Herb: Strzeleczki

Strzeleczki

gmina miejsko-wiejskapowiat krapkowickiwoj. opolskie TERYT: 1605033

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
7 175
(2025)
Powierzchnia
117,4 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2005

  • Mniejszość Niemiecka 59,1%
  • PO 13,1%
  • PiS 6,3%
  • Samoobrona 6,0%
  • LPR 4,3%
  • Pozostali (9) 11,2%
Frekwencja21,5% −8,4 p.p. względem 2001
Zwycięzca w gminieMniejszość Niemiecka przewaga nad drugim miejscem+46,0 p.p.
Liczba głosów ważnych1 249 z 6 225 uprawnionych

Strzeleczki na tle regionu Wynik: Mniejszość Niemiecka (Sejm 2005)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

99. percentyl Wynik wyższy niż w ponad 99% gmin, 4. miejsce w kraju
5. kwintyl W grupie 20% gmin z najwyższym wynikiem

Wynik: Mniejszość Niemiecka: 59,1%, porównanie z 2 495 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2005)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
7 964 mieszkańców −3,4% zmiana 2001–2005 więcej niż w 54% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
16,5% udział w ludności więcej niż w 83% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−5,01 na 1000 mieszkańców +8,94 zmiana 2001–2005 więcej niż w 17% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
6,7% udział w ludności prod. więcej niż w 7% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
35 na 1000 mieszkańców +4,0 zmiana 2002–2005 więcej niż w 21% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
493 zł na mieszkańca, ceny bieżące +30,4% zmiana 2002–2005 więcej niż w 32% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

7 0007 5008 0008 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 8 368Liczba mieszkańców, 2001: 8 244Liczba mieszkańców, 2002: 8 197Liczba mieszkańców, 2003: 8 118Liczba mieszkańców, 2004: 8 015Liczba mieszkańców, 2005: 7 964Liczba mieszkańców, 2006: 7 907Liczba mieszkańców, 2007: 7 840Liczba mieszkańców, 2008: 7 727Liczba mieszkańców, 2009: 7 731Liczba mieszkańców, 2010: 7 579Liczba mieszkańców, 2011: 7 549Liczba mieszkańców, 2012: 7 511Liczba mieszkańców, 2013: 7 508Liczba mieszkańców, 2014: 7 468Liczba mieszkańców, 2015: 7 425Liczba mieszkańców, 2016: 7 438Liczba mieszkańców, 2017: 7 434Liczba mieszkańców, 2018: 7 413Liczba mieszkańców, 2019: 7 398Liczba mieszkańców, 2020: 7 241Liczba mieszkańców, 2021: 7 230Liczba mieszkańców, 2022: 7 228Liczba mieszkańców, 2023: 7 220Liczba mieszkańców, 2024: 7 203Liczba mieszkańców, 2025: 7 1757 175

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: Mniejszość Niemiecka i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • Mniejszość Niemiecka (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023Mniejszość Niemiecka, 2001: 68,7%Mniejszość Niemiecka, 2005: 59,1%Mniejszość Niemiecka, 2007: 42,3%Mniejszość Niemiecka, 2011: 44,2%Mniejszość Niemiecka, 2015: 42,3%Mniejszość Niemiecka, 2019: 34,6%Mniejszość Niemiecka, 2023: 22,2%22,2%Frekwencja, 2001: 29,9%Frekwencja, 2005: 21,5%Frekwencja, 2007: 32,5%Frekwencja, 2011: 29,5%Frekwencja, 2015: 32,5%Frekwencja, 2019: 40,8%Frekwencja, 2023: 57,4%57,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2005, zmiany od wyborów Sejm 2001)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −3,4%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −5,0, przyrost −2,9 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 83% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.nie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −5,0 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −3,4%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 8% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 21% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminnie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 165 zł, wyższe niż w 19% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 7,9 na 1000, wyższe niż w 47% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 63
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2005, zmiana od 2001)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 7 964 osób −3,4% 54 7 350 9 130
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 16,5 % 83 13,2 14,4
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 20,8 % −2,5 p.p. od 2002 20 23,0 20,2
Ludność w wieku produkcyjnym 60,5 % +2,1 p.p. 37 61,7 63,4
Ludność w wieku poprodukcyjnym 18,7 % +1,2 p.p. od 2002 84 15,2 16,3
Gęstość zaludnienia 67,9 os./km² −2,9% od 2002 54 63,1 74,5
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −2,87 ‰ +0,04 21 0,00 −1,17
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −5,01 ‰ +8,94 17 −1,26 −3,44
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 6,7 % 7 13,0 8,7
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 40,8 na 1000 7 79,7 52,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 35 na 1000 +4,0 od 2002 21 49 49
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców brak na 10 tys.
Dochody własne gminy na mieszkańca 493 zł +30,4% od 2002 32 596 678 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 185 zł +81,6% 31 265 191 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców brak na 10 tys.
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 92,9 % +0,0 p.p. od 2002 77 84,2 94,5 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 0,6 % +0,1 p.p. od 2002 2 29,7 34,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 0,4 na 1000 −0,5 od 2002 8 1,5 0,7
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,01 na 1000 60 1,82 1,74
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 258 na 1000 −9,0 od 2002 93 155 142
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 692 na 1000 98 254 566
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 7,9 na 1000 +1,0 47 8,6 4,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat brak na 100
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców brak na 1000
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców brak na 1000

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Gmina Strzeleczki COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.