Herb: Ożarowice

Ożarowice

gmina wiejskapowiat tarnogórskiwoj. śląskie TERYT: 2413062

PrzedsiębiorczaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
5 902
(2025)
Powierzchnia
45,6 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Ożarowice

gmina wiejska, powiat tarnogórski, woj. śląskie

Mieszkańców
5 902
Powierzchnia
45,6 km²
Frekwencja
78,7%
Zwycięzca
PiS

Położenie na mapie Polski

OżarowiceOborniki Śląskie

Oborniki ŚląskieHerb: Oborniki Śląskie

gmina miejsko-wiejska, powiat trzebnicki, woj. dolnośląskie

Mieszkańców
21 213
Powierzchnia
154,3 km²
Frekwencja
77,6%
Zwycięzca
KO

Zamień miejscami →

Czym różnią się te gminy (Sejm 2023, dane GUS z 2023)

W wynikach wyborów

  • Frekwencja: Ożarowice 78,7%, Oborniki Śląskie 77,6%. Wyższa o 1,0 p.p.: Ożarowice.
  • Zwycięzca: Ożarowice: PiS, Oborniki Śląskie: KO.
  • Trzecia Droga: Ożarowice 18,5%, Oborniki Śląskie 12,0%. Wyższy wynik o 6,5 p.p.: Ożarowice.
  • KO: Ożarowice 29,1%, Oborniki Śląskie 35,4%. Wyższy wynik o 6,4 p.p.: Oborniki Śląskie.
  • PiS: Ożarowice 33,4%, Oborniki Śląskie 30,6%. Wyższy wynik o 2,9 p.p.: Ożarowice.

W cechach gmin

  • Wydatki inwestycyjne: Ożarowice 3 767 (więcej niż w 87% gmin), Oborniki Śląskie 985 (więcej niż w 13% gmin).
  • Szkoły ponadpodstawowe: Ożarowice 0,0 (więcej niż w 0% gmin), Oborniki Śląskie 22,4 (więcej niż w 70% gmin).
  • Ludność: Ożarowice 5 956 (więcej niż w 39% gmin), Oborniki Śląskie 21 088 (więcej niż w 87% gmin).
  • Przyrost naturalny: Ożarowice −6,37‰ (więcej niż w 24% gmin), Oborniki Śląskie −3,18‰ (więcej niż w 60% gmin).

Najbardziej podobne pod względem: gęstość zaludnienia, młode roczniki szkolne, organizacje społeczne.

Różnice w cechach są uszeregowane według odstępu pozycji obu gmin wśród wszystkich gmin w Polsce, żeby dało się porównać wskaźniki w różnych jednostkach.

Wyniki wyborów (Sejm 2023)

Źródło: PKW. Ostatnia kolumna: wynik w gminie Ożarowice minus wynik w gminie Oborniki Śląskie.

Cechy gmin (GUS, 2023)

WskaźnikOżarowiceOborniki ŚląskieRóżnicaJednostkaPozycja wśród gmin (0–100)
Liczba ludności 5 956 21 088 −15 132 osób
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,6 20,8 −1,2 %
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 18,4 18,6 −0,2 %
Ludność w wieku produkcyjnym 58,6 57,6 +1,0 %
Ludność w wieku poprodukcyjnym 23,0 23,9 −0,9 %
Gęstość zaludnienia 130,7 136,7 −6,0 os./km²
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,37 −3,18 −3,19 ‰
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 5,53 10,54 −5,01 ‰
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,7 2,2 +0,5 %
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 15,6 12,6 +3,0 na 1000
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 107 114 −7 na 1000
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 104 83 +21 na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 4 864 3 212 +1 653 zł
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 3 767 985 +2 783 zł
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 159 242 −83 na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,9 95,2 +4,7 %
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 61,8 42,1 +19,7 %
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 5,0 7,1 −2,1 na 1000
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 6,04 6,45 −0,41 na 1000
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 103 112 −9 na 1000
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 994 951 +43 na 1000
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 59,3 11,7 +47,6 na 1000
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 105 106 −1 na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 80,9 76,9 +4,0 na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 22,4 −22,4 na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Różnica: Ożarowice minus Oborniki Śląskie. Na osi pozycji czerwony punkt to Ożarowice, granatowy to Oborniki Śląskie; 0 oznacza najniższą wartość wśród gmin, 100 najwyższą. Gwiazdka: wartość całej Warszawy, bo GUS nie podaje tego wskaźnika dla dzielnic. Kwoty w złotych w cenach bieżących.

Herb (Oborniki Śląskie): plik „POL Oborniki Śląskie COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.

Gminy podobne: Ożarowice (cechy z 2023 r.)

Wśród gmin o podobnych cechach najbardziej inaczej głosowała Gdańsk: wynik: PiS 20,0%, czyli o 13,4 p.p. mniej niż Ożarowice (33,4%).

GminaPodobieństwoFrekwencjaWynik: PiSRóżnica wobec: Ożarowice
Izabelin gmina wiejska, woj. mazowieckie 94% 85,2% 31,5% −2,0 p.p. Porównaj →
Zielona Góra gmina miejska, woj. lubuskie 92% 79,1% 20,9% −12,6 p.p. Porównaj →
Kraków gmina miejska, woj. małopolskie 92% 81,9% 25,1% −8,4 p.p. Porównaj →
Trzebnica gmina miejsko-wiejska, woj. dolnośląskie 91% 76,2% 32,9% −0,6 p.p. Porównaj →
Oborniki Śląskie gmina miejsko-wiejska, woj. dolnośląskie 91% 77,6% 30,6% −2,9 p.p. Porównaj →
Józefów gmina miejska, woj. mazowieckie 91% 86,9% 27,8% −5,7 p.p. Porównaj →
Gdańsk gmina miejska, woj. pomorskie 91% 81,5% 20,0% −13,4 p.p. Porównaj →
Sobótka gmina miejsko-wiejska, woj. dolnośląskie 91% 73,4% 34,6% +1,1 p.p. Porównaj →
Stryków gmina miejsko-wiejska, woj. łódzkie 91% 79,0% 35,2% +1,8 p.p. Porównaj →
Zabierzów gmina wiejska, woj. małopolskie 91% 82,9% 32,3% −1,2 p.p. Porównaj →

Podobieństwo liczone z 10 cech: mieszkańcy 65+, zmiana liczby ludności 2015–2023, saldo migracji, bezrobocie, przedsiębiorcy, dochody własne, pomoc społeczna, nowe mieszkania, organizacje społeczne, gęstość zaludnienia. Każda cecha to pozycja gminy wśród wszystkich gmin w Polsce (0–100) i każda waży tyle samo; podobieństwo to 100 minus średnia różnica pozycji. To miara umowna, nie prawdopodobieństwo. Wynik wyborczy nie wpływa na podobieństwo: Sejm 2023, wynik: PiS.

Herb: plik „POL gmina Ożarowice COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: created in Inkscape by Krzysztof Blachnicki, licencja: Public domain.