Herb: Suraż

Suraż

gmina miejsko-wiejskapowiat białostockiwoj. podlaskie TERYT: 2002103

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
1 883
(2025)
Powierzchnia
76,5 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Dane GUS z roku 2023, czyli z roku wyborów: Sejm 2023. Zmiana liczona od 2015 r.

Społeczeństwo (GUS, 2023)

Organizacje społeczne
5,77 na 1000 mieszkańców −1,20 zmiana 2015–2023 więcej niż w 89% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Czytelnicy bibliotek
116 na 1000 mieszkańców +1,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 58% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wychowanie przedszkolne
754 na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat +113,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 34% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Młode roczniki szkolne
94 7–8-latków na 100 uczniów 12–13 lat więcej niż w 52% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Uczniowie 7–13 lat
53,5 na 1000 mieszkańców więcej niż w 9% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Szkoły ponadpodstawowe
0,0 uczniów na 1000 mieszkańców więcej niż w 0% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Pomoc społeczna
1 002 beneficjentów na 10 tys. −470,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 95% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Wodociąg
96,7% mieszkańców korzysta z sieci +0,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 64% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Kanalizacja
37,3% mieszkańców korzysta z sieci +2,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 30% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Suraż
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
02468200020052010201520202025Suraż, 2005: 3,43Suraż, 2006: 3,41Suraż, 2007: 3,93Suraż, 2008: 3,89Suraż, 2009: 3,86Suraż, 2010: 4,82Suraż, 2011: 4,82Suraż, 2012: 5,77Suraż, 2013: 6,33Suraż, 2014: 6,89Suraż, 2015: 6,97Suraż, 2016: 6,55Suraż, 2017: 7,06Suraż, 2018: 6,14Suraż, 2019: 6,10Suraż, 2020: 6,17Suraż, 2021: 6,22Suraż, 2022: 5,74Suraż, 2023: 5,77Suraż, 2024: 6,35Suraż, 2025: 7,437,43

W 2023 r.: 5,77 na 1000, więcej niż w 89% gmin. Mediana gmin w Polsce: 3,90, w województwie: 3,78. Zestaw z wynikiem wyborów →

Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Suraż
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
80100120140160200020052010201520202025Suraż, 2002: 117Suraż, 2003: 121Suraż, 2004: 125Suraż, 2005: 134Suraż, 2006: 120Suraż, 2007: 122Suraż, 2008: 127Suraż, 2009: 124Suraż, 2010: 118Suraż, 2011: 119Suraż, 2012: 116Suraż, 2013: 113Suraż, 2014: 111Suraż, 2015: 115Suraż, 2016: 123Suraż, 2017: 104Suraż, 2018: 114Suraż, 2019: 109Suraż, 2020: 94Suraż, 2021: 116Suraż, 2022: 112Suraż, 2023: 116Suraż, 2024: 144Suraż, 2025: 152152

W 2023 r.: 116 na 1000, więcej niż w 58% gmin. Mediana gmin w Polsce: 106, w województwie: 91. Zestaw z wynikiem wyborów →

Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat (na 1000)

  • Suraż
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
02004006008001 000200020052010201520202025Suraż, 2003: 227Suraż, 2004: 290Suraż, 2005: 302Suraż, 2006: 444Suraż, 2007: 463Suraż, 2008: 583Suraż, 2009: 574Suraż, 2010: 644Suraż, 2011: 603Suraż, 2012: 690Suraż, 2013: 671Suraż, 2014: 682Suraż, 2015: 641Suraż, 2016: 614Suraż, 2017: 706Suraż, 2018: 878Suraż, 2019: 804Suraż, 2020: 581Suraż, 2021: 612Suraż, 2022: 671Suraż, 2023: 754Suraż, 2024: 792792

W 2023 r.: 754 na 1000, więcej niż w 34% gmin. Mediana gmin w Polsce: 820, w województwie: 733. Zestaw z wynikiem wyborów →

Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat (na 100)

  • Suraż
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
60801001201402022202320242025Suraż, 2022: 74Suraż, 2023: 94Suraż, 2024: 93Suraż, 2025: 139139

W 2023 r.: 94 na 100, więcej niż w 52% gmin. Mediana gmin w Polsce: 93, w województwie: 97. Obliczenie własne na podstawie danych MEN. Zestaw z wynikiem wyborów →

Co to jest. Liczba uczniów szkół podstawowych w wieku 7–8 lat przypadająca na 100 uczniów w wieku 12–13 lat w szkołach tej samej gminy.

Jak czytać. Wartość poniżej 100 oznacza, że do szkół wchodzą roczniki mniej liczne niż te, które je kończą: dzieci ubywa. Powyżej 100: przybywa. To zapowiedź zmian, które statystyki ludności pokażą dopiero za kilka lat. W małych gminach, gdzie w roczniku jest kilkanaścioro dzieci, wskaźnik mocno się waha, więc pojedynczy rok mówi niewiele.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Suraż
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
5055606570752022202320242025Suraż, 2022: 64,8Suraż, 2023: 53,5Suraż, 2024: 53,9Suraż, 2025: 57,457,4

W 2023 r.: 53,5 na 1000, więcej niż w 9% gmin. Mediana gmin w Polsce: 70,0, w województwie: 59,8. Obliczenie własne na podstawie danych MEN. Zestaw z wynikiem wyborów →

Co to jest. Uczniowie szkół podstawowych w wieku 7–13 lat w szkołach na terenie gminy, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak czytać. Pokazuje, jak dużą część mieszkańców stanowią dzieci w wieku szkolnym: wysoka wartość oznacza gminę młodszą, z wieloma rodzinami z dziećmi. Uczniowie są liczeni tam, gdzie stoi szkoła, a nie tam, gdzie mieszkają, więc gmina, z której dzieci dojeżdżają do szkół w sąsiednim mieście, ma wartość zaniżoną. Liczymy roczniki 7–13 lat, bo tylko one przez cały okres były w szkołach podstawowych niezależnie od reformy obniżającej wiek szkolny.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej; ludność: GUS. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców (na 1000)

  • Suraż
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
0,00,30,50,81,02022202320242025Suraż, 2022: 0,0Suraż, 2023: 0,0Suraż, 2024: 0,0Suraż, 2025: 0,00,0

W 2023 r.: 0,0 na 1000, więcej niż w 0% gmin. Mediana gmin w Polsce: 0,0, w województwie: 0,0. Obliczenie własne na podstawie danych MEN. Zestaw z wynikiem wyborów →

Co to jest. Uczniowie liceów, techników i szkół branżowych I stopnia (bez szkół dla dorosłych) działających na terenie gminy, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Jak czytać. To miara roli gminy jako lokalnego ośrodka edukacji, a nie wykształcenia czy zamożności mieszkańców. Wysoka wartość mają miasta, do których dojeżdża młodzież z okolicy; zero oznacza, że w gminie nie ma szkoły ponadpodstawowej, a nie że nie mieszka w niej młodzież. W roku szkolnym 2023/24 liczba uczniów w całym kraju skokowo wzrosła, bo do szkół średnich przeszło półtora rocznika po reformie wieku szkolnego.

Źródło: MEN, System Informacji Oświatowej; ludność: GUS. Rok na wykresie to początek roku szkolnego (2023 = rok szkolny 2023/24, stan na 30 września).

Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców (na 10 tys.)

  • Suraż
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
05001 0001 5002 000200020052010201520202025Suraż, 2009: 1 373Suraż, 2010: 1 472Suraż, 2011: 1 621Suraż, 2012: 1 539Suraż, 2013: 1 680Suraż, 2014: 1 650Suraż, 2015: 1 472Suraż, 2016: 1 328Suraż, 2017: 1 231Suraż, 2018: 1 137Suraż, 2019: 1 065Suraż, 2020: 990Suraż, 2021: 968Suraż, 2022: 817Suraż, 2023: 1 002Suraż, 2024: 919919

W 2023 r.: 1 002 na 10 tys., więcej niż w 95% gmin. Mediana gmin w Polsce: 397, w województwie: 627. Zestaw z wynikiem wyborów →

Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej (%)

  • Suraż
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
80859095100200020052010201520202025Suraż, 2002: 93,6Suraż, 2003: 93,6Suraż, 2004: 93,8Suraż, 2005: 94,4Suraż, 2006: 94,4Suraż, 2007: 94,5Suraż, 2008: 94,6Suraż, 2009: 94,6Suraż, 2010: 94,6Suraż, 2011: 94,7Suraż, 2012: 94,8Suraż, 2013: 94,8Suraż, 2014: 96,4Suraż, 2015: 96,4Suraż, 2016: 96,4Suraż, 2017: 96,6Suraż, 2018: 96,6Suraż, 2019: 96,7Suraż, 2020: 96,7Suraż, 2021: 96,7Suraż, 2022: 96,7Suraż, 2023: 96,7Suraż, 2024: 96,7Suraż, 2025: 96,796,7

W 2023 r.: 96,7%, więcej niż w 64% gmin. Mediana gmin w Polsce: 94,2, w województwie: 87,9. Obliczenie własne na podstawie danych GUS. Zestaw z wynikiem wyborów →

Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej (%)

  • Suraż
  • Mediana gmin, woj. podlaskie
  • Mediana gmin, Polska
0204060200020052010201520202025Suraż, 2003: 15,3Suraż, 2004: 17,6Suraż, 2005: 21,9Suraż, 2006: 22,1Suraż, 2007: 22,3Suraż, 2008: 22,8Suraż, 2009: 23,1Suraż, 2010: 23,9Suraż, 2011: 26,4Suraż, 2012: 27,8Suraż, 2013: 28,0Suraż, 2014: 34,4Suraż, 2015: 34,8Suraż, 2016: 34,7Suraż, 2017: 35,1Suraż, 2018: 37,0Suraż, 2019: 36,5Suraż, 2020: 36,5Suraż, 2021: 37,3Suraż, 2022: 37,2Suraż, 2023: 37,3Suraż, 2024: 37,1Suraż, 2025: 37,337,3

W 2023 r.: 37,3%, więcej niż w 30% gmin. Mediana gmin w Polsce: 54,0, w województwie: 31,3. Obliczenie własne na podstawie danych GUS. Zestaw z wynikiem wyborów →

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl). Pionowa linia na wykresach oznacza rok wybranych wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju ani województwa. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.

Herb: plik „POL Suraż COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.