Herb: Wilków

Wilków

gmina wiejskapowiat namysłowskiwoj. opolskie TERYT: 1606052

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
4 152
(2025)
Powierzchnia
100,8 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Wilków głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PO
  • KO
  • PSL
  • Samoobrona
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 41,3%Frekwencja, 2005: 34,6%Frekwencja, 2007: 42,2%Frekwencja, 2011: 36,5%Frekwencja, 2015: 37,7%Frekwencja, 2019: 49,0%Frekwencja, 2023: 66,3%66,3%PiS, 2001: 3,4%PiS, 2005: 17,9%PiS, 2007: 30,7%PiS, 2011: 28,7%PiS, 2015: 35,1%PiS, 2019: 51,5%PiS, 2023: 38,9%38,9%PO, 2001: 9,0%PO, 2005: 11,0%PO, 2007: 26,5%PO, 2011: 30,8%PO, 2015: 21,9%21,9%KO, 2019: 13,7%KO, 2023: 21,7%21,7%PSL, 2001: 9,0%PSL, 2005: 15,3%PSL, 2007: 20,4%PSL, 2011: 17,8%PSL, 2015: 13,2%PSL, 2019: 19,7%19,7%Samoobrona, 2001: 16,5%Samoobrona, 2005: 19,7%Samoobrona, 2007: 3,9%3,9%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

3040506070200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 41,3%Frekwencja, 2005: 34,6%Frekwencja, 2007: 42,2%Frekwencja, 2011: 36,5%Frekwencja, 2015: 37,7%Frekwencja, 2019: 49,0%Frekwencja, 2023: 66,3%66,3%

Liczba ludności (osób)

4 0004 2004 4004 6004 800200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 4 657Liczba ludności, 2001: 4 651Liczba ludności, 2002: 4 699Liczba ludności, 2003: 4 702Liczba ludności, 2004: 4 691Liczba ludności, 2005: 4 689Liczba ludności, 2006: 4 688Liczba ludności, 2007: 4 667Liczba ludności, 2008: 4 659Liczba ludności, 2009: 4 645Liczba ludności, 2010: 4 676Liczba ludności, 2011: 4 644Liczba ludności, 2012: 4 626Liczba ludności, 2013: 4 630Liczba ludności, 2014: 4 565Liczba ludności, 2015: 4 506Liczba ludności, 2016: 4 475Liczba ludności, 2017: 4 456Liczba ludności, 2018: 4 424Liczba ludności, 2019: 4 385Liczba ludności, 2020: 4 300Liczba ludności, 2021: 4 235Liczba ludności, 2022: 4 181Liczba ludności, 2023: 4 183Liczba ludności, 2024: 4 167Liczba ludności, 2025: 4 1524 152

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 41,3% SLD-UP 50,2% +33,6 p.p. 4 651 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 34,6% −6,6 p.p. Samoobrona 19,7% +1,8 p.p. 4 689 osób +0,8% Podsumowanie →
Sejm 2007 42,2% +7,6 p.p. PiS 30,7% +4,3 p.p. 4 667 osób −0,5% Podsumowanie →
Sejm 2011 36,5% −5,8 p.p. PO 30,8% +2,1 p.p. 4 644 osób −0,5% Podsumowanie →
Sejm 2015 37,7% +1,2 p.p. PiS 35,1% +13,2 p.p. 4 506 osób −3,0% Podsumowanie →
Sejm 2019 49,0% +11,3 p.p. PiS 51,5% +31,7 p.p. 4 385 osób −2,7% Podsumowanie →
Sejm 2023 66,3% +17,3 p.p. PiS 38,9% +17,2 p.p. 4 183 osób −4,6% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 66,3%, 2 123 głosów ważnych
  1. PiS 38,9%
  2. KO 21,7%
  3. Trzecia Droga 20,9%
  4. Konfederacja 7,4%
  5. Nowa Lewica 6,9%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 2,3%
  7. Polska Jest Jedna 1,8%
  8. Mniejszość Niemiecka 0,1%
Sejm 2019 frekwencja 49,0%, 1 676 głosów ważnych
  1. PiS 51,5%
  2. PSL 19,7%
  3. KO 13,7%
  4. SLD 9,9%
  5. Konfederacja 4,8%
  6. Mniejszość Niemiecka 0,4%
Sejm 2015 frekwencja 37,7%, 1 299 głosów ważnych
  1. PiS 35,1%
  2. PO 21,9%
  3. PSL 13,2%
  4. Kukiz'15 10,7%
  5. Zjednoczona Lewica 7,1%
  6. Nowoczesna 4,6%
  7. KORWiN 3,8%
  8. Razem 2,3%
  9. i 3 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 36,5%, 1 239 głosów ważnych
  1. PO 30,8%
  2. PiS 28,7%
  3. PSL 17,8%
  4. SLD 10,6%
  5. Ruch Palikota 9,0%
  6. PJN 1,5%
  7. PPP – Sierpień 80 1,2%
  8. Mniejszość Niemiecka 0,3%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 42,2%, 1 477 głosów ważnych
  1. PiS 30,7%
  2. PO 26,5%
  3. PSL 20,4%
  4. LiD 14,2%
  5. Samoobrona 3,9%
  6. LPR 3,0%
  7. PPP 1,1%
  8. Mniejszość Niemiecka 0,3%
Sejm 2005 frekwencja 34,6%, 1 178 głosów ważnych
  1. Samoobrona 19,7%
  2. PiS 17,9%
  3. PSL 15,3%
  4. SLD 13,4%
  5. LPR 13,1%
  6. PO 11,0%
  7. SDPL 3,0%
  8. Ruch Patriotyczny 1,9%
  9. i 6 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 41,3%, 1 318 głosów ważnych
  1. SLD-UP 50,2%
  2. Samoobrona 16,5%
  3. PSL 9,0%
  4. PO 9,0%
  5. LPR 6,1%
  6. PiS 3,4%
  7. AWSP 2,8%
  8. UW 1,1%
  9. i 3 kolejnych

Herb: plik „POL gmina Wilków COA.jpg” z Wikimedia Commons, autor: pl:Lajsikonik, licencja: Public domain.