Herb: Nowa Sucha

Nowa Sucha

gmina wiejskapowiat sochaczewskiwoj. mazowieckie TERYT: 1428052

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
6 917
(2025)
Powierzchnia
90,2 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Nowa Sucha głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PSL
  • PO
  • Samoobrona
  • KO
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 35,3%Frekwencja, 2005: 31,4%Frekwencja, 2007: 43,3%Frekwencja, 2011: 41,3%Frekwencja, 2015: 47,0%Frekwencja, 2019: 62,0%Frekwencja, 2023: 74,9%74,9%PiS, 2001: 7,2%PiS, 2005: 26,8%PiS, 2007: 47,1%PiS, 2011: 37,4%PiS, 2015: 49,8%PiS, 2019: 56,2%PiS, 2023: 45,2%45,2%PSL, 2001: 32,2%PSL, 2005: 19,2%PSL, 2007: 20,1%PSL, 2011: 25,6%PSL, 2015: 15,4%PSL, 2019: 21,0%21,0%PO, 2001: 7,5%PO, 2005: 8,5%PO, 2007: 22,7%PO, 2011: 20,9%PO, 2015: 10,3%10,3%Samoobrona, 2001: 19,3%Samoobrona, 2005: 21,9%Samoobrona, 2007: 2,6%2,6%KO, 2019: 9,1%KO, 2023: 15,4%15,4%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

20406080200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 35,3%Frekwencja, 2005: 31,4%Frekwencja, 2007: 43,3%Frekwencja, 2011: 41,3%Frekwencja, 2015: 47,0%Frekwencja, 2019: 62,0%Frekwencja, 2023: 74,9%74,9%

Liczba ludności (osób)

5 5006 0006 5007 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 5 851Liczba ludności, 2001: 5 847Liczba ludności, 2002: 5 855Liczba ludności, 2003: 5 891Liczba ludności, 2004: 5 910Liczba ludności, 2005: 5 959Liczba ludności, 2006: 5 990Liczba ludności, 2007: 6 036Liczba ludności, 2008: 6 098Liczba ludności, 2009: 6 176Liczba ludności, 2010: 6 289Liczba ludności, 2011: 6 294Liczba ludności, 2012: 6 378Liczba ludności, 2013: 6 451Liczba ludności, 2014: 6 478Liczba ludności, 2015: 6 519Liczba ludności, 2016: 6 570Liczba ludności, 2017: 6 586Liczba ludności, 2018: 6 647Liczba ludności, 2019: 6 686Liczba ludności, 2020: 6 760Liczba ludności, 2021: 6 790Liczba ludności, 2022: 6 800Liczba ludności, 2023: 6 853Liczba ludności, 2024: 6 889Liczba ludności, 2025: 6 9176 917

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 35,3% PSL 32,2% +11,5 p.p. 5 847 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 31,4% −3,9 p.p. PiS 26,8% +4,8 p.p. 5 959 osób +1,9% Podsumowanie →
Sejm 2007 43,3% +11,9 p.p. PiS 47,1% +24,4 p.p. 6 036 osób +1,3% Podsumowanie →
Sejm 2011 41,3% −2,0 p.p. PiS 37,4% +11,8 p.p. 6 294 osób +4,3% Podsumowanie →
Sejm 2015 47,0% +5,8 p.p. PiS 49,8% +34,4 p.p. 6 519 osób +3,6% Podsumowanie →
Sejm 2019 62,0% +14,9 p.p. PiS 56,2% +35,2 p.p. 6 686 osób +2,6% Podsumowanie →
Sejm 2023 74,9% +12,9 p.p. PiS 45,2% +22,6 p.p. 6 853 osób +2,5% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 74,9%, 3 891 głosów ważnych
  1. PiS 45,2%
  2. Trzecia Droga 22,5%
  3. KO 15,4%
  4. Konfederacja 8,0%
  5. Nowa Lewica 4,8%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 2,6%
  7. Polska Jest Jedna 1,4%
Sejm 2019 frekwencja 62,0%, 3 174 głosów ważnych
  1. PiS 56,2%
  2. PSL 21,0%
  3. KO 9,1%
  4. SLD 5,9%
  5. Konfederacja 5,8%
  6. Bezpartyjni i Samorządowcy 2,0%
Sejm 2015 frekwencja 47,0%, 2 381 głosów ważnych
  1. PiS 49,8%
  2. PSL 15,4%
  3. PO 10,3%
  4. Kukiz'15 7,2%
  5. Nowoczesna 4,6%
  6. KORWiN 4,5%
  7. Razem 4,1%
  8. Zjednoczona Lewica 4,1%
Sejm 2011 frekwencja 41,3%, 1 969 głosów ważnych
  1. PiS 37,4%
  2. PSL 25,6%
  3. PO 20,9%
  4. Ruch Palikota 7,6%
  5. SLD 4,9%
  6. PJN 2,4%
  7. PPP – Sierpień 80 1,1%
Sejm 2007 frekwencja 43,3%, 2 041 głosów ważnych
  1. PiS 47,1%
  2. PO 22,7%
  3. PSL 20,1%
  4. LiD 5,0%
  5. Samoobrona 2,6%
  6. PPP 1,2%
  7. LPR 1,2%
Sejm 2005 frekwencja 31,4%, 1 408 głosów ważnych
  1. PiS 26,8%
  2. Samoobrona 21,9%
  3. PSL 19,2%
  4. PO 8,5%
  5. LPR 7,4%
  6. SDPL 6,6%
  7. SLD 4,0%
  8. PJKM 1,6%
  9. i 6 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 35,3%, 1 465 głosów ważnych
  1. PSL 32,2%
  2. SLD-UP 20,7%
  3. Samoobrona 19,3%
  4. PO 7,5%
  5. PiS 7,2%
  6. LPR 6,0%
  7. AWSP 5,3%
  8. UW 0,9%
  9. i 2 kolejnych

Herb: plik „POL gmina Nowa Sucha COA.png” z Wikimedia Commons, autor: pl:JDavid, licencja: Public domain.