Herb: Radłów

Radłów

gmina miejsko-wiejskapowiat tarnowskiwoj. małopolskie TERYT: 1216053

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
9 288
(2025)
Powierzchnia
86,2 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Dane GUS z roku 2023, czyli z roku wyborów: Sejm 2023. Zmiana liczona od 2015 r.

Społeczeństwo (GUS, 2023)

Organizacje społeczne
4,16 na 1000 mieszkańców +0,49 zmiana 2015–2023 więcej niż w 58% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Czytelnicy bibliotek
155 na 1000 mieszkańców −53,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 81% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wychowanie przedszkolne
848 na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat +69,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 57% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Młode roczniki szkolne
102 7–8-latków na 100 uczniów 12–13 lat więcej niż w 74% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Uczniowie 7–13 lat
69,6 na 1000 mieszkańców więcej niż w 49% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Szkoły ponadpodstawowe
0,0 uczniów na 1000 mieszkańców więcej niż w 0% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Pomoc społeczna
401 beneficjentów na 10 tys. −384,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 51% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wodociąg
94,1% mieszkańców korzysta z sieci +0,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 50% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Kanalizacja
50,8% mieszkańców korzysta z sieci +13,1 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 46% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Radłów
  • Mediana gmin, woj. małopolskie
  • Mediana gmin, Polska
12345200020052010201520202025Radłów, 2005: 2,16Radłów, 2006: 2,37Radłów, 2007: 2,27Radłów, 2008: 2,48Radłów, 2009: 2,57Radłów, 2010: 2,67Radłów, 2011: 2,76Radłów, 2012: 3,08Radłów, 2013: 3,57Radłów, 2014: 3,48Radłów, 2015: 3,67Radłów, 2016: 3,79Radłów, 2017: 3,89Radłów, 2018: 3,90Radłów, 2019: 3,93Radłów, 2020: 3,91Radłów, 2021: 3,93Radłów, 2022: 3,83Radłów, 2023: 4,16Radłów, 2024: 4,16Radłów, 2025: 4,204,20

W 2023 r.: 4,16 na 1000, więcej niż w 58% gmin. Mediana gmin w Polsce: 3,90, w województwie: 3,54. Zestaw z wynikiem wyborów →

Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Radłów
  • Mediana gmin, woj. małopolskie
  • Mediana gmin, Polska
100150200250300200020052010201520202025Radłów, 2002: 258Radłów, 2003: 245Radłów, 2004: 245Radłów, 2005: 240Radłów, 2006: 224Radłów, 2007: 217Radłów, 2008: 216Radłów, 2009: 217Radłów, 2010: 210Radłów, 2011: 207Radłów, 2012: 209Radłów, 2013: 209Radłów, 2014: 208Radłów, 2015: 208Radłów, 2016: 206Radłów, 2017: 207Radłów, 2018: 180Radłów, 2019: 163Radłów, 2020: 150Radłów, 2021: 156Radłów, 2022: 159Radłów, 2023: 155Radłów, 2024: 148Radłów, 2025: 162162

W 2023 r.: 155 na 1000, więcej niż w 81% gmin. Mediana gmin w Polsce: 106, w województwie: 126. Zestaw z wynikiem wyborów →

Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat (na 1000)

  • Radłów
  • Mediana gmin, woj. małopolskie
  • Mediana gmin, Polska
2004006008001 000200020052010201520202025Radłów, 2003: 306Radłów, 2004: 417Radłów, 2005: 432Radłów, 2006: 428Radłów, 2007: 444Radłów, 2008: 469Radłów, 2009: 496Radłów, 2010: 566Radłów, 2011: 608Radłów, 2012: 677Radłów, 2013: 688Radłów, 2014: 690Radłów, 2015: 779Radłów, 2016: 760Radłów, 2017: 749Radłów, 2018: 835Radłów, 2019: 846Radłów, 2020: 778Radłów, 2021: 743Radłów, 2022: 805Radłów, 2023: 848Radłów, 2024: 833833

W 2023 r.: 848 na 1000, więcej niż w 57% gmin. Mediana gmin w Polsce: 820, w województwie: 865. Zestaw z wynikiem wyborów →

Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat (na 100)

  • Radłów
  • Mediana gmin, woj. małopolskie
  • Mediana gmin, Polska
8590951001051102022202320242025Radłów, 2022: 102Radłów, 2023: 102Radłów, 2024: 99Radłów, 2025: 105105

W 2023 r.: 102 na 100, więcej niż w 74% gmin. Mediana gmin w Polsce: 93, w województwie: 96. Obliczenie własne na podstawie danych MEN. Zestaw z wynikiem wyborów →

Co to jest. Liczba uczniów szkół podstawowych w wieku 7–8 lat przypadająca na 100 uczniów w wieku 12–13 lat w szkołach tej samej gminy.

Jak czytać. Wartość poniżej 100 oznacza, że do szkół wchodzą roczniki mniej liczne niż te, które je kończą: dzieci ubywa. Powyżej 100: przybywa. To zapowiedź zmian, które statystyki ludności pokażą dopiero za kilka lat. W małych gminach, gdzie w roczniku jest kilkanaścioro dzieci, wskaźnik mocno się waha, więc pojedynczy rok mówi niewiele.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Radłów
  • Mediana gmin, woj. małopolskie
  • Mediana gmin, Polska
67,570,072,575,077,580,02022202320242025Radłów, 2022: 69,4Radłów, 2023: 69,6Radłów, 2024: 72,1Radłów, 2025: 73,573,5

W 2023 r.: 69,6 na 1000, więcej niż w 49% gmin. Mediana gmin w Polsce: 70,0, w województwie: 78,0. Obliczenie własne na podstawie danych MEN. Zestaw z wynikiem wyborów →

Co to jest. Uczniowie szkół podstawowych w wieku 7–13 lat w szkołach na terenie gminy, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak czytać. Pokazuje, jak dużą część mieszkańców stanowią dzieci w wieku szkolnym: wysoka wartość oznacza gminę młodszą, z wieloma rodzinami z dziećmi. Uczniowie są liczeni tam, gdzie stoi szkoła, a nie tam, gdzie mieszkają, więc gmina, z której dzieci dojeżdżają do szkół w sąsiednim mieście, ma wartość zaniżoną. Liczymy roczniki 7–13 lat, bo tylko one przez cały okres były w szkołach podstawowych niezależnie od reformy obniżającej wiek szkolny.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej; ludność: GUS. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Radłów
  • Mediana gmin, woj. małopolskie
  • Mediana gmin, Polska
0,00,30,50,81,02022202320242025Radłów, 2022: 0,0Radłów, 2023: 0,0Radłów, 2024: 0,0Radłów, 2025: 0,00,0

W 2023 r.: 0,0 na 1000, więcej niż w 0% gmin. Mediana gmin w Polsce: 0,0, w województwie: 0,0. Obliczenie własne na podstawie danych MEN. Zestaw z wynikiem wyborów →

Co to jest. Uczniowie liceów, techników i szkół branżowych I stopnia (bez szkół dla dorosłych) działających na terenie gminy, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak czytać. To miara roli gminy jako lokalnego ośrodka edukacji, a nie wykształcenia czy zamożności mieszkańców. Wysoka wartość mają miasta, do których dojeżdża młodzież z okolicy; zero oznacza, że w gminie nie ma szkoły ponadpodstawowej, a nie że nie mieszka w niej młodzież. W roku szkolnym 2023/24 liczba uczniów w całym kraju skokowo wzrosła, bo do szkół średnich przeszło półtora rocznika po reformie wieku szkolnego.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej; ludność: GUS. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców (na 10 tys.)

  • Radłów
  • Mediana gmin, woj. małopolskie
  • Mediana gmin, Polska
2505007501 0001 250200020052010201520202025Radłów, 2009: 1 170Radłów, 2010: 1 121Radłów, 2011: 815Radłów, 2012: 1 030Radłów, 2013: 1 226Radłów, 2014: 1 016Radłów, 2015: 785Radłów, 2016: 710Radłów, 2017: 620Radłów, 2018: 592Radłów, 2019: 521Radłów, 2020: 476Radłów, 2021: 435Radłów, 2022: 414Radłów, 2023: 401Radłów, 2024: 392392

W 2023 r.: 401 na 10 tys., więcej niż w 51% gmin. Mediana gmin w Polsce: 397, w województwie: 308. Zestaw z wynikiem wyborów →

Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej (%)

  • Radłów
  • Mediana gmin, woj. małopolskie
  • Mediana gmin, Polska
60708090100200020052010201520202025Radłów, 2002: 76,4Radłów, 2003: 77,0Radłów, 2004: 78,5Radłów, 2005: 78,8Radłów, 2006: 78,9Radłów, 2007: 79,7Radłów, 2008: 80,2Radłów, 2009: 80,8Radłów, 2010: 81,1Radłów, 2011: 81,3Radłów, 2012: 81,3Radłów, 2013: 82,0Radłów, 2014: 93,1Radłów, 2015: 93,2Radłów, 2016: 93,3Radłów, 2017: 93,3Radłów, 2018: 93,3Radłów, 2019: 93,6Radłów, 2020: 93,8Radłów, 2021: 93,8Radłów, 2022: 93,9Radłów, 2023: 94,1Radłów, 2024: 94,1Radłów, 2025: 94,294,2

W 2023 r.: 94,1%, więcej niż w 50% gmin. Mediana gmin w Polsce: 94,2, w województwie: 82,7. Obliczenie własne na podstawie danych GUS. Zestaw z wynikiem wyborów →

Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej (%)

  • Radłów
  • Mediana gmin, woj. małopolskie
  • Mediana gmin, Polska
0204060200020052010201520202025Radłów, 2002: 14,5Radłów, 2003: 16,6Radłów, 2004: 17,2Radłów, 2005: 21,6Radłów, 2006: 27,6Radłów, 2007: 28,5Radłów, 2008: 28,9Radłów, 2009: 29,2Radłów, 2010: 29,0Radłów, 2011: 29,6Radłów, 2012: 29,7Radłów, 2013: 30,0Radłów, 2014: 33,3Radłów, 2015: 37,7Radłów, 2016: 46,3Radłów, 2017: 46,4Radłów, 2018: 47,1Radłów, 2019: 47,6Radłów, 2020: 48,2Radłów, 2021: 48,6Radłów, 2022: 49,6Radłów, 2023: 50,8Radłów, 2024: 50,9Radłów, 2025: 51,751,7

W 2023 r.: 50,8%, więcej niż w 46% gmin. Mediana gmin w Polsce: 54,0, w województwie: 51,7. Obliczenie własne na podstawie danych GUS. Zestaw z wynikiem wyborów →

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl). Pionowa linia na wykresach oznacza rok wybranych wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju ani województwa. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.

Herb: plik „POL Radłów COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.