Czosnów

gmina wiejskapowiat nowodworskiwoj. mazowieckie TERYT: 1414022

RosnącaSuburbanizująca sięPrzedsiębiorczaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
11 055
(2025)
Powierzchnia
128,4 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Czosnów głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PSL
  • PO
  • KO
  • Samoobrona
02550751002001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 43,8%Frekwencja, 2005: 40,0%Frekwencja, 2007: 55,0%Frekwencja, 2011: 53,6%Frekwencja, 2015: 56,1%Frekwencja, 2019: 67,0%Frekwencja, 2023: 81,3%81,3%PiS, 2001: 7,5%PiS, 2005: 23,3%PiS, 2007: 35,2%PiS, 2011: 30,9%PiS, 2015: 37,0%PiS, 2019: 40,8%PiS, 2023: 33,8%33,8%PSL, 2001: 40,4%PSL, 2005: 15,2%PSL, 2007: 12,4%PSL, 2011: 11,3%PSL, 2015: 8,5%PSL, 2019: 14,4%14,4%PO, 2001: 7,2%PO, 2005: 20,7%PO, 2007: 40,1%PO, 2011: 36,8%PO, 2015: 23,6%23,6%KO, 2019: 22,9%KO, 2023: 32,4%32,4%Samoobrona, 2001: 10,4%Samoobrona, 2005: 10,1%Samoobrona, 2007: 1,5%1,5%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

20406080100200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 43,8%Frekwencja, 2005: 40,0%Frekwencja, 2007: 55,0%Frekwencja, 2011: 53,6%Frekwencja, 2015: 56,1%Frekwencja, 2019: 67,0%Frekwencja, 2023: 81,3%81,3%

Liczba ludności (osób)

8 0009 00010 00011 00012 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 8 285Liczba ludności, 2001: 8 398Liczba ludności, 2002: 8 470Liczba ludności, 2003: 8 539Liczba ludności, 2004: 8 626Liczba ludności, 2005: 8 687Liczba ludności, 2006: 8 778Liczba ludności, 2007: 8 923Liczba ludności, 2008: 9 002Liczba ludności, 2009: 9 142Liczba ludności, 2010: 9 409Liczba ludności, 2011: 9 474Liczba ludności, 2012: 9 619Liczba ludności, 2013: 9 690Liczba ludności, 2014: 9 806Liczba ludności, 2015: 9 852Liczba ludności, 2016: 9 840Liczba ludności, 2017: 9 918Liczba ludności, 2018: 9 947Liczba ludności, 2019: 9 991Liczba ludności, 2020: 10 876Liczba ludności, 2021: 10 935Liczba ludności, 2022: 11 015Liczba ludności, 2023: 11 052Liczba ludności, 2024: 11 012Liczba ludności, 2025: 11 05511 055

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 43,8% PSL 40,4% +15,7 p.p. 8 398 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 40,0% −3,9 p.p. PiS 23,3% +2,6 p.p. 8 687 osób +3,4% Podsumowanie →
Sejm 2007 55,0% +15,0 p.p. PO 40,1% +4,9 p.p. 8 923 osób +2,7% Podsumowanie →
Sejm 2011 53,6% −1,4 p.p. PO 36,8% +5,9 p.p. 9 474 osób +6,2% Podsumowanie →
Sejm 2015 56,1% +2,6 p.p. PiS 37,0% +13,3 p.p. 9 852 osób +4,0% Podsumowanie →
Sejm 2019 67,0% +10,9 p.p. PiS 40,8% +17,9 p.p. 9 991 osób +1,4% Podsumowanie →
Sejm 2023 81,3% +14,3 p.p. PiS 33,8% +1,4 p.p. 11 052 osób +10,6% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 81,3%, 6 588 głosów ważnych
  1. PiS 33,8%
  2. KO 32,4%
  3. Trzecia Droga 16,2%
  4. Nowa Lewica 6,7%
  5. Konfederacja 6,7%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 2,7%
  7. Polska Jest Jedna 1,4%
Sejm 2019 frekwencja 67,0%, 5 364 głosów ważnych
  1. PiS 40,8%
  2. KO 22,9%
  3. PSL 14,4%
  4. SLD 13,3%
  5. Konfederacja 7,3%
  6. Bezpartyjni i Samorządowcy 1,3%
Sejm 2015 frekwencja 56,1%, 4 468 głosów ważnych
  1. PiS 37,0%
  2. PO 23,6%
  3. Nowoczesna 8,6%
  4. PSL 8,5%
  5. Kukiz'15 7,2%
  6. Zjednoczona Lewica 5,5%
  7. KORWiN 4,9%
  8. Razem 3,8%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 53,6%, 4 022 głosów ważnych
  1. PO 36,8%
  2. PiS 30,9%
  3. PSL 11,3%
  4. Ruch Palikota 8,2%
  5. SLD 7,7%
  6. Nowa Prawica 2,3%
  7. PJN 2,1%
  8. PPP – Sierpień 80 0,3%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 55,0%, 3 980 głosów ważnych
  1. PO 40,1%
  2. PiS 35,2%
  3. PSL 12,4%
  4. LiD 8,4%
  5. Samoobrona 1,5%
  6. LPR 1,3%
  7. PPP 1,1%
Sejm 2005 frekwencja 40,0%, 2 687 głosów ważnych
  1. PiS 23,3%
  2. PO 20,7%
  3. PSL 15,2%
  4. SLD 13,9%
  5. Samoobrona 10,1%
  6. LPR 8,3%
  7. Ruch Patriotyczny 2,1%
  8. PJKM 1,9%
  9. i 6 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 43,8%, 2 586 głosów ważnych
  1. PSL 40,4%
  2. SLD-UP 24,7%
  3. Samoobrona 10,4%
  4. PiS 7,5%
  5. PO 7,2%
  6. LPR 6,4%
  7. AWSP 1,8%
  8. UW 1,4%
  9. i 2 kolejnych