Herb: Jedlińsk

Jedlińsk

gmina wiejskapowiat radomskiwoj. mazowieckie TERYT: 1425052

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
14 483
(2025)
Powierzchnia
138,7 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Jedlińsk głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PSL
  • Samoobrona
  • PO
  • KO
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 39,3%Frekwencja, 2005: 36,8%Frekwencja, 2007: 45,3%Frekwencja, 2011: 43,0%Frekwencja, 2015: 46,2%Frekwencja, 2019: 58,6%Frekwencja, 2023: 72,2%72,2%PiS, 2001: 4,9%PiS, 2005: 21,2%PiS, 2007: 52,1%PiS, 2011: 49,7%PiS, 2015: 58,5%PiS, 2019: 67,3%PiS, 2023: 57,4%57,4%PSL, 2001: 44,9%PSL, 2005: 25,7%PSL, 2007: 21,6%PSL, 2011: 15,1%PSL, 2015: 8,3%PSL, 2019: 12,6%12,6%Samoobrona, 2001: 11,2%Samoobrona, 2005: 20,8%Samoobrona, 2007: 2,4%2,4%PO, 2001: 4,9%PO, 2005: 11,4%PO, 2007: 17,5%PO, 2011: 19,2%PO, 2015: 11,7%11,7%KO, 2019: 9,2%KO, 2023: 14,4%14,4%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

304050607080200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 39,3%Frekwencja, 2005: 36,8%Frekwencja, 2007: 45,3%Frekwencja, 2011: 43,0%Frekwencja, 2015: 46,2%Frekwencja, 2019: 58,6%Frekwencja, 2023: 72,2%72,2%

Liczba ludności (osób)

12 50013 00013 50014 00014 50015 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 12 895Liczba ludności, 2001: 12 970Liczba ludności, 2002: 13 022Liczba ludności, 2003: 13 163Liczba ludności, 2004: 13 267Liczba ludności, 2005: 13 309Liczba ludności, 2006: 13 430Liczba ludności, 2007: 13 480Liczba ludności, 2008: 13 623Liczba ludności, 2009: 13 772Liczba ludności, 2010: 13 899Liczba ludności, 2011: 14 001Liczba ludności, 2012: 14 064Liczba ludności, 2013: 14 106Liczba ludności, 2014: 14 163Liczba ludności, 2015: 14 219Liczba ludności, 2016: 14 294Liczba ludności, 2017: 14 423Liczba ludności, 2018: 14 507Liczba ludności, 2019: 14 548Liczba ludności, 2020: 14 547Liczba ludności, 2021: 14 548Liczba ludności, 2022: 14 562Liczba ludności, 2023: 14 574Liczba ludności, 2024: 14 612Liczba ludności, 2025: 14 48314 483

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 39,3% PSL 44,9% +24,9 p.p. 12 970 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 36,8% −2,5 p.p. PSL 25,7% +4,5 p.p. 13 309 osób +2,6% Podsumowanie →
Sejm 2007 45,3% +8,5 p.p. PiS 52,1% +30,5 p.p. 13 480 osób +1,3% Podsumowanie →
Sejm 2011 43,0% −2,3 p.p. PiS 49,7% +30,4 p.p. 14 001 osób +3,9% Podsumowanie →
Sejm 2015 46,2% +3,2 p.p. PiS 58,5% +46,7 p.p. 14 219 osób +1,6% Podsumowanie →
Sejm 2019 58,6% +12,4 p.p. PiS 67,3% +54,6 p.p. 14 548 osób +2,3% Podsumowanie →
Sejm 2023 72,2% +13,6 p.p. PiS 57,4% +43,0 p.p. 14 574 osób +0,2% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 72,2%, 7 750 głosów ważnych
  1. PiS 57,4%
  2. KO 14,4%
  3. Trzecia Droga 12,0%
  4. Konfederacja 8,3%
  5. Nowa Lewica 4,6%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 1,9%
  7. Polska Jest Jedna 1,2%
  8. Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,2%
Sejm 2019 frekwencja 58,6%, 6 396 głosów ważnych
  1. PiS 67,3%
  2. PSL 12,6%
  3. KO 9,2%
  4. SLD 5,0%
  5. Konfederacja 4,8%
  6. Bezpartyjni i Samorządowcy 0,6%
  7. Skuteczni 0,5%
Sejm 2015 frekwencja 46,2%, 4 809 głosów ważnych
  1. PiS 58,5%
  2. PO 11,7%
  3. PSL 8,3%
  4. Kukiz'15 8,3%
  5. KORWiN 3,2%
  6. Nowoczesna 3,2%
  7. Zjednoczona Lewica 3,0%
  8. Razem 2,3%
  9. i 2 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 43,0%, 4 158 głosów ważnych
  1. PiS 49,7%
  2. PO 19,2%
  3. PSL 15,1%
  4. Ruch Palikota 7,2%
  5. SLD 5,0%
  6. PJN 2,0%
  7. Prawica 1,0%
  8. PPP – Sierpień 80 0,7%
Sejm 2007 frekwencja 45,3%, 4 360 głosów ważnych
  1. PiS 52,1%
  2. PSL 21,6%
  3. PO 17,5%
  4. LiD 4,3%
  5. Samoobrona 2,4%
  6. LPR 1,2%
  7. PPP 0,8%
Sejm 2005 frekwencja 36,8%, 3 395 głosów ważnych
  1. PSL 25,7%
  2. PiS 21,2%
  3. Samoobrona 20,8%
  4. PO 11,4%
  5. LPR 11,0%
  6. SLD 4,1%
  7. Inicjatywa RP 1,8%
  8. Ruch Patriotyczny 0,9%
  9. i 8 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 39,3%, 3 354 głosów ważnych
  1. PSL 44,9%
  2. SLD-UP 20,0%
  3. Samoobrona 11,2%
  4. LPR 8,3%
  5. PO 4,9%
  6. PiS 4,9%
  7. AWSP 3,8%
  8. UW 1,4%
  9. i 2 kolejnych

Herb: plik „POL Jedlińsk COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: The original uploader was Adambrut at Polish Wikipedia., licencja: Public domain.