
Mielnik
gmina wiejskapowiat siemiatyckiwoj. podlaskie TERYT: 2010052
- Liczba mieszkańców
- 1 965
- (2025)
- Powierzchnia
- 196,5 km²
- Typ gminy
- wiejska
Historia wyników i wskaźników. Jak Mielnik głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.
Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)
- Frekwencja
- PiS
- KO
- PO
- SLD
- Samoobrona
Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.
Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność
Frekwencja w wyborach (%)
Liczba ludności (osób)
Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.
Wybory po kolei
| Wybory | Frekwencja | Zmiana | Zwycięzca w gminie | Wynik | Przewaga | Ludność | Zmiana | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sejm 2001 | 47,6% | SLD-UP | 61,7% | +50,4 p.p. | 2 796 osób | Podsumowanie → | ||
| Sejm 2005 | 36,3% | −11,3 p.p. | SLD | 28,6% | +11,6 p.p. | 2 711 osób | −3,0% | Podsumowanie → |
| Sejm 2007 | 45,2% | +8,9 p.p. | LiD | 29,7% | +0,7 p.p. | 2 635 osób | −2,8% | Podsumowanie → |
| Sejm 2011 | 46,3% | +1,1 p.p. | SLD | 27,2% | +1,0 p.p. | 2 586 osób | −1,9% | Podsumowanie → |
| Sejm 2015 | 43,4% | −2,8 p.p. | PiS | 32,0% | +10,0 p.p. | 2 472 osób | −4,4% | Podsumowanie → |
| Sejm 2019 | 54,0% | +10,6 p.p. | PiS | 42,1% | +12,0 p.p. | 2 319 osób | −6,2% | Podsumowanie → |
| Sejm 2023 | 68,3% | +14,3 p.p. | PiS | 39,1% | +11,5 p.p. | 2 036 osób | −12,2% | Podsumowanie → |
Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.
Pełne wyniki w gminie
Sejm 2023 frekwencja 68,3%, 1 309 głosów ważnych
- PiS 39,1%
- KO 27,6%
- Trzecia Droga 16,2%
- Konfederacja 6,9%
- Nowa Lewica 6,1%
- Ruchu Dobrobytu I Pokoju 1,7%
- Polska Jest Jedna 1,4%
- Bezpartyjni Samorządowcy 1,1%
Sejm 2019 frekwencja 54,0%, 1 107 głosów ważnych
- PiS 42,1%
- KO 30,1%
- SLD 11,8%
- PSL 9,4%
- Konfederacja 5,2%
- Skuteczni 0,5%
- Bezpartyjni i Samorządowcy 0,5%
- Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów 0,3%
Sejm 2015 frekwencja 43,4%, 940 głosów ważnych
- PiS 32,0%
- PO 22,0%
- Zjednoczona Lewica 20,7%
- Kukiz'15 8,3%
- PSL 6,1%
- Nowoczesna 4,6%
- KORWiN 3,0%
- Razem 2,2%
- i 3 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 46,3%, 1 010 głosów ważnych
- SLD 27,2%
- PO 26,2%
- PiS 24,4%
- Ruch Palikota 11,3%
- PSL 7,4%
- PJN 1,7%
- Nowa Prawica 0,9%
- PPP – Sierpień 80 0,6%
- i 2 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 45,2%, 1 008 głosów ważnych
- LiD 29,7%
- PO 29,0%
- PiS 28,2%
- PSL 6,6%
- Samoobrona 4,2%
- PPP 1,7%
- Partia Kobiet 0,4%
- LPR 0,3%
Sejm 2005 frekwencja 36,3%, 805 głosów ważnych
- SLD 28,6%
- Samoobrona 17,0%
- PiS 16,4%
- PO 10,9%
- LPR 8,0%
- PSL 7,3%
- Ruch Patriotyczny 3,1%
- SDPL 2,1%
- i 7 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 47,6%, 1 102 głosów ważnych
- SLD-UP 61,7%
- Samoobrona 11,3%
- PSL 5,9%
- PiS 5,8%
- LPR 5,4%
- PO 4,8%
- AWSP 3,8%
- UW 0,6%
- i 3 kolejnych
Herb: plik „POL gmina Mielnik COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow, licencja: Public domain.