
Stary Sącz
gmina miejsko-wiejskapowiat nowosądeckiwoj. małopolskie TERYT: 1210163
- Liczba mieszkańców
- 23 420
- (2025)
- Powierzchnia
- 100,9 km²
- Typ gminy
- miejsko-wiejska
Stary Sącz na tle wszystkich gmin. Wybierz wynik wyborczy i cechę gmin; Stary Sącz jest wyróżniona na wykresie. Wyniki tej gminy w kolejnych wyborach, rok po roku, są w zakładce Zmiany w czasie.
To samo bez wyróżnionej gminyW skrócie
Cecha gmin: Dochody własne gminy na mieszkańca (2023)
W jednej piątej gmin o najwyższych wartościach tej cechy frekwencja wyniosła 76,7%, a w jednej piątej gmin o najniższych wartościach: 67,9%. Różnica między tymi grupami: +8,9 pkt proc.
Zależność w skali wszystkich gmin: umiarkowana zależność dodatnia (współczynnik korelacji r = 0,34), na podstawie 2 476 gmin.
Korelacja pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego. Dane dotyczą gmin, a nie pojedynczych wyborców.
Stary Sącz w tym zestawieniu
Pięć grup gmin od najniższych do najwyższych wartości cechy
- Najniższe wartości982 do 2 032 zł 67,9%
- Niskie · Stary Sącz2 032 do 2 424 zł 69,4%
- Środkowe2 424 do 2 855 zł 71,0%
- Wysokie2 855 do 3 547 zł 72,8%
- Najwyższe wartości3 548 do 34 454 zł 76,7%
Każda grupa to jedna piąta gmin (po 495). Frekwencja w grupie jest liczona z sumy głosów wszystkich gmin grupy, więc duże gminy ważą więcej.
Każda gmina to punkt
Linia pokazuje trend. Oś pozioma obejmuje 98% gmin; po 1% gmin o skrajnych wartościach z każdej strony jest poza wykresem, ale w obliczeniach.
Gminy najbardziej powyżej trendu
Wynik wyższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Klwów woj. mazowieckie | 1 459 | 90,6% | +22,4 p.p. |
| Koszarawa woj. śląskie | 2 106 | 86,7% | +17,6 p.p. |
| Dopiewo woj. wielkopolskie | 3 442 | 88,3% | +17,3 p.p. |
| Rokietnica woj. wielkopolskie | 2 776 | 86,3% | +16,3 p.p. |
| Chrzanów woj. lubelskie | 1 602 | 84,3% | +16,0 p.p. |
| Szulborze Wielkie woj. mazowieckie | 2 155 | 84,8% | +15,7 p.p. |
| Czernica woj. dolnośląskie | 2 846 | 85,5% | +15,4 p.p. |
| Kleszczewo woj. wielkopolskie | 4 106 | 87,3% | +15,4 p.p. |
Gminy najbardziej poniżej trendu
Wynik niższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Kleszczów woj. łódzkie | 34 454 | 79,0% | −36,2 p.p. |
| Szaflary woj. małopolskie | 7 804 | 57,7% | −19,5 p.p. |
| Kowale Oleckie woj. warmińsko-mazurskie | 2 510 | 51,6% | −18,0 p.p. |
| Międzyzdroje woj. zachodniopomorskie | 15 906 | 70,9% | −17,9 p.p. |
| Lasowice Wielkie woj. opolskie | 1 955 | 51,3% | −17,5 p.p. |
| Zębowice woj. opolskie | 1 765 | 51,3% | −17,3 p.p. |
| Bolesław woj. małopolskie | 1 373 | 50,8% | −17,2 p.p. |
| Barciany woj. warmińsko-mazurskie | 2 872 | 53,9% | −16,3 p.p. |
Pobierz dane tego zestawienia (CSV). Źródła: PKW (wyniki wyborów), GUS, Bank Danych Lokalnych (cechy gmin). Dzielnice Warszawy są osobnymi punktami tylko dla cech, które GUS podaje dla dzielnic. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.
Herb: plik „POL Stary Sącz COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.