Herb: Pionki

Pionki

gmina miejskapowiat radomskiwoj. mazowieckie TERYT: 1425011

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
15 566
(2025)
Powierzchnia
18,4 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Pionki głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PO
  • KO
  • SLD
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 46,3%Frekwencja, 2005: 38,6%Frekwencja, 2007: 49,6%Frekwencja, 2011: 45,7%Frekwencja, 2015: 47,5%Frekwencja, 2019: 56,2%Frekwencja, 2023: 71,0%71,0%PiS, 2001: 6,8%PiS, 2005: 41,9%PiS, 2007: 39,3%PiS, 2011: 32,7%PiS, 2015: 42,9%PiS, 2019: 50,7%PiS, 2023: 42,4%42,4%PO, 2001: 25,1%PO, 2005: 16,6%PO, 2007: 37,7%PO, 2011: 37,4%PO, 2015: 20,2%20,2%KO, 2019: 21,4%KO, 2023: 29,0%29,0%SLD, 2005: 13,9%SLD, 2011: 7,2%SLD, 2019: 11,6%11,6%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

304050607080200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 46,3%Frekwencja, 2005: 38,6%Frekwencja, 2007: 49,6%Frekwencja, 2011: 45,7%Frekwencja, 2015: 47,5%Frekwencja, 2019: 56,2%Frekwencja, 2023: 71,0%71,0%

Liczba ludności (osób)

14 00016 00018 00020 00022 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 20 619Liczba ludności, 2001: 20 472Liczba ludności, 2002: 20 329Liczba ludności, 2003: 20 088Liczba ludności, 2004: 20 063Liczba ludności, 2005: 19 899Liczba ludności, 2006: 19 691Liczba ludności, 2007: 19 527Liczba ludności, 2008: 19 419Liczba ludności, 2009: 19 301Liczba ludności, 2010: 19 892Liczba ludności, 2011: 19 702Liczba ludności, 2012: 19 550Liczba ludności, 2013: 19 382Liczba ludności, 2014: 19 168Liczba ludności, 2015: 18 938Liczba ludności, 2016: 18 732Liczba ludności, 2017: 18 618Liczba ludności, 2018: 18 427Liczba ludności, 2019: 18 159Liczba ludności, 2020: 16 884Liczba ludności, 2021: 16 564Liczba ludności, 2022: 16 279Liczba ludności, 2023: 16 089Liczba ludności, 2024: 15 824Liczba ludności, 2025: 15 56615 566

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 46,3% SLD-UP 47,0% +21,9 p.p. 20 472 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 38,6% −7,7 p.p. PiS 41,9% +25,2 p.p. 19 899 osób −2,8% Podsumowanie →
Sejm 2007 49,6% +11,1 p.p. PiS 39,3% +1,6 p.p. 19 527 osób −1,9% Podsumowanie →
Sejm 2011 45,7% −3,9 p.p. PO 37,4% +4,8 p.p. 19 702 osób +0,9% Podsumowanie →
Sejm 2015 47,5% +1,8 p.p. PiS 42,9% +22,7 p.p. 18 938 osób −3,9% Podsumowanie →
Sejm 2019 56,2% +8,6 p.p. PiS 50,7% +29,3 p.p. 18 159 osób −4,1% Podsumowanie →
Sejm 2023 71,0% +14,8 p.p. PiS 42,4% +13,4 p.p. 16 089 osób −11,4% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 71,0%, 9 225 głosów ważnych
  1. PiS 42,4%
  2. KO 29,0%
  3. Trzecia Droga 12,9%
  4. Nowa Lewica 6,7%
  5. Konfederacja 5,4%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 1,7%
  7. Polska Jest Jedna 1,5%
  8. Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,4%
Sejm 2019 frekwencja 56,2%, 8 117 głosów ważnych
  1. PiS 50,7%
  2. KO 21,4%
  3. SLD 11,6%
  4. PSL 8,8%
  5. Konfederacja 6,0%
  6. Bezpartyjni i Samorządowcy 0,7%
  7. Skuteczni 0,7%
Sejm 2015 frekwencja 47,5%, 7 227 głosów ważnych
  1. PiS 42,9%
  2. PO 20,2%
  3. Zjednoczona Lewica 9,4%
  4. Kukiz'15 7,9%
  5. Nowoczesna 7,4%
  6. KORWiN 4,3%
  7. PSL 3,5%
  8. Razem 3,3%
  9. i 2 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 45,7%, 7 136 głosów ważnych
  1. PO 37,4%
  2. PiS 32,7%
  3. Ruch Palikota 12,8%
  4. SLD 7,2%
  5. PSL 4,3%
  6. Prawica 2,7%
  7. PJN 2,2%
  8. PPP – Sierpień 80 0,7%
Sejm 2007 frekwencja 49,6%, 8 122 głosów ważnych
  1. PiS 39,3%
  2. PO 37,7%
  3. LiD 13,7%
  4. PSL 5,4%
  5. LPR 1,6%
  6. PPP 1,3%
  7. Samoobrona 1,0%
Sejm 2005 frekwencja 38,6%, 6 345 głosów ważnych
  1. PiS 41,9%
  2. PO 16,6%
  3. SLD 13,9%
  4. Samoobrona 9,5%
  5. SDPL 6,4%
  6. LPR 4,1%
  7. PSL 3,6%
  8. PJKM 1,2%
  9. i 8 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 46,3%, 7 425 głosów ważnych
  1. SLD-UP 47,0%
  2. PO 25,1%
  3. PiS 6,8%
  4. Samoobrona 6,7%
  5. AWSP 5,6%
  6. LPR 3,9%
  7. PSL 2,8%
  8. UW 1,1%
  9. i 2 kolejnych

Herb: plik „POL powiat radomski COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: This W3C-unspecified vector image was created with Inkscape by Bastianowa )Bastiana ., licencja: Public domain.