Herb: Lelis

Lelis

gmina wiejskapowiat ostrołęckiwoj. mazowieckie TERYT: 1415062

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
9 919
(2025)
Powierzchnia
196,4 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Lelis głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PSL
  • Samoobrona
  • PO
  • LPR
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 40,1%Frekwencja, 2005: 39,7%Frekwencja, 2007: 46,8%Frekwencja, 2011: 43,4%Frekwencja, 2015: 47,7%Frekwencja, 2019: 57,5%Frekwencja, 2023: 70,2%70,2%PiS, 2001: 5,3%PiS, 2005: 24,1%PiS, 2007: 55,0%PiS, 2011: 52,7%PiS, 2015: 57,1%PiS, 2019: 68,4%PiS, 2023: 53,9%53,9%PSL, 2001: 28,8%PSL, 2005: 15,7%PSL, 2007: 17,9%PSL, 2011: 18,2%PSL, 2015: 9,1%PSL, 2019: 11,5%11,5%Samoobrona, 2001: 11,2%Samoobrona, 2005: 20,5%Samoobrona, 2007: 4,0%4,0%PO, 2001: 2,9%PO, 2005: 4,8%PO, 2007: 14,8%PO, 2011: 15,9%PO, 2015: 12,0%12,0%LPR, 2001: 12,8%LPR, 2005: 14,3%LPR, 2007: 2,3%2,3%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

304050607080200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 40,1%Frekwencja, 2005: 39,7%Frekwencja, 2007: 46,8%Frekwencja, 2011: 43,4%Frekwencja, 2015: 47,7%Frekwencja, 2019: 57,5%Frekwencja, 2023: 70,2%70,2%

Liczba ludności (osób)

7 5008 0008 5009 0009 50010 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 7 986Liczba ludności, 2001: 8 039Liczba ludności, 2002: 8 111Liczba ludności, 2003: 8 187Liczba ludności, 2004: 8 256Liczba ludności, 2005: 8 346Liczba ludności, 2006: 8 373Liczba ludności, 2007: 8 435Liczba ludności, 2008: 8 491Liczba ludności, 2009: 8 570Liczba ludności, 2010: 8 817Liczba ludności, 2011: 8 930Liczba ludności, 2012: 9 024Liczba ludności, 2013: 9 164Liczba ludności, 2014: 9 311Liczba ludności, 2015: 9 387Liczba ludności, 2016: 9 491Liczba ludności, 2017: 9 549Liczba ludności, 2018: 9 654Liczba ludności, 2019: 9 707Liczba ludności, 2020: 9 759Liczba ludności, 2021: 9 852Liczba ludności, 2022: 9 900Liczba ludności, 2023: 9 952Liczba ludności, 2024: 9 906Liczba ludności, 2025: 9 9199 919

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 40,1% SLD-UP 29,0% +0,1 p.p. 8 039 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 39,7% −0,4 p.p. PiS 24,1% +3,6 p.p. 8 346 osób +3,8% Podsumowanie →
Sejm 2007 46,8% +7,0 p.p. PiS 55,0% +37,1 p.p. 8 435 osób +1,1% Podsumowanie →
Sejm 2011 43,4% −3,4 p.p. PiS 52,7% +34,5 p.p. 8 930 osób +5,9% Podsumowanie →
Sejm 2015 47,7% +4,3 p.p. PiS 57,1% +45,1 p.p. 9 387 osób +5,1% Podsumowanie →
Sejm 2019 57,5% +9,9 p.p. PiS 68,4% +56,9 p.p. 9 707 osób +3,4% Podsumowanie →
Sejm 2023 70,2% +12,7 p.p. PiS 53,9% +40,9 p.p. 9 952 osób +2,5% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 70,2%, 4 990 głosów ważnych
  1. PiS 53,9%
  2. Trzecia Droga 13,0%
  3. KO 12,8%
  4. Konfederacja 10,9%
  5. Nowa Lewica 4,6%
  6. Polska Jest Jedna 2,3%
  7. Bezpartyjni Samorządowcy 2,1%
  8. Normalny Kraj 0,3%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2019 frekwencja 57,5%, 4 178 głosów ważnych
  1. PiS 68,4%
  2. PSL 11,5%
  3. KO 6,9%
  4. Konfederacja 6,5%
  5. SLD 5,6%
  6. Bezpartyjni i Samorządowcy 0,9%
  7. Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów 0,2%
Sejm 2015 frekwencja 47,7%, 3 283 głosów ważnych
  1. PiS 57,1%
  2. PO 12,0%
  3. Kukiz'15 9,9%
  4. PSL 9,1%
  5. KORWiN 3,4%
  6. Razem 2,6%
  7. Zjednoczona Lewica 2,5%
  8. Nowoczesna 2,5%
  9. i 3 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 43,4%, 2 660 głosów ważnych
  1. PiS 52,7%
  2. PSL 18,2%
  3. PO 15,9%
  4. Ruch Palikota 5,1%
  5. SLD 3,7%
  6. PJN 2,0%
  7. Nowa Prawica 1,5%
  8. PPP – Sierpień 80 0,5%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 46,8%, 2 779 głosów ważnych
  1. PiS 55,0%
  2. PSL 17,9%
  3. PO 14,8%
  4. LiD 4,9%
  5. Samoobrona 4,0%
  6. LPR 2,3%
  7. PPP 1,2%
Sejm 2005 frekwencja 39,7%, 2 230 głosów ważnych
  1. PiS 24,1%
  2. Samoobrona 20,5%
  3. PSL 15,7%
  4. LPR 14,3%
  5. Ruch Patriotyczny 8,3%
  6. PO 4,8%
  7. PD 4,5%
  8. SLD 3,8%
  9. i 7 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 40,1%, 2 140 głosów ważnych
  1. SLD-UP 29,0%
  2. PSL 28,8%
  3. LPR 12,8%
  4. Samoobrona 11,2%
  5. AWSP 9,0%
  6. PiS 5,3%
  7. PO 2,9%
  8. UW 0,6%
  9. i 2 kolejnych

Herb: plik „POL gmina Lelis COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Semu, licencja: Public domain.