Herb: Zawady

Zawady

gmina wiejskapowiat białostockiwoj. podlaskie TERYT: 2002152

DepopulacyjnaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
2 399
(2025)
Powierzchnia
112,1 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Zawady głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PSL
  • Samoobrona
  • LPR
  • Konfederacja
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 41,7%Frekwencja, 2005: 36,4%Frekwencja, 2007: 44,9%Frekwencja, 2011: 39,5%Frekwencja, 2015: 40,8%Frekwencja, 2019: 50,0%Frekwencja, 2023: 60,8%60,8%PiS, 2001: 5,4%PiS, 2005: 13,0%PiS, 2007: 53,7%PiS, 2011: 51,1%PiS, 2015: 70,4%PiS, 2019: 76,6%PiS, 2023: 67,0%67,0%PSL, 2001: 34,3%PSL, 2005: 29,5%PSL, 2007: 26,7%PSL, 2011: 36,1%PSL, 2015: 10,2%PSL, 2019: 9,1%9,1%Samoobrona, 2001: 29,4%Samoobrona, 2005: 27,8%Samoobrona, 2007: 5,8%Samoobrona, 2015: 0,1%0,1%LPR, 2001: 12,0%LPR, 2005: 15,6%LPR, 2007: 0,7%0,7%Konfederacja, 2019: 4,8%Konfederacja, 2023: 11,1%11,1%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

3040506070200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 41,7%Frekwencja, 2005: 36,4%Frekwencja, 2007: 44,9%Frekwencja, 2011: 39,5%Frekwencja, 2015: 40,8%Frekwencja, 2019: 50,0%Frekwencja, 2023: 60,8%60,8%

Liczba ludności (osób)

2 2002 4002 6002 8003 0003 200200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 3 136Liczba ludności, 2001: 3 083Liczba ludności, 2002: 3 104Liczba ludności, 2003: 3 055Liczba ludności, 2004: 3 032Liczba ludności, 2005: 3 021Liczba ludności, 2006: 3 006Liczba ludności, 2007: 2 974Liczba ludności, 2008: 2 938Liczba ludności, 2009: 2 936Liczba ludności, 2010: 2 955Liczba ludności, 2011: 2 903Liczba ludności, 2012: 2 863Liczba ludności, 2013: 2 846Liczba ludności, 2014: 2 865Liczba ludności, 2015: 2 822Liczba ludności, 2016: 2 807Liczba ludności, 2017: 2 764Liczba ludności, 2018: 2 727Liczba ludności, 2019: 2 717Liczba ludności, 2020: 2 561Liczba ludności, 2021: 2 531Liczba ludności, 2022: 2 487Liczba ludności, 2023: 2 459Liczba ludności, 2024: 2 426Liczba ludności, 2025: 2 3992 399

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 41,7% PSL 34,3% +4,9 p.p. 3 083 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 36,4% −5,4 p.p. PSL 29,5% +1,7 p.p. 3 021 osób −2,0% Podsumowanie →
Sejm 2007 44,9% +8,6 p.p. PiS 53,7% +27,0 p.p. 2 974 osób −1,6% Podsumowanie →
Sejm 2011 39,5% −5,5 p.p. PiS 51,1% +15,0 p.p. 2 903 osób −2,4% Podsumowanie →
Sejm 2015 40,8% +1,4 p.p. PiS 70,4% +60,1 p.p. 2 822 osób −2,8% Podsumowanie →
Sejm 2019 50,0% +9,2 p.p. PiS 76,6% +67,5 p.p. 2 717 osób −3,7% Podsumowanie →
Sejm 2023 60,8% +10,7 p.p. PiS 67,0% +55,9 p.p. 2 459 osób −9,5% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 60,8%, 1 225 głosów ważnych
  1. PiS 67,0%
  2. Konfederacja 11,1%
  3. Trzecia Droga 10,9%
  4. KO 6,4%
  5. Polska Jest Jedna 2,1%
  6. Nowa Lewica 1,4%
  7. Bezpartyjni Samorządowcy 1,1%
  8. Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,0%
Sejm 2019 frekwencja 50,0%, 1 120 głosów ważnych
  1. PiS 76,6%
  2. PSL 9,1%
  3. KO 5,8%
  4. Konfederacja 4,8%
  5. SLD 2,6%
  6. Bezpartyjni i Samorządowcy 0,8%
  7. Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów 0,2%
  8. Skuteczni 0,1%
Sejm 2015 frekwencja 40,8%, 941 głosów ważnych
  1. PiS 70,4%
  2. PSL 10,2%
  3. Kukiz'15 7,2%
  4. PO 4,0%
  5. KORWiN 3,1%
  6. Nowoczesna 1,7%
  7. Razem 1,7%
  8. Zjednoczona Lewica 1,1%
  9. i 3 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 39,5%, 904 głosów ważnych
  1. PiS 51,1%
  2. PSL 36,1%
  3. PO 5,4%
  4. PJN 2,5%
  5. Ruch Palikota 2,2%
  6. SLD 1,3%
  7. PPP – Sierpień 80 0,6%
  8. Nowa Prawica 0,4%
  9. i 2 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 44,9%, 1 060 głosów ważnych
  1. PiS 53,7%
  2. PSL 26,7%
  3. PO 10,7%
  4. Samoobrona 5,8%
  5. LiD 1,5%
  6. Partia Kobiet 0,8%
  7. LPR 0,7%
  8. PPP 0,2%
Sejm 2005 frekwencja 36,4%, 868 głosów ważnych
  1. PSL 29,5%
  2. Samoobrona 27,8%
  3. LPR 15,6%
  4. PiS 13,0%
  5. PO 3,3%
  6. Ruch Patriotyczny 2,6%
  7. PD 2,2%
  8. SLD 1,7%
  9. i 7 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 41,7%, 950 głosów ważnych
  1. PSL 34,3%
  2. Samoobrona 29,4%
  3. LPR 12,0%
  4. SLD-UP 10,9%
  5. PiS 5,4%
  6. AWSP 4,1%
  7. PO 2,6%
  8. PPS 0,4%
  9. i 3 kolejnych

Herb: plik „POL gmina Zawady COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: No machine-readable author provided. WarX assumed (based on copyright claims)., licencja: CC BY-SA 2.5.