencja, 2011: 47,0%Frekwencja, 2015: 54,5%Frekwencja, 2019: 62,4%Frekwencja, 2023: 74,7%74,7%PiS, 2001: 6,7%PiS, 2005: 31,3%PiS, 2007: 42,6%PiS, 2011: 36,3%PiS, 2015: 53,2%PiS, 2019: 55,3%PiS, 2023: 43,7%43,7%PO, 2001: 14,1%PO, 2005: 22,4%PO, 2007: 33,3%PO, 2011: 34,3%PO, 2015: 21,5%21,5%KO, 2019: 24,0%KO, 2023: 23,2%23,2%Samoobrona, 2001: 14,6%Samoobrona, 2005: 13,0%Samoobrona, 2007: 1,5%1,5%PSL, 2001: 10,8%PSL, 2005: 7,3%PSL, 2007: 8,8%PSL, 2011: 7,7%PSL, 2015: 3,3%PSL, 2019: 7,1%7,1%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

4050607080200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 50,9%Frekwencja, 2005: 43,1%Frekwencja, 2007: 54,7%Frekwencja, 2011: 47,0%Frekwencja, 2015: 54,5%Frekwencja, 2019: 62,4%Frekwencja, 2023: 74,7%74,7%

Liczba ludności (osób)

8 8009 0009 2009 400200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 8 836Liczba ludności, 2001: 8 871Liczba ludności, 2002: 8 941Liczba ludności, 2003: 9 015Liczba ludności, 2004: 9 026Liczba ludności, 2005: 9 041Liczba ludności, 2006: 9 045Liczba ludności, 2007: 9 044Liczba ludności, 2008: 9 089Liczba ludności, 2009: 9 132Liczba ludności, 2010: 9 204Liczba ludności, 2011: 9 225Liczba ludności, 2012: 9 288Liczba ludności, 2013: 9 299Liczba ludności, 2014: 9 329Liczba ludności, 2015: 9 326Liczba ludności, 2016: 9 325Liczba ludności, 2017: 9 301Liczba ludności, 2018: 9 298Liczba ludności, 2019: 9 317Liczba ludności, 2020: 9 154Liczba ludności, 2021: 9 113Liczba ludności, 2022: 9 123Liczba ludności, 2023: 9 119Liczba ludności, 2024: 9 047Liczba ludności, 2025: 8 9948 994

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 50,9% SLD-UP 36,5% +21,9 p.p. 8 871 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 43,1% −7,8 p.p. PiS 31,3% +8,9 p.p. 9 041 osób +1,9% Podsumowanie →
Sejm 2007 54,7% +11,6 p.p. PiS 42,6% +9,4 p.p. 9 044 osób +0,0% Podsumowanie →
Sejm 2011 47,0% −7,7 p.p. PiS 36,3% +2,0 p.p. 9 225 osób +2,0% Podsumowanie →
Sejm 2015 54,5% +7,5 p.p. PiS 53,2% +31,8 p.p. 9 326 osób +1,1% Podsumowanie →
Sejm 2019 62,4% +7,9 p.p. PiS 55,3% +31,3 p.p. 9 317 osób −0,1% Podsumowanie →
Sejm 2023 74,7% +12,3 p.p. PiS 43,7% +20,5 p.p. 9 119 osób −2,1% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 74,7%, 5 222 głosów ważnych
  1. PiS 43,7%
  2. KO 23,2%
  3. Trzecia Droga 16,3%
  4. Konfederacja 7,1%
  5. Nowa Lewica 6,2%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 1,9%
  7. Polska Jest Jedna 1,6%
Sejm 2019 frekwencja 62,4%, 4 585 głosów ważnych
  1. PiS 55,3%
  2. KO 24,0%
  3. PSL 7,1%
  4. SLD 6,9%
  5. Konfederacja 6,8%
Sejm 2015 frekwencja 54,5%, 3 944 głosów ważnych
  1. PiS 53,2%
  2. PO 21,5%
  3. Kukiz'15 6,8%
  4. Zjednoczona Lewica 4,4%
  5. KORWiN 4,3%
  6. Nowoczesna 3,6%
  7. PSL 3,3%
  8. Razem 2,9%
Sejm 2011 frekwencja 47,0%, 3 274 głosów ważnych
  1. PiS 36,3%
  2. PO 34,3%
  3. Ruch Palikota 9,3%
  4. SLD 9,1%
  5. PSL 7,7%
  6. PJN 2,4%
  7. Prawica 0,5%
  8. PPP – Sierpień 80 0,4%
Sejm 2007 frekwencja 54,7%, 3 782 głosów ważnych
  1. PiS 42,6%
  2. PO 33,3%
  3. LiD 11,5%
  4. PSL 8,8%
  5. Samoobrona 1,5%
  6. PPP 1,3%
  7. LPR 1,1%
Sejm 2005 frekwencja 43,1%, 2 907 głosów ważnych
  1. PiS 31,3%
  2. PO 22,4%
  3. Samoobrona 13,0%
  4. SLD 9,9%
  5. LPR 9,6%
  6. PSL 7,3%
  7. SDPL 2,4%
  8. PD 1,2%
  9. i 4 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 50,9%, 3 156 głosów ważnych
  1. SLD-UP 36,5%
  2. Samoobrona 14,6%
  3. PO 14,1%
  4. PSL 10,8%
  5. LPR 7,8%
  6. PiS 6,7%
  7. AWSP 6,1%
  8. UW 2,8%
  9. i 1 kolejnych

Herb: plik „Herb Zator.jpg” z Wikimedia Commons, autor: UM_Zator, licencja: CC BY-SA 4.0.