Herb: Zator

Zator

gmina miejsko-wiejskapowiat oświęcimskiwoj. małopolskie TERYT: 1213093

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
8 994
(2025)
Powierzchnia
51,6 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2019

  • PiS 55,3%
  • KO 24,0%
  • PSL 7,1%
  • SLD 6,9%
  • Konfederacja 6,8%
Frekwencja62,4% +7,9 p.p. względem 2015
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+31,3 p.p.
Liczba głosów ważnych4 585 z 7 439 uprawnionych

Zator na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2019)

Rzepiennik Strzyżewski: 77,7%Wojnicz: 65,6%Babice: 52,6%Mędrzechów: 63,3%Biecz: 67,2%Liszki: 59,1%Racławice: 67,6%Pcim: 71,0%Iwkowa: 73,5%Limanowa: 59,0%Słopnice: 81,0%Wolbrom: 60,0%Sucha Beskidzka: 45,3%Szczawnica: 48,7%Sękowa: 55,6%Tomice: 53,7%Michałowice: 44,3%Gołcza: 64,6%Wiśniowa: 74,3%Grybów: 68,0%Łabowa: 76,0%Grybów: 78,1%Borzęcin: 66,3%Gnojnik: 75,6%Kamienica: 77,0%Zakopane: 44,8%Podegrodzie: 76,9%Stary Sącz: 69,3%Ochotnica Dolna: 78,6%Bukowno: 42,8%Przeciszów: 52,5%Koniusza: 65,9%Nowe Brzesko: 65,2%Chełmek: 47,6%Stryszawa: 64,9%Gromnik: 77,3%Jabłonka: 81,1%Piwniczna-Zdrój: 71,1%Krynica-Zdrój: 51,1%Koszyce: 65,9%Kalwaria Zebrzydowska: 51,3%Andrychów: 53,3%Mucharz: 57,0%Lanckorona: 58,5%Kraków: 33,2%Biały Dunajec: 70,4%Bolesław: 65,5%Bobowa: 76,3%Iwanowice: 61,8%Igołomia-Wawrzeńczyce: 63,9%Jerzmanowice-Przeginia: 63,9%Dobczyce: 55,8%Raciechowice: 65,7%Kamionka Wielka: 75,8%Łososina Dolna: 81,2%Brzesko: 56,6%Bochnia: 66,0%Jodłownik: 71,8%Łukowica: 70,2%Spytkowice: 79,0%Kościelisko: 59,6%Olkusz: 49,8%Krościenko nad Dunajcem: 64,0%Wadowice: 49,4%Biskupice: 57,6%Wierzchosławice: 61,8%Żabno: 63,7%Rzezawa: 70,8%Dąbrowa Tarnowska: 67,4%Szczucin: 69,2%Moszczenica: 74,8%Sułoszowa: 67,9%Kozłów: 73,1%Siepraw: 60,4%Gródek nad Dunajcem: 77,3%Dębno: 64,2%Szczurowa: 66,3%Nowy Wiśnicz: 69,7%Łapanów: 64,9%Wielka Wieś: 45,5%Dobra: 69,0%Mszana Dolna: 60,3%Niedźwiedź: 72,9%Tymbark: 73,8%Klucze: 43,9%Zator: 55,3%Jordanów: 55,0%Bystra-Sidzina: 69,8%Budzów: 69,3%Polanka Wielka: 52,6%Maków Podhalański: 61,8%Zembrzyce: 57,7%Skrzyszów: 67,4%Czarny Dunajec: 74,8%Uście Gorlickie: 52,6%Alwernia: 51,3%Tarnów: 44,7%Wieliczka: 44,3%Gorlice: 47,8%Lipinki: 70,6%Ropa: 71,4%Krzeszowice: 49,2%Skała: 57,0%Skawina: 50,4%Książ Wielki: 67,9%Bochnia: 51,2%Zabierzów: 42,0%Rytro: 73,4%Szaflary: 74,4%Trzyciąż: 68,3%Osiek: 59,1%Oświęcim: 40,1%Kęty: 49,9%Tuchów: 70,9%Ciężkowice: 67,8%Czorsztyn: 60,1%Wieprz: 62,2%Ryglice: 72,6%Wietrzychowice: 62,3%Chrzanów: 39,4%Trzebinia: 41,7%Gręboszów: 69,1%Łużna: 69,3%Gorlice: 63,5%Charsznica: 62,4%Tokarnia: 76,3%Sułkowice: 60,5%Łącko: 75,7%Czchów: 68,6%Lipnica Murowana: 76,1%Słomniki: 61,2%Mszana Dolna: 77,9%Raba Wyżna: 74,5%Nawojowa: 74,9%Nowy Targ: 49,1%Proszowice: 59,3%Pałecznica: 57,7%Radziemice: 65,9%Brzeszcze: 50,6%Lipnica Wielka: 81,4%Niepołomice: 48,0%Gdów: 56,9%Zakliczyn: 69,4%Szerzyny: 77,7%Poronin: 66,0%Trzciana: 75,7%Żegocina: 80,6%Libiąż: 51,2%Radgoszcz: 80,3%Czernichów: 55,8%Kocmyrzów-Luborzyca: 52,3%Mogilany: 47,3%Słaboszów: 69,2%Chełmiec: 71,4%Korzenna: 80,5%Drwinia: 74,5%Świątniki Górne: 52,0%Limanowa: 73,0%Zawoja: 65,9%Rabka-Zdrój: 61,5%Pleśna: 66,0%Lisia Góra: 69,0%Łapsze Niżne: 71,8%Spytkowice: 62,1%Brzeźnica: 55,8%Nowy Sącz: 52,4%Tarnów: 60,6%Olesno: 74,4%Zielonki: 36,8%Miechów: 54,4%Lubień: 73,7%Myślenice: 55,8%Laskowa: 81,8%Bukowina Tatrzańska: 68,5%Nowy Targ: 69,2%Bolesław: 43,3%Jordanów: 73,8%Oświęcim: 49,6%Radłów: 66,2%Muszyna: 59,4%Stryszów: 58,5%Kłaj: 50,5%Zator
Wynik: PiS (%)
  • < 40
  • 40–50
  • 50–60
  • 60–70
  • 70–80
  • 80 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

54. percentyl Wynik wyższy niż w 54% gmin, 1135. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 55,3%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2019)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
9 317 mieszkańców +1,0% zmiana 2011–2019 więcej niż w 61% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
16,1% udział w ludności +2,6 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−0,75 na 1000 mieszkańców +0,99 zmiana 2011–2019 więcej niż w 63% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,7% udział w ludności prod. −5,8 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 24% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
69 na 1000 mieszkańców +8,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 60% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 862 zł na mieszkańca, ceny bieżące +129,3% zmiana 2011–2019 więcej niż w 86% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

8 8009 0009 2009 400200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 8 836Liczba mieszkańców, 2001: 8 871Liczba mieszkańców, 2002: 8 941Liczba mieszkańców, 2003: 9 015Liczba mieszkańców, 2004: 9 026Liczba mieszkańców, 2005: 9 041Liczba mieszkańców, 2006: 9 045Liczba mieszkańców, 2007: 9 044Liczba mieszkańców, 2008: 9 089Liczba mieszkańców, 2009: 9 132Liczba mieszkańców, 2010: 9 204Liczba mieszkańców, 2011: 9 225Liczba mieszkańców, 2012: 9 288Liczba mieszkańców, 2013: 9 299Liczba mieszkańców, 2014: 9 329Liczba mieszkańców, 2015: 9 326Liczba mieszkańców, 2016: 9 325Liczba mieszkańców, 2017: 9 301Liczba mieszkańców, 2018: 9 298Liczba mieszkańców, 2019: 9 317Liczba mieszkańców, 2020: 9 154Liczba mieszkańców, 2021: 9 113Liczba mieszkańców, 2022: 9 123Liczba mieszkańców, 2023: 9 119Liczba mieszkańców, 2024: 9 047Liczba mieszkańców, 2025: 8 9948 994

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 6,7%PiS, 2005: 31,3%PiS, 2007: 42,6%PiS, 2011: 36,3%PiS, 2015: 53,2%PiS, 2019: 55,3%PiS, 2023: 43,7%43,7%Frekwencja, 2001: 50,9%Frekwencja, 2005: 43,1%Frekwencja, 2007: 54,7%Frekwencja, 2011: 47,0%Frekwencja, 2015: 54,5%Frekwencja, 2019: 62,4%Frekwencja, 2023: 74,7%74,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2019, zmiany od wyborów Sejm 2015)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −0,1%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −0,8, przyrost −0,1 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 41% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,5 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −0,8 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −0,1%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 61% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 60% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 75% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 899 zł, wyższe niż w 63% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 3 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 42,8 na 1000, wyższe niż w 84% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 399
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2019, zmiana od 2011)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 9 317 osób +1,0% 61 7 492 10 441
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 16,1 % +2,6 p.p. 41 16,7 15,0
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,5 % −0,9 p.p. 50 18,4 20,0
Ludność w wieku produkcyjnym 62,1 % −2,0 p.p. 69 61,3 61,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 19,4 % +3,0 p.p. 40 20,2 18,1
Gęstość zaludnienia 180,5 os./km² +1,0% 82 63,7 146,8
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −0,11 ‰ −4,13 64 −1,30 1,29
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −0,75 ‰ +0,99 63 −2,23 −0,97
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,7 % −5,8 p.p. 24 4,1 3,0
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 16,5 na 1000 −37,9 25 24,6 18,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 69 na 1000 +8,0 60 63 70
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 89 na 10 tys. +7,0 75 73 87
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 862 zł +129,3% 86 1 861 1 520 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 843 zł −74,2% 56 755 775 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 318 na 10 tys. −143,0 16 553 438
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 98,0 % +2,9 p.p. 73 93,8 81,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 76,8 % +17,1 p.p. 78 51,6 46,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 3,1 na 1000 +1,5 61 2,5 2,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,43 na 1000 +0,29 55 3,30 3,10
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 138 na 1000 −19,0 64 118 141
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 957 na 1000 +283,0 86 778 840
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 42,8 na 1000 84 10,2 13,0 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „Herb Zator.jpg” z Wikimedia Commons, autor: UM_Zator, licencja: CC BY-SA 4.0.