Herb: Rawicz

Rawicz

gmina miejsko-wiejskapowiat rawickiwoj. wielkopolskie TERYT: 3022053

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
29 689
(2025)
Powierzchnia
134,1 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • KO 33,8%
  • PiS 28,4%
  • Trzecia Droga 17,2%
  • Nowa Lewica 9,9%
  • Konfederacja 6,9%
  • Pozostali (2) 3,7%
Frekwencja74,4% +16,9 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminieKO przewaga nad drugim miejscem+5,4 p.p.
Liczba głosów ważnych16 851 z 23 243 uprawnionych

Rawicz na tle regionu Wynik: KO (Sejm 2023)

Dolsk: 20,5%Śmigiel: 28,2%Krzywiń: 12,2%Margonin: 28,4%Drawsko: 26,5%Połajewo: 25,1%Rydzyna: 30,7%Czajków: 14,6%Piła: 42,8%Wysoka: 22,3%Kleszczewo: 39,2%Obrzycko: 34,7%Skoki: 37,3%Krajenka: 30,1%Sompolno: 15,4%Dąbie: 12,6%Stawiszyn: 19,8%Trzcinica: 29,0%Kłodawa: 19,6%Kazimierz Biskupi: 22,3%Nowe Miasto nad Wartą: 22,7%Swarzędz: 43,7%Ujście: 34,8%Koźmin Wielkopolski: 24,8%Pakosław: 14,6%Miasteczko Krajeńskie: 31,4%Bojanowo: 28,0%Czempiń: 30,1%Krzemieniewo: 22,0%Chodzież: 35,5%Rogoźno: 29,3%Sieraków: 34,9%Chrzypsko Wielkie: 29,2%Ostrów Wielkopolski: 39,3%Białośliwie: 23,3%Wągrowiec: 32,9%Tuliszków: 16,3%Jastrowie: 31,9%Kołaczkowo: 18,5%Kamieniec: 26,1%Rychwał: 11,6%Ślesin: 23,1%Leszno: 40,7%Kłecko: 18,7%Kościelec: 16,6%Przedecz: 14,1%Koło: 27,2%Olszówka: 10,5%Witkowo: 21,0%Poniec: 20,9%Zbąszyń: 48,2%Tarnowo Podgórne: 49,2%Budzyń: 33,0%Lipka: 31,5%Jutrosin: 15,5%Miejska Górka: 17,7%Brodnica: 27,7%Osieczna: 27,7%Wijewo: 19,3%Szamocin: 29,0%Krzyż Wielkopolski: 34,9%Odolanów: 21,1%Miedzichowo: 36,5%Doruchów: 16,7%Sośnie: 18,5%Pleszew: 32,0%Zaniemyśl: 33,6%Dominowo: 19,8%Damasławek: 19,9%Wapno: 19,4%Września: 36,9%Siedlec: 28,9%Przemęt: 18,7%Rzgów: 16,3%Ceków-Kolonia: 21,6%Godziesze Wielkie: 20,7%Lisków: 12,9%Gniezno: 28,4%Grzegorzew: 13,5%Niechanowo: 16,0%Grodzisk Wielkopolski: 32,4%Lwówek: 35,4%Czarnków: 30,9%Konin: 31,1%Poznań: 44,5%Łobżenica: 16,8%Wilczyn: 13,2%Chodzież: 42,6%Kwilcz: 34,2%Międzychód: 37,8%Przygodzice: 25,7%Raszków: 21,9%Gizałki: 14,2%Wyrzysk: 25,9%Pobiedziska: 41,3%Pyzdry: 16,8%Mieleszyn: 20,2%Borek Wielkopolski: 17,3%Brzeziny: 12,0%Wierzbinek: 9,5%Szczytniki: 9,7%Baranów: 30,9%Pępowo: 16,8%Krobia: 19,5%Piaski: 19,3%Rychtal: 27,3%Osiek Mały: 12,7%Babiak: 15,1%Golina: 21,3%Opalenica: 35,4%Dobrzyca: 18,3%Krzykosy: 23,7%Suchy Las: 49,7%Rozdrażew: 12,6%Zduny: 25,1%Mieścisko: 35,4%Lipno: 32,5%Oborniki: 32,4%Kuślin: 29,9%Ryczywół: 24,7%Święciechowa: 31,4%Kobyla Góra: 26,7%Duszniki: 29,0%Ostroróg: 38,7%Kaźmierz: 39,1%Śrem: 31,7%Strzałkowo: 19,7%Kawęczyn: 10,7%Gołańcz: 19,3%Nekla: 29,4%Kiszkowo: 21,2%Mycielin: 12,7%Łęka Opatowska: 24,1%Żerków: 16,0%Pogorzela: 16,7%Grodziec: 14,2%Gołuchów: 22,6%Środa Wielkopolska: 31,4%Skulsk: 17,1%Trzcianka: 39,4%Kobylin: 18,6%Złotów: 31,0%Zakrzewo: 38,4%Szydłowo: 35,6%Ostrzeszów: 30,4%Czermin: 14,0%Dopiewo: 46,3%Kostrzyn: 34,2%Puszczykowo: 49,1%Rokietnica: 48,0%Zagórów: 15,3%Szamotuły: 42,8%Orchowo: 19,0%Turek: 27,7%Przykona: 13,5%Powidz: 22,9%Tarnówka: 28,4%Złotów: 44,6%Miłosław: 21,8%Wolsztyn: 36,5%Krzymów: 19,1%Chodów: 12,8%Czerniejewo: 26,7%Łubowo: 25,8%Trzemeszno: 22,3%Koło: 19,3%Okonek: 29,9%Nowy Tomyśl: 46,6%Czarnków: 46,0%Chocz: 16,4%Jaraczewo: 17,5%Jarocin: 30,8%Kościan: 39,7%Kościan: 29,4%Kramsk: 17,3%Stare Miasto: 24,0%Koźminek: 13,4%Wągrowiec: 23,0%Kaczory: 28,8%Rawicz: 33,8%Włoszakowice: 24,5%Wieleń: 27,7%Ostrów Wielkopolski: 24,9%Kraszewice: 17,2%Mikstat: 15,5%Stęszew: 33,8%Luboń: 43,2%Wronki: 43,5%Buk: 38,0%Obrzycko: 32,9%Ostrowite: 13,6%Słupca: 15,5%Turek: 21,2%Słupca: 22,0%Brudzew: 12,4%Książ Wielkopolski: 19,2%Lądek: 14,1%Kotlin: 19,8%Gniezno: 29,0%Kleczew: 12,1%Perzów: 33,3%Kępno: 38,4%Granowo: 21,5%Rakoniewice: 27,5%Kalisz: 38,6%Sulmierzyce: 21,8%Mosina: 40,4%Lubasz: 33,4%Sieroszewice: 17,9%Grabów nad Prosną: 18,5%Pniewy: 39,1%Murowana Goślina: 40,0%Czerwonak: 43,4%Komorniki: 47,9%Kórnik: 41,9%Malanów: 14,7%Dobra: 12,8%Władysławów: 12,4%Gostyń: 23,6%Blizanów: 19,8%Żelazków: 23,1%Bralin: 32,1%Wielichowo: 21,1%Opatówek: 20,2%Nowe Skalmierzyce: 28,1%Krotoszyn: 28,0%Rawicz
Wynik: KO (%)
  • < 15
  • 15–25
  • 25–35
  • 35–45
  • 45 i więcej

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

83. percentyl Wynik wyższy niż w 83% gmin, 419. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: KO: 33,8%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
29 928 mieszkańców −0,8% zmiana 2015–2023 więcej niż w 92% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
19,4% udział w ludności +4,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 54% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
0,50 na 1000 mieszkańców −0,86 zmiana 2016–2023 więcej niż w 66% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,0% udział w ludności prod. −1,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 31% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
84 na 1000 mieszkańców +11,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 65% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 983 zł na mieszkańca, ceny bieżące +98,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 65% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

29 00029 50030 00030 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 29 122Liczba mieszkańców, 2001: 29 193Liczba mieszkańców, 2002: 29 222Liczba mieszkańców, 2003: 29 305Liczba mieszkańców, 2004: 29 297Liczba mieszkańców, 2005: 29 409Liczba mieszkańców, 2006: 29 451Liczba mieszkańców, 2007: 29 546Liczba mieszkańców, 2008: 29 655Liczba mieszkańców, 2009: 29 840Liczba mieszkańców, 2010: 30 209Liczba mieszkańców, 2011: 30 216Liczba mieszkańców, 2012: 30 244Liczba mieszkańców, 2013: 30 215Liczba mieszkańców, 2014: 30 200Liczba mieszkańców, 2015: 30 170Liczba mieszkańców, 2016: 30 234Liczba mieszkańców, 2017: 30 287Liczba mieszkańców, 2018: 30 398Liczba mieszkańców, 2019: 30 303Liczba mieszkańców, 2020: 30 344Liczba mieszkańców, 2021: 30 125Liczba mieszkańców, 2022: 30 031Liczba mieszkańców, 2023: 29 928Liczba mieszkańców, 2024: 29 832Liczba mieszkańców, 2025: 29 68929 689

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: KO i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • KO (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023KO, 2019: 28,8%KO, 2023: 33,8%33,8%Frekwencja, 2001: 47,0%Frekwencja, 2005: 36,2%Frekwencja, 2007: 52,3%Frekwencja, 2011: 44,4%Frekwencja, 2015: 45,2%Frekwencja, 2019: 57,5%Frekwencja, 2023: 74,4%74,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −1,2%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo 0,5, przyrost −3,8 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 54% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,0 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +0,5 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −1,2%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminspełnione: wyższe niż w 85% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 65% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 57% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 901 zł, wyższe niż w 19% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 4,2 na 1000, wyższe niż w 22% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 125
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 29 928 osób −0,8% 92 7 274 8 301
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 19,4 % +4,4 p.p. 54 19,1 17,3
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,5 % +0,5 p.p. 62 18,7 20,3
Ludność w wieku produkcyjnym 57,8 % −4,3 p.p. 28 58,8 59,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 22,6 % +3,7 p.p. 52 22,4 20,6
Gęstość zaludnienia 223,2 os./km² −0,7% 84 62,1 67,1
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −3,80 ‰ −4,07 53 −4,05 −1,95
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 0,50 ‰ −0,86 od 2016 66 −1,67 −1,48
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,0 % −1,8 p.p. 31 4,0 2,4
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 17,4 na 1000 −12,4 31 23,2 13,8 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 84 na 1000 +11,0 65 75 86
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 71 na 10 tys. −19,0 57 67 73
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 983 zł +98,9% 65 2 639 2 772 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 022 zł +161,7% 15 1 961 1 633 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 197 na 10 tys. −338,0 12 397 338
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 97,2 % 0,0 p.p. 67 94,2 97,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 78,8 % +5,2 p.p. 78 54,0 61,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 6,8 na 1000 +2,6 85 3,1 4,0
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,84 na 1000 +1,22 47 3,90 3,96
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 144 na 1000 −100,0 76 106 112
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 998 na 1000 +111,0 84 820 854
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 4,2 na 1000 +0,0 22 10,0 8,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 90 na 100 38 93 95 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 82,0 na 1000 82 70,0 77,8 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 64,5 na 1000 87 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Rawicz COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Orem, licencja: Public domain.