Herb: Zambrów

Zambrów

gmina wiejskapowiat zambrowskiwoj. podlaskie TERYT: 2014052

Inwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
8 757
(2025)
Powierzchnia
298,9 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Zambrów głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • PSL
  • PO
  • LPR
  • Samoobrona
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 41,7%Frekwencja, 2005: 35,7%Frekwencja, 2007: 45,1%Frekwencja, 2011: 43,4%Frekwencja, 2015: 44,8%Frekwencja, 2019: 54,6%Frekwencja, 2023: 69,5%69,5%PiS, 2001: 6,7%PiS, 2005: 17,3%PiS, 2007: 50,4%PiS, 2011: 46,5%PiS, 2015: 63,9%PiS, 2019: 65,2%PiS, 2023: 53,0%53,0%PSL, 2001: 39,0%PSL, 2005: 22,9%PSL, 2007: 19,0%PSL, 2011: 25,1%PSL, 2015: 10,2%PSL, 2019: 17,3%17,3%PO, 2001: 3,2%PO, 2005: 10,1%PO, 2007: 21,0%PO, 2011: 13,5%PO, 2015: 7,9%7,9%LPR, 2001: 11,1%LPR, 2005: 19,9%LPR, 2007: 1,6%1,6%Samoobrona, 2001: 18,8%Samoobrona, 2005: 18,7%Samoobrona, 2007: 1,9%Samoobrona, 2015: 0,0%0,0%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

3040506070200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 41,7%Frekwencja, 2005: 35,7%Frekwencja, 2007: 45,1%Frekwencja, 2011: 43,4%Frekwencja, 2015: 44,8%Frekwencja, 2019: 54,6%Frekwencja, 2023: 69,5%69,5%

Liczba ludności (osób)

8 6008 7008 8008 9009 0009 100200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 8 735Liczba ludności, 2001: 8 683Liczba ludności, 2002: 8 654Liczba ludności, 2003: 8 674Liczba ludności, 2004: 8 730Liczba ludności, 2005: 8 699Liczba ludności, 2006: 8 773Liczba ludności, 2007: 8 782Liczba ludności, 2008: 8 807Liczba ludności, 2009: 8 838Liczba ludności, 2010: 8 920Liczba ludności, 2011: 8 960Liczba ludności, 2012: 8 988Liczba ludności, 2013: 8 982Liczba ludności, 2014: 9 006Liczba ludności, 2015: 9 010Liczba ludności, 2016: 8 967Liczba ludności, 2017: 8 969Liczba ludności, 2018: 8 909Liczba ludności, 2019: 8 875Liczba ludności, 2020: 8 700Liczba ludności, 2021: 8 688Liczba ludności, 2022: 8 727Liczba ludności, 2023: 8 754Liczba ludności, 2024: 8 754Liczba ludności, 2025: 8 7578 757

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 41,7% PSL 39,0% +20,2 p.p. 8 683 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 35,7% −6,0 p.p. PSL 22,9% +3,0 p.p. 8 699 osób +0,2% Podsumowanie →
Sejm 2007 45,1% +9,4 p.p. PiS 50,4% +29,4 p.p. 8 782 osób +1,0% Podsumowanie →
Sejm 2011 43,4% −1,6 p.p. PiS 46,5% +21,4 p.p. 8 960 osób +2,0% Podsumowanie →
Sejm 2015 44,8% +1,4 p.p. PiS 63,9% +53,8 p.p. 9 010 osób +0,6% Podsumowanie →
Sejm 2019 54,6% +9,8 p.p. PiS 65,2% +47,9 p.p. 8 875 osób −1,5% Podsumowanie →
Sejm 2023 69,5% +14,9 p.p. PiS 53,0% +33,9 p.p. 8 754 osób −1,4% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 69,5%, 5 069 głosów ważnych
  1. PiS 53,0%
  2. Trzecia Droga 19,1%
  3. KO 12,7%
  4. Konfederacja 10,3%
  5. Nowa Lewica 2,4%
  6. Polska Jest Jedna 1,4%
  7. Bezpartyjni Samorządowcy 1,0%
  8. Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,1%
Sejm 2019 frekwencja 54,6%, 4 227 głosów ważnych
  1. PiS 65,2%
  2. PSL 17,3%
  3. KO 8,3%
  4. Konfederacja 5,3%
  5. SLD 2,7%
  6. Skuteczni 0,5%
  7. Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów 0,3%
  8. Bezpartyjni i Samorządowcy 0,3%
Sejm 2015 frekwencja 44,8%, 3 294 głosów ważnych
  1. PiS 63,9%
  2. PSL 10,2%
  3. PO 7,9%
  4. Kukiz'15 7,2%
  5. Nowoczesna 3,5%
  6. KORWiN 3,2%
  7. Zjednoczona Lewica 1,9%
  8. Razem 1,7%
  9. i 3 kolejnych
Sejm 2011 frekwencja 43,4%, 3 218 głosów ważnych
  1. PiS 46,5%
  2. PSL 25,1%
  3. PO 13,5%
  4. Ruch Palikota 7,0%
  5. SLD 3,2%
  6. PJN 3,0%
  7. Nowa Prawica 0,8%
  8. Nasz Dom Polska – Samoobrona 0,4%
  9. i 2 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 45,1%, 3 323 głosów ważnych
  1. PiS 50,4%
  2. PO 21,0%
  3. PSL 19,0%
  4. LiD 4,9%
  5. Samoobrona 1,9%
  6. LPR 1,6%
  7. PPP 0,8%
  8. Partia Kobiet 0,5%
Sejm 2005 frekwencja 35,7%, 2 401 głosów ważnych
  1. PSL 22,9%
  2. LPR 19,9%
  3. Samoobrona 18,7%
  4. PiS 17,3%
  5. PO 10,1%
  6. SLD 3,9%
  7. Ruch Patriotyczny 2,1%
  8. PPP 1,7%
  9. i 7 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 41,7%, 2 643 głosów ważnych
  1. PSL 39,0%
  2. Samoobrona 18,8%
  3. SLD-UP 17,2%
  4. LPR 11,1%
  5. PiS 6,7%
  6. PO 3,2%
  7. AWSP 2,9%
  8. UW 0,6%
  9. i 3 kolejnych

Herb: plik „POL gmina Zambrów COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Tadeusz Gajl, vector version: Avalokitesvara This W3C-unspecified vector image was created with Inkscape ., licencja: Public domain.