
- Liczba mieszkańców
- 101 177
- (2025)
- Powierzchnia
- 72,4 km²
- Typ gminy
- miejska
Tarnów
gmina miejska, powiat Tarnów, woj. małopolskie
- Mieszkańców
- 101 177
- Powierzchnia
- 72,4 km²
- Frekwencja
- 72,4%
- Zwycięzca
- PiS
Położenie na mapie Polski
Gorlice
gmina miejska, powiat gorlicki, woj. małopolskie
- Mieszkańców
- 24 825
- Powierzchnia
- 23,5 km²
- Frekwencja
- 69,4%
- Zwycięzca
- PiS
Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)
W wynikach wyborów
- Frekwencja: Tarnów 72,4%, Gorlice 69,4%. Wyższa o 3,0 p.p.: Tarnów.
- Zwycięzca: w obu gminach PiS.
- Trzecia Droga: Tarnów 20,6%, Gorlice 14,9%. Wyższy wynik o 5,8 p.p.: Tarnów.
- PiS: Tarnów 36,9%, Gorlice 40,5%. Wyższy wynik o 3,7 p.p.: Gorlice.
- Bezpartyjni Samorządowcy: Tarnów 1,2%, Gorlice 2,3%. Wyższy wynik o 1,1 p.p.: Gorlice.
W cechach gmin
- Wodociąg: Tarnów 100,0% (więcej niż w 97% gmin), Gorlice 88,2% (więcej niż w 29% gmin).
- Młode roczniki szkolne: Tarnów 91 (więcej niż w 42% gmin), Gorlice 82 (więcej niż w 17% gmin).
- Przedsiębiorcy: Tarnów 88 (więcej niż w 71% gmin), Gorlice 77 (więcej niż w 53% gmin).
- Miejsca noclegowe: Tarnów 8,0 (więcej niż w 41% gmin), Gorlice 4,4 (więcej niż w 23% gmin).
Najbardziej podobne pod względem: czytelnicy bibliotek, nowe mieszkania, wychowanie przedszkolne.
Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.
Wyniki wyborów (Sejm 2023)
- Tarnów (górny pasek)
- Gorlice (dolny pasek, jaśniejszy)
- PiS 36,9%40,5% −3,7 p.p.
- KO 27,2%27,5% −0,3 p.p.
- Trzecia Droga 20,6%14,9% +5,8 p.p.
- Konfederacja 6,5%6,3% +0,1 p.p.
- Nowa Lewica 5,4%5,7% −0,3 p.p.
- Polska Jest Jedna 2,1%2,7% −0,6 p.p.
- Bezpartyjni Samorządowcy 1,2%2,3% −1,1 p.p.
Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Tarnów minus wynik w gminie Gorlice.
Cechy gmin (GUS, 2023)
| Wskaźnik | Tarnów | Gorlice | Różnica | Jednostka | Pozycja wśród gmin (0–100) |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba ludności | 103 129 | 25 523 | +77 606 | osób | |
| Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej | 24,0 | 25,0 | −1,0 | % | |
| Ludność w wieku przedprodukcyjnym | 15,5 | 16,6 | −1,1 | % | |
| Ludność w wieku produkcyjnym | 56,7 | 54,2 | +2,5 | % | |
| Ludność w wieku poprodukcyjnym | 27,8 | 29,2 | −1,4 | % | |
| Gęstość zaludnienia | 1 425,0 | 1 084,7 | +340,3 | os./km² | |
| Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców | −5,34 | −6,89 | +1,55 | ‰ | |
| Saldo migracji na 1000 mieszkańców | −3,15 | −5,10 | +1,95 | ‰ | |
| Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym | 3,6 | 4,3 | −0,7 | % | |
| Bezrobotni na 1000 mieszkańców | 20,4 | 23,5 | −3,1 | na 1000 | |
| Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców | 88 | 77 | +11 | na 1000 | |
| Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców | 64 | 63 | +1 | na 10 tys. | |
| Dochody własne gminy na mieszkańca | 4 143 | 3 246 | +897 | zł | |
| Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca | 1 250 | 1 539 | −289 | zł | |
| Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców | 346 | 355 | −9 | na 10 tys. | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej | 100,0 | 88,2 | +11,7 | % | |
| Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej | 88,2 | 92,0 | −3,8 | % | |
| Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców | 3,3 | 3,3 | 0,0 | na 1000 | |
| Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców | 5,50 | 5,68 | −0,18 | na 1000 | |
| Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców | 189 | 190 | −1 | na 1000 | |
| Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat | 1 130 | 1 107 | +23 | na 1000 | |
| Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców | 8,0 | 4,4 | +3,6 | na 1000 | |
| Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat | 91 | 82 | +9 | na 100 | |
| Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców | 70,0 | 66,6 | +3,5 | na 1000 | |
| Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców | 109,6 | 143,8 | −34,2 | na 1000 |
Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Tarnów minus Gorlice. Na osi pozycji czerwony punkt to Tarnów, granatowy to Gorlice; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.
Herb (Gorlice): plik „POL powiat gorlicki COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.
Gminy podobne: Tarnów (cechy z 2023 r.)
Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Leszno: wynik: PiS 22,7%, czyli o 14,2 p.p. mniej niż Tarnów (36,9%).
| Gmina | Podobieństwo | Frekwencja | Wynik: PiS | Różnica wobec: Tarnów | |
|---|---|---|---|---|---|
| Krosno gmina miejska, woj. podkarpackie | 96% | 72,2% | 40,8% | +3,9 p.p. | Porównaj → |
| Oświęcim gmina miejska, woj. małopolskie | 92% | 75,5% | 32,1% | −4,8 p.p. | Porównaj → |
| Gorlice gmina miejska, woj. małopolskie | 91% | 69,4% | 40,5% | +3,7 p.p. | Porównaj → |
| Kwidzyn gmina miejska, woj. pomorskie | 91% | 71,5% | 27,4% | −9,5 p.p. | Porównaj → |
| Elbląg gmina miejska, woj. warmińsko-mazurskie | 91% | 73,6% | 29,1% | −7,7 p.p. | Porównaj → |
| Nowy Sącz gmina miejska, woj. małopolskie | 91% | 75,5% | 43,0% | +6,1 p.p. | Porównaj → |
| Piła gmina miejska, woj. wielkopolskie | 91% | 75,8% | 24,5% | −12,4 p.p. | Porównaj → |
| Świdnica gmina miejska, woj. dolnośląskie | 91% | 74,5% | 28,4% | −8,5 p.p. | Porównaj → |
| Leszno gmina miejska, woj. wielkopolskie | 91% | 77,8% | 22,7% | −14,2 p.p. | Porównaj → |
| Cieszyn gmina miejska, woj. śląskie | 90% | 75,0% | 26,4% | −10,5 p.p. | Porównaj → |
Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.
Herb: plik „POL Tarnów COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.