Herb: Olszówka

Olszówka

gmina wiejskapowiat kolskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3009092

DepopulacyjnaInwestująca jak to liczymy

Liczba mieszkańców
4 051
(2025)
Powierzchnia
81,7 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Historia wyników i wskaźników. Jak Olszówka głosowała w kolejnych wyborach i jak w tym czasie zmieniała się wybrana cecha gminy. Zestawienie wyniku z cechami wszystkich gmin jest w zakładce Analiza wyborcza.

Wyniki w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Frekwencja
  • PiS
  • Samoobrona
  • PSL
  • KO
  • LPR
0204060802001200520072011201520192023Frekwencja, 2001: 42,1%Frekwencja, 2005: 34,5%Frekwencja, 2007: 38,8%Frekwencja, 2011: 35,2%Frekwencja, 2015: 35,5%Frekwencja, 2019: 52,8%Frekwencja, 2023: 64,5%64,5%PiS, 2001: 1,4%PiS, 2005: 8,5%PiS, 2007: 35,1%PiS, 2011: 33,2%PiS, 2015: 54,1%PiS, 2019: 70,3%PiS, 2023: 63,2%63,2%Samoobrona, 2001: 33,1%Samoobrona, 2005: 43,5%Samoobrona, 2007: 7,0%7,0%PSL, 2001: 25,6%PSL, 2005: 26,0%PSL, 2007: 36,6%PSL, 2011: 39,8%PSL, 2015: 14,8%PSL, 2019: 9,0%9,0%KO, 2019: 7,8%KO, 2023: 10,5%10,5%LPR, 2001: 3,6%LPR, 2005: 10,0%LPR, 2007: 1,5%1,5%

Źródło: PKW. Linia łączy tylko wybory, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej; atlas nie rozstrzyga, kto jest czyim następcą. Pokazane są podmioty, które choć raz były w gminie w pierwszej trójce.

Na wspólnej osi lat frekwencja i ludność

Frekwencja w wyborach (%)

3040506070200020052010201520202025Frekwencja, 2001: 42,1%Frekwencja, 2005: 34,5%Frekwencja, 2007: 38,8%Frekwencja, 2011: 35,2%Frekwencja, 2015: 35,5%Frekwencja, 2019: 52,8%Frekwencja, 2023: 64,5%64,5%

Liczba ludności (osób)

4 0004 2504 5004 7505 000200020052010201520202025Liczba ludności, 2000: 4 916Liczba ludności, 2001: 4 936Liczba ludności, 2002: 4 875Liczba ludności, 2003: 4 855Liczba ludności, 2004: 4 807Liczba ludności, 2005: 4 787Liczba ludności, 2006: 4 731Liczba ludności, 2007: 4 736Liczba ludności, 2008: 4 695Liczba ludności, 2009: 4 632Liczba ludności, 2010: 4 698Liczba ludności, 2011: 4 722Liczba ludności, 2012: 4 713Liczba ludności, 2013: 4 652Liczba ludności, 2014: 4 647Liczba ludności, 2015: 4 582Liczba ludności, 2016: 4 576Liczba ludności, 2017: 4 570Liczba ludności, 2018: 4 519Liczba ludności, 2019: 4 502Liczba ludności, 2020: 4 242Liczba ludności, 2021: 4 207Liczba ludności, 2022: 4 168Liczba ludności, 2023: 4 127Liczba ludności, 2024: 4 093Liczba ludności, 2025: 4 0514 051

Źródła: PKW i GUS, Bank Danych Lokalnych. Oba wykresy mają tę samą oś lat, więc punkty wyborów leżą nad odpowiednimi latami wskaźnika.

Wybory po kolei

WyboryFrekwencjaZmianaZwycięzca w gminieWynikPrzewaga LudnośćZmiana
Sejm 2001 42,1% Samoobrona 33,1% +1,9 p.p. 4 936 osób Podsumowanie →
Sejm 2005 34,5% −7,6 p.p. Samoobrona 43,5% +17,5 p.p. 4 787 osób −3,0% Podsumowanie →
Sejm 2007 38,8% +4,3 p.p. PSL 36,6% +1,5 p.p. 4 736 osób −1,1% Podsumowanie →
Sejm 2011 35,2% −3,6 p.p. PSL 39,8% +6,5 p.p. 4 722 osób −0,3% Podsumowanie →
Sejm 2015 35,5% +0,3 p.p. PiS 54,1% +39,3 p.p. 4 582 osób −3,0% Podsumowanie →
Sejm 2019 52,8% +17,3 p.p. PiS 70,3% +61,4 p.p. 4 502 osób −1,7% Podsumowanie →
Sejm 2023 64,5% +11,7 p.p. PiS 63,2% +52,7 p.p. 4 127 osób −8,3% Podsumowanie →

Zmiany liczone względem poprzednich wyborów tego samego rodzaju. Cecha gminy pochodzi z roku wyborów.

Pełne wyniki w gminie

Sejm 2023 frekwencja 64,5%, 2 124 głosów ważnych
  1. PiS 63,2%
  2. KO 10,5%
  3. Trzecia Droga 10,1%
  4. Konfederacja 7,3%
  5. Nowa Lewica 5,0%
  6. Bezpartyjni Samorządowcy 2,3%
  7. Polska Jest Jedna 0,9%
  8. Ruchu Dobrobytu I Pokoju 0,7%
Sejm 2019 frekwencja 52,8%, 1 874 głosów ważnych
  1. PiS 70,3%
  2. PSL 9,0%
  3. KO 7,8%
  4. SLD 6,8%
  5. Konfederacja 5,6%
  6. Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów 0,5%
Sejm 2015 frekwencja 35,5%, 1 275 głosów ważnych
  1. PiS 54,1%
  2. PSL 14,8%
  3. PO 8,5%
  4. Kukiz'15 8,5%
  5. Zjednoczona Lewica 5,0%
  6. KORWiN 4,2%
  7. Razem 3,8%
  8. Nowoczesna 0,9%
Sejm 2011 frekwencja 35,2%, 1 176 głosów ważnych
  1. PSL 39,8%
  2. PiS 33,2%
  3. PO 8,5%
  4. Ruch Palikota 8,2%
  5. SLD 6,4%
  6. PJN 1,4%
  7. Nowa Prawica 1,3%
  8. PPP – Sierpień 80 0,8%
  9. i 1 kolejnych
Sejm 2007 frekwencja 38,8%, 1 394 głosów ważnych
  1. PSL 36,6%
  2. PiS 35,1%
  3. PO 9,7%
  4. LiD 7,7%
  5. Samoobrona 7,0%
  6. PPP 2,4%
  7. LPR 1,5%
Sejm 2005 frekwencja 34,5%, 1 240 głosów ważnych
  1. Samoobrona 43,5%
  2. PSL 26,0%
  3. LPR 10,0%
  4. PiS 8,5%
  5. PO 3,9%
  6. SLD 3,0%
  7. SDPL 1,9%
  8. Ruch Patriotyczny 0,7%
  9. i 8 kolejnych
Sejm 2001 frekwencja 42,1%, 1 488 głosów ważnych
  1. Samoobrona 33,1%
  2. SLD-UP 31,2%
  3. PSL 25,6%
  4. LPR 3,6%
  5. PO 2,5%
  6. AWSP 1,5%
  7. PiS 1,4%
  8. UW 0,5%
  9. i 3 kolejnych

Herb: plik „POL gmina Olszówka COA.jpg” z Wikimedia Commons, autor: pl:Kolanin, licencja: Public domain.