Herb: Izabelin

Izabelin

gmina wiejskapowiat warszawski zachodniwoj. mazowieckie TERYT: 1432022

RosnącaSuburbanizująca sięInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
10 670
(2025)
Powierzchnia
65,0 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Izabelin głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PO
  • PiS
  • KO
  • SLD
  • LPR
02550751002001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 48,2%Frekwencja, 2005: 52,6%Frekwencja, 2007: 70,5%Frekwencja, 2011: 67,3%Frekwencja, 2015: 67,2%Frekwencja, 2019: 75,7%Frekwencja, 2023: 85,2%85,2%PO, 2001: 29,8%PO, 2005: 39,6%PO, 2007: 51,2%PO, 2011: 44,0%PO, 2015: 26,7%26,7%PiS, 2001: 21,2%PiS, 2005: 34,1%PiS, 2007: 36,3%PiS, 2011: 32,2%PiS, 2015: 38,3%PiS, 2019: 38,3%PiS, 2023: 31,5%31,5%KO, 2019: 32,1%KO, 2023: 37,0%37,0%SLD, 2005: 4,4%SLD, 2011: 3,1%SLD, 2019: 13,2%13,2%LPR, 2001: 9,6%LPR, 2005: 6,1%LPR, 2007: 1,8%1,8%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

405060708090200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 48,2%Frekwencja, 2005: 52,6%Frekwencja, 2007: 70,5%Frekwencja, 2011: 67,3%Frekwencja, 2015: 67,2%Frekwencja, 2019: 75,7%Frekwencja, 2023: 85,2%85,2%

Liczba ludności (osób)

9 0009 50010 00010 50011 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 9 246Liczba ludności, 2001: 9 448Liczba ludności, 2002: 9 562Liczba ludności, 2003: 9 653Liczba ludności, 2004: 9 905Liczba ludności, 2005: 9 992Liczba ludności, 2006: 10 133Liczba ludności, 2007: 10 243Liczba ludności, 2008: 10 284Liczba ludności, 2009: 10 422Liczba ludności, 2010: 10 182Liczba ludności, 2011: 10 343Liczba ludności, 2012: 10 444Liczba ludności, 2013: 10 523Liczba ludności, 2014: 10 549Liczba ludności, 2015: 10 526Liczba ludności, 2016: 10 521Liczba ludności, 2017: 10 592Liczba ludności, 2018: 10 602Liczba ludności, 2019: 10 572Liczba ludności, 2020: 10 713Liczba ludności, 2021: 10 760Liczba ludności, 2022: 10 800Liczba ludności, 2023: 10 791Liczba ludności, 2024: 10 720Liczba ludności, 2025: 10 67010 670

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 48,2% PO 29,8% +8,7 p.p. 9 448 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 52,6% +4,4 p.p. PO 39,6% +5,4 p.p. 9 992 osób +5,8% Podsumowanie →
Sejm 2007 70,5% +17,9 p.p. PO 51,2% +15,0 p.p. 10 243 osób +2,5% Podsumowanie →
Sejm 2011 67,3% −3,1 p.p. PO 44,0% +11,8 p.p. 10 343 osób +1,0% Podsumowanie →
Sejm 2015 67,2% −0,1 p.p. PiS 38,3% +11,5 p.p. 10 526 osób +1,8% Podsumowanie →
Sejm 2019 75,7% +8,5 p.p. PiS 38,3% +6,1 p.p. 10 572 osób +0,4% Podsumowanie →
Sejm 2023 85,2% +9,6 p.p. KO 37,0% +5,5 p.p. 10 791 osób +2,1% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 85,2%, 7 051 głosów ważnych
  1. KO 37,0%
  2. PiS 31,5%
  3. Trzecia Droga 14,4%
  4. Nowa Lewica 6,9%
  5. Konfederacja 6,6%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 2,0%
  7. Polska Jest Jedna 1,7%
Sejm 2019 frekwencja 75,7%, 6 121 głosów ważnych
  1. PiS 38,3%
  2. KO 32,1%
  3. SLD 13,2%
  4. PSL 7,9%
  5. Konfederacja 7,2%
  6. Bezpartyjni i Samorządowcy 1,3%
Sejm 2015 frekwencja 67,2%, 5 431 głosów ważnych
  1. PiS 38,3%
  2. PO 26,7%
  3. Nowoczesna 13,6%
  4. Kukiz'15 6,2%
  5. KORWiN 4,4%
  6. Zjednoczona Lewica 4,2%
  7. Razem 3,9%
  8. PSL 1,7%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 67,3%, 5 170 głosów ważnych
  1. PO 44,0%
  2. PiS 32,2%
  3. Ruch Palikota 7,8%
  4. PSL 5,8%
  5. Nowa Prawica 3,8%
  6. SLD 3,1%
  7. PJN 2,8%
  8. PPP – Sierpień 80 0,4%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 70,5%, 5 091 głosów ważnych
  1. PO 51,2%
  2. PiS 36,3%
  3. PSL 4,7%
  4. LiD 4,6%
  5. LPR 1,8%
  6. PPP 0,8%
  7. Samoobrona 0,6%
Sejm 2005 frekwencja 52,6%, 3 679 głosów ważnych
  1. PO 39,6%
  2. PiS 34,1%
  3. LPR 6,1%
  4. SLD 4,4%
  5. Samoobrona 3,6%
  6. PD 3,2%
  7. Ruch Patriotyczny 2,6%
  8. PJKM 2,4%
  9. i 6 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 48,2%, 2 936 głosów ważnych
  1. PO 29,8%
  2. PiS 21,2%
  3. SLD-UP 20,7%
  4. LPR 9,6%
  5. Samoobrona 5,2%
  6. UW 5,2%
  7. AWSP 4,9%
  8. PSL 3,0%
  9. i 2 kolejnych

Herb: plik „POL gmina Izabelin COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.