Atlas polityczny
Sejm 2005: wynik wyborczy na tle cech gmin
Sejm 2005: wybory a cechy gmin
Jak wynik wyborczy ma się do tego, jakie są gminy
W skrócie
Cecha gmin: Dochody własne gminy na mieszkańca (2005)
W jednej piątej gmin o najwyższych wartościach tej cechy frekwencja wyniosła 42,5%, a w jednej piątej gmin o najniższych wartościach: 37,9%. Różnica między tymi grupami: +4,6 pkt proc.
Zależność w skali wszystkich gmin: brak wyraźnej zależności (współczynnik korelacji r = 0,08), na podstawie 2 477 gmin.
Korelacja pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego. Dane dotyczą gmin, a nie pojedynczych wyborców.
Pięć grup gmin od najniższych do najwyższych wartości cechy
- Najniższe wartości189 do 421 zł 37,9%
- Niskie422 do 534 zł 36,7%
- Środkowe534 do 678 zł 35,1%
- Wysokie678 do 908 zł 37,5%
- Najwyższe wartości908 do 33 982 zł 42,5%
Każda grupa to jedna piąta gmin (po 495). Frekwencja w grupie jest liczona z sumy głosów wszystkich gmin grupy, więc duże gminy ważą więcej.
Każda gmina to punkt
Linia pokazuje trend. Oś pozioma obejmuje 98% gmin; po 1% gmin o skrajnych wartościach z każdej strony jest poza wykresem, ale w obliczeniach.
Gminy najbardziej powyżej trendu
Wynik wyższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Godziszów woj. lubelskie | 217 | 66,9% | +30,5 p.p. |
| Podkowa Leśna woj. mazowieckie | 2 854 | 63,1% | +25,2 p.p. |
| Kaczory woj. wielkopolskie | 998 | 61,4% | +24,5 p.p. |
| Winnica woj. mazowieckie | 502 | 58,4% | +21,8 p.p. |
| Andrzejewo woj. mazowieckie | 519 | 58,4% | +21,8 p.p. |
| Paprotnia woj. mazowieckie | 408 | 55,9% | +19,3 p.p. |
| Chrzanów woj. lubelskie | 242 | 54,9% | +18,5 p.p. |
| Michałowice woj. mazowieckie | 2 314 | 56,0% | +18,4 p.p. |
Gminy najbardziej poniżej trendu
Wynik niższy, niż wskazywałaby cecha gminy.
| Gmina | Cecha | Wynik | Odchylenie od trendu |
|---|---|---|---|
| Kleszczów woj. łódzkie | 33 982 | 36,3% | −20,1 p.p. |
| Stary Dzierzgoń woj. pomorskie | 516 | 18,6% | −18,0 p.p. |
| Krzęcin woj. zachodniopomorskie | 568 | 19,3% | −17,4 p.p. |
| Cedynia woj. zachodniopomorskie | 1 214 | 20,4% | −16,6 p.p. |
| Rychliki woj. warmińsko-mazurskie | 518 | 20,4% | −16,2 p.p. |
| Bisztynek woj. warmińsko-mazurskie | 537 | 20,5% | −16,1 p.p. |
| Strzeleczki woj. opolskie | 493 | 21,5% | −15,1 p.p. |
| Budry woj. warmińsko-mazurskie | 542 | 21,6% | −15,0 p.p. |
Zobacz konkretną gminę na tym tle
Znajdź gminę i otwórz w jej profilu zakładkę „Analiza wyborcza”: to samo zestawienie z wyróżnioną gminą.
Pobierz dane tego zestawienia (CSV). Źródła: PKW (wyniki wyborów), GUS, Bank Danych Lokalnych (cechy gmin). Dzielnice Warszawy są osobnymi punktami tylko dla cech, które GUS podaje dla dzielnic. Kwoty w złotych są w cenach bieżących.