Herb: Góra Kalwaria

Góra Kalwaria

gmina miejsko-wiejskapowiat piaseczyńskiwoj. mazowieckie TERYT: 1418013

RosnącaPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
28 823
(2025)
Powierzchnia
144,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Góra Kalwaria głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PO
  • KO
  • PSL
  • SLD
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 37,2%Frekwencja, 2005: 34,8%Frekwencja, 2007: 54,2%Frekwencja, 2011: 50,3%Frekwencja, 2015: 53,2%Frekwencja, 2019: 65,3%Frekwencja, 2023: 78,3%78,3%PiS, 2001: 12,6%PiS, 2005: 30,9%PiS, 2007: 33,9%PiS, 2011: 31,8%PiS, 2015: 38,3%PiS, 2019: 43,9%PiS, 2023: 35,2%35,2%PO, 2001: 11,8%PO, 2005: 22,8%PO, 2007: 39,1%PO, 2011: 37,2%PO, 2015: 21,9%21,9%KO, 2019: 23,2%KO, 2023: 31,6%31,6%PSL, 2001: 10,1%PSL, 2005: 11,8%PSL, 2007: 15,1%PSL, 2011: 10,0%PSL, 2015: 6,5%PSL, 2019: 9,8%9,8%SLD, 2005: 8,4%SLD, 2011: 6,5%SLD, 2019: 13,7%13,7%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

20406080200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 37,2%Frekwencja, 2005: 34,8%Frekwencja, 2007: 54,2%Frekwencja, 2011: 50,3%Frekwencja, 2015: 53,2%Frekwencja, 2019: 65,3%Frekwencja, 2023: 78,3%78,3%

Liczba ludności (osób)

22 00024 00026 00028 00030 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 23 601Liczba ludności, 2001: 23 650Liczba ludności, 2002: 23 625Liczba ludności, 2003: 23 702Liczba ludności, 2004: 23 824Liczba ludności, 2005: 24 003Liczba ludności, 2006: 24 170Liczba ludności, 2007: 24 343Liczba ludności, 2008: 24 557Liczba ludności, 2009: 24 820Liczba ludności, 2010: 25 372Liczba ludności, 2011: 25 563Liczba ludności, 2012: 25 701Liczba ludności, 2013: 25 828Liczba ludności, 2014: 25 950Liczba ludności, 2015: 26 244Liczba ludności, 2016: 26 393Liczba ludności, 2017: 26 579Liczba ludności, 2018: 26 772Liczba ludności, 2019: 27 063Liczba ludności, 2020: 28 040Liczba ludności, 2021: 28 218Liczba ludności, 2022: 28 256Liczba ludności, 2023: 28 395Liczba ludności, 2024: 28 622Liczba ludności, 2025: 28 82328 823

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 37,2% SLD-UP 39,6% +27,0 p.p. 23 650 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 34,8% −2,4 p.p. PiS 30,9% +8,1 p.p. 24 003 osób +1,5% Podsumowanie →
Sejm 2007 54,2% +19,4 p.p. PO 39,1% +5,2 p.p. 24 343 osób +1,4% Podsumowanie →
Sejm 2011 50,3% −3,9 p.p. PO 37,2% +5,4 p.p. 25 563 osób +5,0% Podsumowanie →
Sejm 2015 53,2% +2,9 p.p. PiS 38,3% +16,4 p.p. 26 244 osób +2,7% Podsumowanie →
Sejm 2019 65,3% +12,1 p.p. PiS 43,9% +20,7 p.p. 27 063 osób +3,1% Podsumowanie →
Sejm 2023 78,3% +13,0 p.p. PiS 35,2% +3,6 p.p. 28 395 osób +4,9% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 78,3%, 16 244 głosów ważnych
  1. PiS 35,2%
  2. KO 31,6%
  3. Trzecia Droga 14,9%
  4. Konfederacja 7,3%
  5. Nowa Lewica 6,8%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 2,4%
  7. Polska Jest Jedna 1,9%
Sejm 2019 frekwencja 65,3%, 13 332 głosów ważnych
  1. PiS 43,9%
  2. KO 23,2%
  3. SLD 13,7%
  4. PSL 9,8%
  5. Konfederacja 7,5%
  6. Bezpartyjni i Samorządowcy 2,0%
Sejm 2015 frekwencja 53,2%, 10 608 głosów ważnych
  1. PiS 38,3%
  2. PO 21,9%
  3. Kukiz'15 8,8%
  4. Nowoczesna 8,1%
  5. Zjednoczona Lewica 7,0%
  6. PSL 6,5%
  7. KORWiN 4,8%
  8. Razem 3,8%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 50,3%, 9 491 głosów ważnych
  1. PO 37,2%
  2. PiS 31,8%
  3. PSL 10,0%
  4. Ruch Palikota 9,1%
  5. SLD 6,5%
  6. PJN 2,7%
  7. Nowa Prawica 1,8%
  8. Prawica 0,5%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 54,2%, 10 330 głosów ważnych
  1. PO 39,1%
  2. PiS 33,9%
  3. PSL 15,1%
  4. LiD 8,8%
  5. LPR 1,4%
  6. PPP 0,9%
  7. Samoobrona 0,8%
Sejm 2005 frekwencja 34,8%, 6 368 głosów ważnych
  1. PiS 30,9%
  2. PO 22,8%
  3. PSL 11,8%
  4. Samoobrona 10,8%
  5. SLD 8,4%
  6. LPR 5,4%
  7. SDPL 3,0%
  8. Ruch Patriotyczny 2,6%
  9. i 6 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 37,2%, 6 503 głosów ważnych
  1. SLD-UP 39,6%
  2. PiS 12,6%
  3. PO 11,8%
  4. Samoobrona 11,6%
  5. PSL 10,1%
  6. LPR 7,8%
  7. AWSP 4,3%
  8. UW 1,8%
  9. i 2 kolejnych

Herb: plik „POL Góra Kalwaria COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Poznaniak, licencja: Public domain.