Herb: Kraków

Kraków

gmina miejskapowiat Krakówwoj. małopolskie TERYT: 1261011

RosnącaPrzedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
816 614
(2025)
Powierzchnia
326,9 km²
Typ gminy
miejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 34,4%
  • PiS 25,1%
  • Trzecia Droga 17,4%
  • Nowa Lewica 13,0%
  • Konfederacja 7,5%
  • Pozostali (2) 2,7%
Frekwencja81,9% +10,7 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+9,3 p.p.
Liczba głosów ważnych498 428 z 613 943 uprawnionych

Kraków na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Wolbrom: 17,5%Rzepiennik Strzyżewski: 5,8%Drwinia: 7,7%Igołomia-Wawrzeńczyce: 14,5%Kozłów: 10,5%Liszki: 20,9%Limanowa: 14,3%Słopnice: 4,8%Wojnicz: 12,8%Tomice: 21,8%Szczawnica: 28,3%Sękowa: 17,6%Dąbrowa Tarnowska: 11,9%Racławice: 8,3%Pcim: 12,8%Iwkowa: 5,4%Babice: 25,7%Mędrzechów: 8,5%Rzezawa: 11,4%Gorlice: 15,7%Muszyna: 22,5%Podegrodzie: 7,5%Stary Sącz: 13,3%Ochotnica Dolna: 8,3%Przeciszów: 23,8%Koniusza: 11,6%Nowe Brzesko: 11,4%Chełmek: 31,0%Gromnik: 7,3%Michałowice: 29,4%Kamienica: 7,1%Kalwaria Zebrzydowska: 23,1%Lanckorona: 21,4%Kraków: 34,4%Piwniczna-Zdrój: 14,7%Krynica-Zdrój: 27,6%Koszyce: 9,3%Wiśniowa: 9,8%Grybów: 12,0%Łabowa: 8,9%Grybów: 7,0%Borzęcin: 11,5%Gnojnik: 8,5%Kęty: 29,7%Bochnia: 12,5%Kościelisko: 22,2%Niepołomice: 25,7%Olkusz: 24,4%Lisia Góra: 11,9%Jerzmanowice-Przeginia: 15,8%Jodłownik: 7,6%Łukowica: 5,2%Biały Dunajec: 10,7%Wadowice: 28,7%Biskupice: 17,3%Spytkowice: 11,3%Krościenko nad Dunajcem: 17,7%Brzeszcze: 27,7%Dobczyce: 20,9%Raciechowice: 16,5%Kamionka Wielka: 9,2%Łososina Dolna: 6,9%Brzesko: 19,0%Bolesław: 5,5%Bobowa: 8,8%Iwanowice: 17,9%Andrychów: 24,4%Stryszów: 20,3%Bukowina Tatrzańska: 15,5%Książ Wielki: 11,3%Klucze: 26,8%Zator: 23,2%Jordanów: 18,9%Bystra-Sidzina: 11,7%Polanka Wielka: 19,4%Maków Podhalański: 20,1%Skrzyszów: 14,0%Szczurowa: 11,1%Sułoszowa: 8,8%Wielka Wieś: 30,3%Dobra: 10,3%Mszana Dolna: 19,4%Niedźwiedź: 11,8%Tymbark: 9,2%Wierzchosławice: 14,9%Tarnów: 27,2%Wieliczka: 27,7%Uście Gorlickie: 21,7%Alwernia: 23,3%Siepraw: 19,0%Gródek nad Dunajcem: 8,9%Dębno: 13,0%Nowy Wiśnicz: 12,7%Łapanów: 10,3%Szczucin: 12,4%Moszczenica: 6,9%Czarny Dunajec: 8,8%Rytro: 11,1%Szaflary: 10,7%Oświęcim: 33,6%Tuchów: 10,9%Ciężkowice: 10,6%Krzeszowice: 29,2%Skała: 19,4%Skawina: 25,4%Zabierzów: 33,5%Wieprz: 17,3%Czorsztyn: 17,0%Gorlice: 27,5%Lipinki: 10,2%Ropa: 10,5%Stryszawa: 19,1%Bukowno: 27,4%Nawojowa: 10,9%Nowy Targ: 30,5%Proszowice: 14,0%Pałecznica: 5,0%Radziemice: 6,8%Ryglice: 10,3%Bochnia: 23,3%Słomniki: 16,3%Mszana Dolna: 11,1%Wietrzychowice: 8,1%Gdów: 12,2%Raba Wyżna: 12,9%Osiek: 17,8%Charsznica: 13,8%Tokarnia: 10,9%Sułkowice: 18,2%Łącko: 8,5%Czchów: 10,5%Lipnica Murowana: 10,9%Chrzanów: 33,6%Trzebinia: 32,9%Gręboszów: 5,5%Łużna: 11,7%Biecz: 12,1%Zakopane: 32,4%Kłaj: 24,4%Rabka-Zdrój: 20,8%Pleśna: 12,8%Czernichów: 20,4%Kocmyrzów-Luborzyca: 22,3%Mogilany: 29,1%Świątniki Górne: 24,8%Limanowa: 6,4%Zakliczyn: 10,2%Szerzyny: 5,7%Poronin: 15,9%Brzeźnica: 20,5%Nowy Sącz: 27,6%Spytkowice: 12,4%Żabno: 12,5%Słaboszów: 9,3%Chełmiec: 13,4%Korzenna: 5,6%Trzciana: 7,5%Żegocina: 6,1%Libiąż: 32,3%Radgoszcz: 5,5%Budzów: 14,3%Sucha Beskidzka: 35,3%Gołcza: 10,8%Trzyciąż: 9,7%Zawoja: 18,9%Łapsze Niżne: 11,6%Nowy Targ: 17,0%Bolesław: 25,6%Jordanów: 10,0%Oświęcim: 26,8%Radłów: 12,0%Zielonki: 33,9%Laskowa: 5,1%Tarnów: 17,3%Miechów: 19,9%Lubień: 9,9%Myślenice: 19,2%Olesno: 7,7%Mucharz: 22,9%Zembrzyce: 23,0%Lipnica Wielka: 7,3%Jabłonka: 6,9%Kraków
Wynik: KO (%)
  • < 10
  • 10–20
  • 20–30
  • 30 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

84. percentyl Wynik wyższy niż w 84% gmin, 387. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 34,4%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
806 201 mieszkańców +5,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 100% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,7% udział w ludności +1,6 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 58% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
4,05 na 1000 mieszkańców +1,68 zmiana 2016–2023 więcej niż w 83% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
2,0% udział w ludności prod. −2,2 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 11% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
139 na 1000 mieszkańców +31,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 98% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
5 801 zł na mieszkańca, ceny bieżące +53,4% zmiana 2015–2023 więcej niż w 97% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

740 000760 000780 000800 000820 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 758 715Liczba mieszkańców, 2001: 757 942Liczba mieszkańców, 2002: 757 547Liczba mieszkańców, 2003: 757 685Liczba mieszkańców, 2004: 757 430Liczba mieszkańców, 2005: 756 629Liczba mieszkańców, 2006: 756 267Liczba mieszkańców, 2007: 756 583Liczba mieszkańców, 2008: 754 624Liczba mieszkańców, 2009: 755 000Liczba mieszkańców, 2010: 757 740Liczba mieszkańców, 2011: 759 137Liczba mieszkańców, 2012: 758 334Liczba mieszkańców, 2013: 758 992Liczba mieszkańców, 2014: 761 873Liczba mieszkańców, 2015: 761 069Liczba mieszkańców, 2016: 765 320Liczba mieszkańców, 2017: 767 348Liczba mieszkańców, 2018: 771 069Liczba mieszkańców, 2019: 779 115Liczba mieszkańców, 2020: 800 531Liczba mieszkańców, 2021: 802 583Liczba mieszkańców, 2022: 803 282Liczba mieszkańców, 2023: 806 201Liczba mieszkańców, 2024: 809 168Liczba mieszkańców, 2025: 816 614816 614

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
02550751002001200520072011201520192023KO, 2019: 35,3%KO, 2023: 34,4%34,4%Frekwencja, 2001: 52,8%Frekwencja, 2005: 51,6%Frekwencja, 2007: 66,6%Frekwencja, 2011: 60,1%Frekwencja, 2015: 62,2%Frekwencja, 2019: 71,2%Frekwencja, 2023: 81,9%81,9%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +3,5%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 4,1, przyrost −0,5 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 58% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: −0,2 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +4,1 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +3,5%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 95% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaniespełnione: gmina miejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 98% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 99% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 476 zł, wyższe niż w 56% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 39,8 na 1000, wyższe niż w 84% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminiespełnione: 32 054
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 806 201 osób +5,9% 100 7 274 10 679
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,7 % +1,6 p.p. 58 19,1 16,7
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 16,5 % +0,6 p.p. 17 18,7 20,2
Ludność w wieku produkcyjnym 61,1 % −0,9 p.p. 92 58,8 59,5
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,4 % +0,3 p.p. 49 22,4 19,9
Gęstość zaludnienia 2 466,6 os./km² +5,9% 99 62,1 146,4
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −0,51 ‰ −1,05 84 −4,05 −0,98
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 4,05 ‰ +1,68 od 2016 83 −1,67 −0,38
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 2,0 % −2,2 p.p. 11 4,0 3,1
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 12,4 na 1000 −13,4 14 23,2 18,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 139 na 1000 +31,0 98 75 82
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 152 na 10 tys. +40,0 100 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 5 801 zł +53,4% 97 2 639 2 412 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 628 zł +114,1% 38 1 961 1 661 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 178 na 10 tys. −143,0 9 397 308
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 99,8 % +0,0 p.p. 87 94,2 82,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 92,7 % +1,1 p.p. 92 54,0 51,7 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 12,0 na 1000 +3,5 95 3,1 3,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 6,74 na 1000 +1,45 96 3,90 3,54
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 291 na 1000 +4,0 99 106 126
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 085 na 1000 +110,0 91 820 865
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 39,8 na 1000 +3,5 84 10,0 9,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 106 na 100 82 93 96 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 70,3 na 1000 51 70,0 78,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 56,8 na 1000 85 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Kraków COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.