Herb: Zator

Zator

gmina miejsko-wiejskapowiat oświęcimskiwoj. małopolskie TERYT: 1213093

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
8 994
(2025)
Powierzchnia
51,6 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2015

  • PiS 53,2%
  • PO 21,5%
  • Kukiz'15 6,8%
  • Zjednoczona Lewica 4,4%
  • KORWiN 4,3%
  • Pozostali (3) 9,8%
Frekwencja54,5% +7,5 p.p. względem 2011
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+31,8 p.p.
Liczba głosów ważnych3 944 z 7 531 uprawnionych

Zator na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2015)

Gołcza: 63,4%Charsznica: 48,1%Książ Wielki: 51,5%Kozłów: 55,2%Racławice: 47,6%Miechów: 43,9%Słaboszów: 45,7%Pcim: 71,1%Lubień: 72,3%Dobczyce: 53,9%Myślenice: 55,8%Siepraw: 60,1%Raciechowice: 57,1%Tokarnia: 71,7%Sułkowice: 55,7%Wiśniowa: 67,4%Chełmiec: 67,4%Grybów: 61,2%Łabowa: 73,2%Korzenna: 71,3%Grybów: 73,5%Gródek nad Dunajcem: 67,0%Kamionka Wielka: 68,4%Krynica-Zdrój: 48,2%Łososina Dolna: 76,2%Łącko: 67,5%Nawojowa: 70,3%Muszyna: 55,5%Podegrodzie: 69,3%Piwniczna-Zdrój: 62,5%Rytro: 67,1%Stary Sącz: 64,6%Lipnica Wielka: 61,9%Nowy Targ: 45,7%Czarny Dunajec: 67,4%Szczawnica: 41,9%Jabłonka: 75,5%Czorsztyn: 47,4%Krościenko nad Dunajcem: 51,6%Spytkowice: 66,3%Raba Wyżna: 69,1%Nowy Targ: 60,1%Łapsze Niżne: 58,0%Ochotnica Dolna: 70,4%Rabka-Zdrój: 58,8%Szaflary: 68,9%Olkusz: 43,6%Bolesław: 31,6%Bukowno: 34,9%Klucze: 32,5%Wolbrom: 48,8%Trzyciąż: 57,8%Osiek: 49,2%Oświęcim: 36,5%Przeciszów: 46,3%Zator: 53,2%Proszowice: 41,8%Koniusza: 45,8%Nowe Brzesko: 48,5%Koszyce: 47,1%Pałecznica: 27,5%Radziemice: 36,9%Sucha Beskidzka: 40,0%Jordanów: 48,6%Bystra-Sidzina: 64,7%Budzów: 61,2%Jordanów: 67,9%Zawoja: 61,1%Brzeszcze: 46,5%Kęty: 46,1%Polanka Wielka: 43,3%Oświęcim: 44,6%Chełmek: 39,9%Maków Podhalański: 59,9%Stryszawa: 58,0%Zembrzyce: 51,1%Tuchów: 61,7%Pleśna: 56,5%Gromnik: 68,0%Ciężkowice: 57,8%Lisia Góra: 61,2%Radłów: 57,8%Skrzyszów: 58,3%Ryglice: 61,6%Rzepiennik Strzyżewski: 66,3%Tarnów: 54,6%Zakliczyn: 58,8%Wietrzychowice: 38,6%Wierzchosławice: 56,0%Wojnicz: 58,4%Szerzyny: 61,9%Żabno: 57,7%Bukowina Tatrzańska: 68,5%Zakopane: 43,0%Biały Dunajec: 67,0%Poronin: 59,6%Kościelisko: 58,4%Wadowice: 46,2%Kalwaria Zebrzydowska: 49,4%Andrychów: 48,0%Brzeźnica: 51,7%Stryszów: 48,5%Mucharz: 52,8%Lanckorona: 47,9%Spytkowice: 62,2%Tomice: 48,1%Wieprz: 56,5%Tarnów: 42,1%Niepołomice: 44,2%Gdów: 51,1%Biskupice: 54,3%Kłaj: 43,2%Wieliczka: 43,2%Kraków: 35,1%Nowy Sącz: 50,2%Dębno: 53,4%Brzesko: 50,5%Borzęcin: 51,9%Czchów: 60,2%Iwkowa: 68,2%Gnojnik: 64,1%Szczurowa: 52,5%Lipnica Murowana: 59,7%Bochnia: 54,9%Bochnia: 46,6%Drwinia: 64,7%Nowy Wiśnicz: 58,9%Łapanów: 53,6%Trzciana: 62,7%Rzezawa: 64,4%Żegocina: 74,1%Babice: 47,3%Alwernia: 45,7%Chrzanów: 35,4%Libiąż: 46,1%Trzebinia: 36,9%Mędrzechów: 53,6%Bolesław: 52,2%Dąbrowa Tarnowska: 60,5%Gręboszów: 50,2%Radgoszcz: 67,0%Olesno: 67,2%Szczucin: 56,2%Łużna: 60,6%Gorlice: 47,0%Biecz: 58,9%Gorlice: 58,5%Bobowa: 66,1%Lipinki: 65,4%Uście Gorlickie: 43,6%Ropa: 69,6%Moszczenica: 67,5%Sękowa: 43,9%Iwanowice: 50,4%Czernichów: 51,1%Igołomia-Wawrzeńczyce: 48,4%Kocmyrzów-Luborzyca: 45,0%Jerzmanowice-Przeginia: 52,9%Mogilany: 44,8%Liszki: 56,3%Krzeszowice: 43,9%Michałowice: 43,2%Zielonki: 36,7%Skała: 47,3%Skawina: 48,9%Sułoszowa: 59,3%Słomniki: 53,9%Wielka Wieś: 43,8%Świątniki Górne: 50,2%Zabierzów: 41,5%Limanowa: 69,2%Dobra: 60,6%Limanowa: 56,6%Mszana Dolna: 55,9%Kamienica: 66,4%Jodłownik: 65,3%Laskowa: 78,6%Słopnice: 76,0%Mszana Dolna: 71,0%Łukowica: 67,6%Niedźwiedź: 66,4%Tymbark: 70,6%Zator
Wynik: PiS (%)
  • < 35
  • 35–45
  • 45–55
  • 55–65
  • 65–75
  • 75 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

78. percentyl Wynik wyższy niż w 78% gmin, 557. miejsce w kraju
4. kwintyl W drugiej grupie od góry

Wynik: PiS: 53,2%, porównanie z 2 495 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2015)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
9 326 mieszkańców +3,1% zmiana 2007–2015 więcej niż w 61% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
14,6% udział w ludności +1,4 p.p. zmiana 2007–2015 więcej niż w 47% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
brak danychGUS nie podaje wartości za 2015
Bezrobocie
5,7% udział w ludności prod. −1,3 p.p. zmiana 2007–2015 więcej niż w 31% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
57 na 1000 mieszkańców 0,0 zmiana 2007–2015 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 387 zł na mieszkańca, ceny bieżące +172,3% zmiana 2007–2015 więcej niż w 90% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

8 8009 0009 2009 400200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 8 836Liczba mieszkańców, 2001: 8 871Liczba mieszkańców, 2002: 8 941Liczba mieszkańców, 2003: 9 015Liczba mieszkańców, 2004: 9 026Liczba mieszkańców, 2005: 9 041Liczba mieszkańców, 2006: 9 045Liczba mieszkańców, 2007: 9 044Liczba mieszkańców, 2008: 9 089Liczba mieszkańców, 2009: 9 132Liczba mieszkańców, 2010: 9 204Liczba mieszkańców, 2011: 9 225Liczba mieszkańców, 2012: 9 288Liczba mieszkańców, 2013: 9 299Liczba mieszkańców, 2014: 9 329Liczba mieszkańców, 2015: 9 326Liczba mieszkańców, 2016: 9 325Liczba mieszkańców, 2017: 9 301Liczba mieszkańców, 2018: 9 298Liczba mieszkańców, 2019: 9 317Liczba mieszkańców, 2020: 9 154Liczba mieszkańców, 2021: 9 113Liczba mieszkańców, 2022: 9 123Liczba mieszkańców, 2023: 9 119Liczba mieszkańców, 2024: 9 047Liczba mieszkańców, 2025: 8 9948 994

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 6,7%PiS, 2005: 31,3%PiS, 2007: 42,6%PiS, 2011: 36,3%PiS, 2015: 53,2%PiS, 2019: 55,3%PiS, 2023: 43,7%43,7%Frekwencja, 2001: 50,9%Frekwencja, 2005: 43,1%Frekwencja, 2007: 54,7%Frekwencja, 2011: 47,0%Frekwencja, 2015: 54,5%Frekwencja, 2019: 62,4%Frekwencja, 2023: 74,7%74,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2015, zmiany od wyborów Sejm 2011)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Rosnąca nie

  • ludność wzrosła o co najmniej 3%niespełnione: +1,1%
  • saldo migracji dodatnienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy rosnące →

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +1,1%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo brak danych, przyrost −0,4 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 47% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,1 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnienie da się sprawdzić: brak danych
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +1,1%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 59% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 50% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 35% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca tak

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminspełnione: 848 zł, wyższe niż w 83% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 21,2 na 1000, wyższe niż w 74% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 198
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2015, zmiana od 2007)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 9 326 osób +3,1% 61 7 543 10 215
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 14,6 % +1,4 p.p. 47 14,7 13,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,2 % −3,4 p.p. 37 18,9 20,5
Ludność w wieku produkcyjnym 64,1 % +1,2 p.p. 76 62,9 62,7
Ludność w wieku poprodukcyjnym 17,7 % +2,3 p.p. 45 18,1 16,5
Gęstość zaludnienia 180,6 os./km² +3,1% 82 63,7 143,9
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −0,43 ‰ −1,09 56 −0,88 1,58
Saldo migracji na 1000 mieszkańców brak ‰ 0,00 0,00
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 5,7 % −1,3 p.p. 31 7,1 5,8
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 36,5 na 1000 −7,3 33 44,8 36,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 57 na 1000 0,0 50 56 62
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 55 na 10 tys. 35 63 71
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 387 zł +172,3% 90 1 397 1 207 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 863 zł +143,9% 82 447 494 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 473 na 10 tys. 12 886 688
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 97,9 % +2,9 p.p. 74 93,5 80,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 76,1 % +17,4 p.p. 78 48,8 40,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 2,7 na 1000 +1,0 59 2,3 2,8
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,43 na 1000 +0,56 66 2,99 2,69
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 154 na 1000 −18,0 67 128 145
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 814 na 1000 +374,0 66 738 780
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 21,2 na 1000 +11,5 od 2008 74 8,7 10,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „Herb Zator.jpg” z Wikimedia Commons, autor: UM_Zator, licencja: CC BY-SA 4.0.