Herb: Łambinowice

Łambinowice

gmina wiejskapowiat nyskiwoj. opolskie TERYT: 1607042

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
7 062
(2025)
Powierzchnia
123,9 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 44,1%
  • KO 24,3%
  • Trzecia Droga 11,5%
  • Konfederacja 8,8%
  • Nowa Lewica 6,9%
  • Pozostali (3) 4,4%
Frekwencja63,7% +14,4 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+19,8 p.p.
Liczba głosów ważnych3 397 z 5 475 uprawnionych

Łambinowice na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

50. percentyl Wynik wyższy niż w 50% gmin, 1239. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 44,1%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
7 161 mieszkańców −7,0% zmiana 2015–2023 więcej niż w 49% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
20,2% udział w ludności +4,5 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 64% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−4,32 na 1000 mieszkańców −0,93 zmiana 2016–2023 więcej niż w 25% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
3,6% udział w ludności prod. −3,4 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 43% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
70 na 1000 mieszkańców +18,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 39% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
2 372 zł na mieszkańca, ceny bieżące +73,9% zmiana 2015–2023 więcej niż w 37% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

7 0007 5008 0008 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 8 396Liczba mieszkańców, 2001: 8 269Liczba mieszkańców, 2002: 8 386Liczba mieszkańców, 2003: 8 287Liczba mieszkańców, 2004: 8 264Liczba mieszkańców, 2005: 8 204Liczba mieszkańców, 2006: 8 168Liczba mieszkańców, 2007: 8 126Liczba mieszkańców, 2008: 8 062Liczba mieszkańców, 2009: 8 075Liczba mieszkańców, 2010: 7 896Liczba mieszkańców, 2011: 7 889Liczba mieszkańców, 2012: 7 864Liczba mieszkańców, 2013: 7 775Liczba mieszkańców, 2014: 7 734Liczba mieszkańców, 2015: 7 697Liczba mieszkańców, 2016: 7 678Liczba mieszkańców, 2017: 7 602Liczba mieszkańców, 2018: 7 529Liczba mieszkańców, 2019: 7 441Liczba mieszkańców, 2020: 7 396Liczba mieszkańców, 2021: 7 294Liczba mieszkańców, 2022: 7 230Liczba mieszkańców, 2023: 7 161Liczba mieszkańców, 2024: 7 092Liczba mieszkańców, 2025: 7 0627 062

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 3,2%PiS, 2005: 16,9%PiS, 2007: 28,5%PiS, 2011: 27,2%PiS, 2015: 29,9%PiS, 2019: 48,0%PiS, 2023: 44,1%44,1%Frekwencja, 2001: 42,4%Frekwencja, 2005: 32,5%Frekwencja, 2007: 41,0%Frekwencja, 2011: 34,7%Frekwencja, 2015: 38,5%Frekwencja, 2019: 49,4%Frekwencja, 2023: 63,7%63,7%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −3,8%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −4,3, przyrost −7,0 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 64% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,8 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −4,3 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −3,8%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 13% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 39% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 26% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 048 zł, wyższe niż w 28% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 0 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 7 161 osób −7,0% 49 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 20,2 % +4,5 p.p. 64 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 15,9 % −0,8 p.p. 10 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 60,8 % −3,0 p.p. 88 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 23,3 % +3,9 p.p. 61 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 57,8 os./km² −6,9% 46 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −6,97 ‰ −1,26 19 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −4,32 ‰ −0,93 od 2016 25 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 3,6 % −3,4 p.p. 43 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 21,6 na 1000 −22,9 45 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 70 na 1000 +18,0 39 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 57 na 10 tys. +3,0 26 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 2 372 zł +73,9% 37 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 580 zł +1 775,4% 36 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 346 na 10 tys. −441,0 40 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 97,5 % +0,1 p.p. 69 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 35,7 % +0,4 p.p. 29 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,3 na 1000 0,0 13 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 3,77 na 1000 +1,04 44 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 81 na 1000 −8,0 28 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 780 na 1000 +25,0 40 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,3
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 85 na 100 25 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 57,3 na 1000 15 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL gmina Łambinowice COA.svg” z Wikimedia Commons, autor: Bastianow (Bastian), licencja: Public domain.