Czerwonak

gmina wiejskapowiat poznańskiwoj. wielkopolskie TERYT: 3021042

Przedsiębiorcza jak to liczymy

Liczba mieszkańców
28 262
(2025)
Powierzchnia
82,5 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 43,4%
  • PiS 21,7%
  • Trzecia Droga 16,5%
  • Nowa Lewica 10,9%
  • Konfederacja 5,6%
  • Pozostali (1) 1,8%
Frekwencja82,9% +11,5 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+21,7 p.p.
Liczba głosów ważnych17 343 z 21 216 uprawnionych

Czerwonak na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Dolsk: 20,5%Śmigiel: 28,2%Krzywiń: 12,2%Margonin: 28,4%Drawsko: 26,5%Połajewo: 25,1%Rydzyna: 30,7%Czajków: 14,6%Piła: 42,8%Wysoka: 22,3%Kleszczewo: 39,2%Obrzycko: 34,7%Skoki: 37,3%Krajenka: 30,1%Sompolno: 15,4%Dąbie: 12,6%Stawiszyn: 19,8%Trzcinica: 29,0%Kłodawa: 19,6%Kazimierz Biskupi: 22,3%Nowe Miasto nad Wartą: 22,7%Swarzędz: 43,7%Ujście: 34,8%Koźmin Wielkopolski: 24,8%Pakosław: 14,6%Miasteczko Krajeńskie: 31,4%Bojanowo: 28,0%Czempiń: 30,1%Krzemieniewo: 22,0%Chodzież: 35,5%Rogoźno: 29,3%Sieraków: 34,9%Chrzypsko Wielkie: 29,2%Ostrów Wielkopolski: 39,3%Białośliwie: 23,3%Wągrowiec: 32,9%Tuliszków: 16,3%Jastrowie: 31,9%Kołaczkowo: 18,5%Kamieniec: 26,1%Rychwał: 11,6%Ślesin: 23,1%Leszno: 40,7%Kłecko: 18,7%Kościelec: 16,6%Przedecz: 14,1%Koło: 27,2%Olszówka: 10,5%Witkowo: 21,0%Poniec: 20,9%Zbąszyń: 48,2%Tarnowo Podgórne: 49,2%Budzyń: 33,0%Lipka: 31,5%Jutrosin: 15,5%Miejska Górka: 17,7%Brodnica: 27,7%Osieczna: 27,7%Wijewo: 19,3%Szamocin: 29,0%Krzyż Wielkopolski: 34,9%Odolanów: 21,1%Miedzichowo: 36,5%Doruchów: 16,7%Sośnie: 18,5%Pleszew: 32,0%Zaniemyśl: 33,6%Dominowo: 19,8%Damasławek: 19,9%Wapno: 19,4%Września: 36,9%Siedlec: 28,9%Przemęt: 18,7%Rzgów: 16,3%Ceków-Kolonia: 21,6%Godziesze Wielkie: 20,7%Lisków: 12,9%Gniezno: 28,4%Grzegorzew: 13,5%Niechanowo: 16,0%Grodzisk Wielkopolski: 32,4%Lwówek: 35,4%Czarnków: 30,9%Konin: 31,1%Poznań: 44,5%Łobżenica: 16,8%Wilczyn: 13,2%Chodzież: 42,6%Kwilcz: 34,2%Międzychód: 37,8%Przygodzice: 25,7%Raszków: 21,9%Gizałki: 14,2%Wyrzysk: 25,9%Pobiedziska: 41,3%Pyzdry: 16,8%Mieleszyn: 20,2%Borek Wielkopolski: 17,3%Brzeziny: 12,0%Wierzbinek: 9,5%Szczytniki: 9,7%Baranów: 30,9%Pępowo: 16,8%Krobia: 19,5%Piaski: 19,3%Rychtal: 27,3%Osiek Mały: 12,7%Babiak: 15,1%Golina: 21,3%Opalenica: 35,4%Dobrzyca: 18,3%Krzykosy: 23,7%Suchy Las: 49,7%Rozdrażew: 12,6%Zduny: 25,1%Mieścisko: 35,4%Lipno: 32,5%Oborniki: 32,4%Kuślin: 29,9%Ryczywół: 24,7%Święciechowa: 31,4%Kobyla Góra: 26,7%Duszniki: 29,0%Ostroróg: 38,7%Kaźmierz: 39,1%Śrem: 31,7%Strzałkowo: 19,7%Kawęczyn: 10,7%Gołańcz: 19,3%Nekla: 29,4%Kiszkowo: 21,2%Mycielin: 12,7%Łęka Opatowska: 24,1%Żerków: 16,0%Pogorzela: 16,7%Grodziec: 14,2%Gołuchów: 22,6%Środa Wielkopolska: 31,4%Skulsk: 17,1%Trzcianka: 39,4%Kobylin: 18,6%Złotów: 31,0%Zakrzewo: 38,4%Szydłowo: 35,6%Ostrzeszów: 30,4%Czermin: 14,0%Dopiewo: 46,3%Kostrzyn: 34,2%Puszczykowo: 49,1%Rokietnica: 48,0%Zagórów: 15,3%Szamotuły: 42,8%Orchowo: 19,0%Turek: 27,7%Przykona: 13,5%Powidz: 22,9%Tarnówka: 28,4%Złotów: 44,6%Miłosław: 21,8%Wolsztyn: 36,5%Krzymów: 19,1%Chodów: 12,8%Czerniejewo: 26,7%Łubowo: 25,8%Trzemeszno: 22,3%Koło: 19,3%Okonek: 29,9%Nowy Tomyśl: 46,6%Czarnków: 46,0%Chocz: 16,4%Jaraczewo: 17,5%Jarocin: 30,8%Kościan: 39,7%Kościan: 29,4%Kramsk: 17,3%Stare Miasto: 24,0%Koźminek: 13,4%Wągrowiec: 23,0%Kaczory: 28,8%Rawicz: 33,8%Włoszakowice: 24,5%Wieleń: 27,7%Ostrów Wielkopolski: 24,9%Kraszewice: 17,2%Mikstat: 15,5%Stęszew: 33,8%Luboń: 43,2%Wronki: 43,5%Buk: 38,0%Obrzycko: 32,9%Ostrowite: 13,6%Słupca: 15,5%Turek: 21,2%Słupca: 22,0%Brudzew: 12,4%Książ Wielkopolski: 19,2%Lądek: 14,1%Kotlin: 19,8%Gniezno: 29,0%Kleczew: 12,1%Perzów: 33,3%Kępno: 38,4%Granowo: 21,5%Rakoniewice: 27,5%Kalisz: 38,6%Sulmierzyce: 21,8%Mosina: 40,4%Lubasz: 33,4%Sieroszewice: 17,9%Grabów nad Prosną: 18,5%Pniewy: 39,1%Murowana Goślina: 40,0%Czerwonak: 43,4%Komorniki: 47,9%Kórnik: 41,9%Malanów: 14,7%Dobra: 12,8%Władysławów: 12,4%Gostyń: 23,6%Blizanów: 19,8%Żelazków: 23,1%Bralin: 32,1%Wielichowo: 21,1%Opatówek: 20,2%Nowe Skalmierzyce: 28,1%Krotoszyn: 28,0%Czerwonak
Wynik: KO (%)
  • < 15
  • 15–25
  • 25–35
  • 35–45
  • 45 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

97. percentyl Wynik wyższy niż w 97% gmin, 66. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 43,4%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
28 065 mieszkańców +3,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 91% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
17,8% udział w ludności +7,3 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 34% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
6,68 na 1000 mieszkańców +0,95 zmiana 2016–2023 więcej niż w 89% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
1,0% udział w ludności prod. −0,9 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 1% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
115 na 1000 mieszkańców +16,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 93% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
4 182 zł na mieszkańca, ceny bieżące +73,3% zmiana 2015–2023 więcej niż w 90% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

20 00022 00024 00026 00028 00030 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 21 522Liczba mieszkańców, 2001: 21 815Liczba mieszkańców, 2002: 22 115Liczba mieszkańców, 2003: 22 583Liczba mieszkańców, 2004: 22 999Liczba mieszkańców, 2005: 23 481Liczba mieszkańców, 2006: 23 908Liczba mieszkańców, 2007: 24 525Liczba mieszkańców, 2008: 25 056Liczba mieszkańców, 2009: 25 455Liczba mieszkańców, 2010: 25 995Liczba mieszkańców, 2011: 26 285Liczba mieszkańców, 2012: 26 529Liczba mieszkańców, 2013: 26 750Liczba mieszkańców, 2014: 26 861Liczba mieszkańców, 2015: 27 094Liczba mieszkańców, 2016: 27 279Liczba mieszkańców, 2017: 27 450Liczba mieszkańców, 2018: 27 518Liczba mieszkańców, 2019: 27 617Liczba mieszkańców, 2020: 27 871Liczba mieszkańców, 2021: 27 863Liczba mieszkańców, 2022: 27 945Liczba mieszkańców, 2023: 28 065Liczba mieszkańców, 2024: 28 194Liczba mieszkańców, 2025: 28 26228 262

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
02550751002001200520072011201520192023KO, 2019: 44,5%KO, 2023: 43,4%43,4%Frekwencja, 2001: 47,0%Frekwencja, 2005: 42,3%Frekwencja, 2007: 63,9%Frekwencja, 2011: 56,7%Frekwencja, 2015: 57,6%Frekwencja, 2019: 71,3%Frekwencja, 2023: 82,9%82,9%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: +1,6%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 6,7, przyrost −2,5 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 34% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.spełnione: +4,1 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +6,7 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: +1,6%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 91% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza tak

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 93% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 75% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 530 zł, wyższe niż w 59% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 5,6 na 1000, wyższe niż w 30% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 157
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 28 065 osób +3,6% 91 7 274 8 301
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 17,8 % +7,3 p.p. 34 19,1 17,3
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 20,3 % 0,0 p.p. 75 18,7 20,3
Ludność w wieku produkcyjnym 58,5 % −7,0 p.p. 42 58,8 59,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 21,1 % +6,8 p.p. 35 22,4 20,6
Gęstość zaludnienia 340,3 os./km² +3,6% 88 62,1 67,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,54 ‰ −7,76 67 −4,05 −1,95
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 6,68 ‰ +0,95 od 2016 89 −1,67 −1,48
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 1,0 % −0,9 p.p. 1 4,0 2,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 5,7 na 1000 −6,9 1 23,2 13,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 115 na 1000 +16,0 93 75 86
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 81 na 10 tys. −9,0 75 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 4 182 zł +73,3% 90 2 639 2 772 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 640 zł +143,4% 39 1 961 1 633 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 238 na 10 tys. −120,0 19 397 338
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 97,5 % +1,1 p.p. 69 94,2 97,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 77,2 % +4,7 p.p. 76 54,0 61,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 8,8 na 1000 +2,0 91 3,1 4,0
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,31 na 1000 +0,76 29 3,90 3,96
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 207 na 1000 +44,0 94 106 112
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 965 na 1000 +216,0 79 820 854
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 5,6 na 1000 +2,4 30 10,0 8,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 93 na 100 47 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 78,9 na 1000 76 70,0 77,8 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 21,3 na 1000 70 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.