Herb: Góra Kalwaria

Góra Kalwaria

gmina miejsko-wiejskapowiat piaseczyńskiwoj. mazowieckie TERYT: 1418013

RosnącaPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
28 823
(2025)
Powierzchnia
144,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Dane GUS z roku 2019, czyli z roku wyborów: Sejm 2019. Zmiana liczona od 2011 r.

Społeczeństwo (GUS, 2019)

Organizacje społeczne
2,51 na 1000 mieszkańców +1,02 zmiana 2011–2019 więcej niż w 18% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Czytelnicy bibliotek
134 na 1000 mieszkańców +33,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 62% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wychowanie przedszkolne
936 na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat +192,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 83% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Młode roczniki szkolne
brak danychGUS nie podaje wartości za 2019
Uczniowie 7–13 lat
brak danychGUS nie podaje wartości za 2019
Szkoły ponadpodstawowe
brak danychGUS nie podaje wartości za 2019
Pomoc społeczna
320 beneficjentów na 10 tys. −128,0 zmiana 2011–2019 więcej niż w 16% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wodociąg
97,0% mieszkańców korzysta z sieci +2,5 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 67% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Kanalizacja
55,6% mieszkańców korzysta z sieci +19,5 p.p. zmiana 2011–2019 więcej niż w 54% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Góra Kalwaria
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
012345200020052010201520202025Góra Kalwaria, 2005: 0,92Góra Kalwaria, 2006: 1,20Góra Kalwaria, 2007: 1,19Góra Kalwaria, 2008: 1,30Góra Kalwaria, 2009: 1,33Góra Kalwaria, 2010: 1,38Góra Kalwaria, 2011: 1,49Góra Kalwaria, 2012: 1,56Góra Kalwaria, 2013: 1,63Góra Kalwaria, 2014: 1,77Góra Kalwaria, 2015: 1,87Góra Kalwaria, 2016: 2,12Góra Kalwaria, 2017: 2,45Góra Kalwaria, 2018: 2,35Góra Kalwaria, 2019: 2,51Góra Kalwaria, 2020: 2,53Góra Kalwaria, 2021: 2,69Góra Kalwaria, 2022: 2,73Góra Kalwaria, 2023: 3,17Góra Kalwaria, 2024: 3,39Góra Kalwaria, 2025: 3,573,57

W 2019 r.: 2,51 na 1000, więcej niż w 18% gmin. Mediana gmin w Polsce: 3,30, w województwie: 3,02. Zestaw z wynikiem wyborów →

Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Góra Kalwaria
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
75100125150175200020052010201520202025Góra Kalwaria, 2002: 143Góra Kalwaria, 2003: 132Góra Kalwaria, 2004: 135Góra Kalwaria, 2005: 125Góra Kalwaria, 2006: 118Góra Kalwaria, 2007: 113Góra Kalwaria, 2008: 106Góra Kalwaria, 2009: 105Góra Kalwaria, 2010: 107Góra Kalwaria, 2011: 101Góra Kalwaria, 2012: 94Góra Kalwaria, 2013: 85Góra Kalwaria, 2014: 84Góra Kalwaria, 2015: 84Góra Kalwaria, 2016: 77Góra Kalwaria, 2017: 106Góra Kalwaria, 2018: 121Góra Kalwaria, 2019: 134Góra Kalwaria, 2020: 117Góra Kalwaria, 2021: 129Góra Kalwaria, 2022: 99Góra Kalwaria, 2023: 108Góra Kalwaria, 2024: 128Góra Kalwaria, 2025: 120120

W 2019 r.: 134 na 1000, więcej niż w 62% gmin. Mediana gmin w Polsce: 118, w województwie: 110. Zestaw z wynikiem wyborów →

Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat (na 1000)

  • Góra Kalwaria
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
02004006008001 000200020052010201520202025Góra Kalwaria, 2003: 424Góra Kalwaria, 2004: 440Góra Kalwaria, 2005: 459Góra Kalwaria, 2006: 560Góra Kalwaria, 2007: 633Góra Kalwaria, 2008: 610Góra Kalwaria, 2009: 693Góra Kalwaria, 2010: 669Góra Kalwaria, 2011: 744Góra Kalwaria, 2012: 757Góra Kalwaria, 2013: 759Góra Kalwaria, 2014: 864Góra Kalwaria, 2015: 882Góra Kalwaria, 2016: 942Góra Kalwaria, 2017: 920Góra Kalwaria, 2018: 915Góra Kalwaria, 2019: 936Góra Kalwaria, 2020: 857Góra Kalwaria, 2021: 870Góra Kalwaria, 2022: 907Góra Kalwaria, 2023: 934Góra Kalwaria, 2024: 942942

W 2019 r.: 936 na 1000, więcej niż w 83% gmin. Mediana gmin w Polsce: 778, w województwie: 756. Zestaw z wynikiem wyborów →

Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat (na 100)

  • Góra Kalwaria
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
80901001101202022202320242025Góra Kalwaria, 2022: 101Góra Kalwaria, 2023: 111Góra Kalwaria, 2024: 106Góra Kalwaria, 2025: 107107

Dla tej gminy nie ma wartości za 2019 r. Dane MEN na poziomie gmin obejmują lata szkolne od 2022/23.

Co to jest. Liczba uczniów szkół podstawowych w wieku 7–8 lat przypadająca na 100 uczniów w wieku 12–13 lat w szkołach tej samej gminy.

Jak czytać. Wartość poniżej 100 oznacza, że do szkół wchodzą roczniki mniej liczne niż te, które je kończą: dzieci ubywa. Powyżej 100: przybywa. To zapowiedź zmian, które statystyki ludności pokażą dopiero za kilka lat. W małych gminach, gdzie w roczniku jest kilkanaścioro dzieci, wskaźnik mocno się waha, więc pojedynczy rok mówi niewiele.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Góra Kalwaria
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
65707580852022202320242025Góra Kalwaria, 2022: 81,1Góra Kalwaria, 2023: 81,5Góra Kalwaria, 2024: 83,0Góra Kalwaria, 2025: 84,284,2

Dla tej gminy nie ma wartości za 2019 r. Dane MEN na poziomie gmin obejmują lata szkolne od 2022/23.

Co to jest. Uczniowie szkół podstawowych w wieku 7–13 lat w szkołach na terenie gminy, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak czytać. Pokazuje, jak dużą część mieszkańców stanowią dzieci w wieku szkolnym: wysoka wartość oznacza gminę młodszą, z wieloma rodzinami z dziećmi. Uczniowie są liczeni tam, gdzie stoi szkoła, a nie tam, gdzie mieszkają, więc gmina, z której dzieci dojeżdżają do szkół w sąsiednim mieście, ma wartość zaniżoną. Liczymy roczniki 7–13 lat, bo tylko one przez cały okres były w szkołach podstawowych niezależnie od reformy obniżającej wiek szkolny.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej; ludność: GUS. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Góra Kalwaria
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
02040602022202320242025Góra Kalwaria, 2022: 46,8Góra Kalwaria, 2023: 51,5Góra Kalwaria, 2024: 48,1Góra Kalwaria, 2025: 46,946,9

Dla tej gminy nie ma wartości za 2019 r. Dane MEN na poziomie gmin obejmują lata szkolne od 2022/23.

Co to jest. Uczniowie liceów, techników i szkół branżowych I stopnia (bez szkół dla dorosłych) działających na terenie gminy, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak czytać. To miara roli gminy jako lokalnego ośrodka edukacji, a nie wykształcenia czy zamożności mieszkańców. Wysoka wartość mają miasta, do których dojeżdża młodzież z okolicy; zero oznacza, że w gminie nie ma szkoły ponadpodstawowej, a nie że nie mieszka w niej młodzież. W roku szkolnym 2023/24 liczba uczniów w całym kraju skokowo wzrosła, bo do szkół średnich przeszło półtora rocznika po reformie wieku szkolnego.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej; ludność: GUS. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców (na 10 tys.)

  • Góra Kalwaria
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
05001 0001 500200020052010201520202025Góra Kalwaria, 2009: 438Góra Kalwaria, 2010: 446Góra Kalwaria, 2011: 448Góra Kalwaria, 2012: 467Góra Kalwaria, 2013: 455Góra Kalwaria, 2014: 424Góra Kalwaria, 2015: 399Góra Kalwaria, 2016: 384Góra Kalwaria, 2017: 368Góra Kalwaria, 2018: 329Góra Kalwaria, 2019: 320Góra Kalwaria, 2020: 248Góra Kalwaria, 2021: 234Góra Kalwaria, 2022: 216Góra Kalwaria, 2023: 214Góra Kalwaria, 2024: 150150

W 2019 r.: 320 na 10 tys., więcej niż w 16% gmin. Mediana gmin w Polsce: 553, w województwie: 530. Zestaw z wynikiem wyborów →

Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej (%)

  • Góra Kalwaria
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
60708090100200020052010201520202025Góra Kalwaria, 2002: 90,6Góra Kalwaria, 2003: 90,9Góra Kalwaria, 2004: 91,1Góra Kalwaria, 2005: 91,7Góra Kalwaria, 2006: 91,7Góra Kalwaria, 2007: 93,0Góra Kalwaria, 2008: 93,9Góra Kalwaria, 2009: 94,1Góra Kalwaria, 2010: 94,1Góra Kalwaria, 2011: 94,4Góra Kalwaria, 2012: 94,8Góra Kalwaria, 2013: 94,9Góra Kalwaria, 2014: 96,8Góra Kalwaria, 2015: 96,8Góra Kalwaria, 2016: 97,0Góra Kalwaria, 2017: 96,9Góra Kalwaria, 2018: 96,9Góra Kalwaria, 2019: 97,0Góra Kalwaria, 2020: 97,1Góra Kalwaria, 2021: 97,1Góra Kalwaria, 2022: 97,1Góra Kalwaria, 2023: 96,9Góra Kalwaria, 2024: 96,9Góra Kalwaria, 2025: 97,197,1

W 2019 r.: 97,0%, więcej niż w 67% gmin. Mediana gmin w Polsce: 93,8, w województwie: 89,2. Obliczenie własne na podstawie danych GUS. Zestaw z wynikiem wyborów →

Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej (%)

  • Góra Kalwaria
  • Mediana gmin, woj. mazowieckie
  • Mediana gmin, Polska
0204060200020052010201520202025Góra Kalwaria, 2002: 23,0Góra Kalwaria, 2003: 25,9Góra Kalwaria, 2004: 29,0Góra Kalwaria, 2005: 30,0Góra Kalwaria, 2006: 30,4Góra Kalwaria, 2007: 31,3Góra Kalwaria, 2008: 32,6Góra Kalwaria, 2009: 33,3Góra Kalwaria, 2010: 34,4Góra Kalwaria, 2011: 36,0Góra Kalwaria, 2012: 46,1Góra Kalwaria, 2013: 47,0Góra Kalwaria, 2014: 51,3Góra Kalwaria, 2015: 52,9Góra Kalwaria, 2016: 53,6Góra Kalwaria, 2017: 54,3Góra Kalwaria, 2018: 54,7Góra Kalwaria, 2019: 55,6Góra Kalwaria, 2020: 56,2Góra Kalwaria, 2021: 55,9Góra Kalwaria, 2022: 56,2Góra Kalwaria, 2023: 57,3Góra Kalwaria, 2024: 58,3Góra Kalwaria, 2025: 59,159,1

W 2019 r.: 55,6%, więcej niż w 54% gmin. Mediana gmin w Polsce: 51,6, w województwie: 35,8. Obliczenie własne na podstawie danych GUS. Zestaw z wynikiem wyborów →

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl). Pionowa linia na wykresach oznacza rok wybranych wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju ani województwa. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.

Herb: plik „POL Góra Kalwaria COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.