Branice

gmina wiejskapowiat głubczyckiwoj. opolskie TERYT: 1602022

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
6 090
(2025)
Powierzchnia
121,6 km²
Typ gminy
wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 47,2%
  • KO 26,2%
  • Trzecia Droga 8,7%
  • Nowa Lewica 6,9%
  • Konfederacja 5,1%
  • Pozostali (3) 5,9%
Frekwencja62,5% +14,4 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+21,0 p.p.
Liczba głosów ważnych3 131 z 5 155 uprawnionych

Branice na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

58. percentyl Wynik wyższy niż w 58% gmin, 1059. miejsce w kraju
3. kwintyl W środkowej grupie gmin

Wynik: PiS: 47,2%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
6 192 mieszkańców −8,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 41% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
23,8% udział w ludności +4,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 92% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
−1,77 na 1000 mieszkańców +3,29 zmiana 2016–2023 więcej niż w 49% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
4,2% udział w ludności prod. −3,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 53% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
49 na 1000 mieszkańców +11,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 5% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
3 194 zł na mieszkańca, ceny bieżące +154,5% zmiana 2015–2023 więcej niż w 72% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

6 0007 0008 0009 000200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 8 102Liczba mieszkańców, 2001: 8 063Liczba mieszkańców, 2002: 7 956Liczba mieszkańców, 2003: 7 886Liczba mieszkańców, 2004: 7 791Liczba mieszkańców, 2005: 7 762Liczba mieszkańców, 2006: 7 660Liczba mieszkańców, 2007: 7 597Liczba mieszkańców, 2008: 7 461Liczba mieszkańców, 2009: 7 423Liczba mieszkańców, 2010: 7 155Liczba mieszkańców, 2011: 7 061Liczba mieszkańców, 2012: 6 961Liczba mieszkańców, 2013: 6 825Liczba mieszkańców, 2014: 6 799Liczba mieszkańców, 2015: 6 744Liczba mieszkańców, 2016: 6 569Liczba mieszkańców, 2017: 6 601Liczba mieszkańców, 2018: 6 524Liczba mieszkańców, 2019: 6 474Liczba mieszkańców, 2020: 6 381Liczba mieszkańców, 2021: 6 343Liczba mieszkańców, 2022: 6 268Liczba mieszkańców, 2023: 6 192Liczba mieszkańców, 2024: 6 175Liczba mieszkańców, 2025: 6 0906 090

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 9,1%PiS, 2005: 17,2%PiS, 2007: 26,9%PiS, 2011: 25,6%PiS, 2015: 42,2%PiS, 2019: 56,4%PiS, 2023: 47,2%47,2%Frekwencja, 2001: 37,0%Frekwencja, 2005: 30,6%Frekwencja, 2007: 38,8%Frekwencja, 2011: 36,0%Frekwencja, 2015: 36,4%Frekwencja, 2019: 48,0%Frekwencja, 2023: 62,5%62,5%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −4,4%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyspełnione: saldo −1,8, przyrost −13,7 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminspełnione: wyższe niż w 92% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +2,8 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatnieniespełnione: −1,8 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −4,4%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 5% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 5% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 3% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 270 zł, wyższe niż w 43% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminniespełnione: w 1 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminniespełnione: 1,8 na 1000, wyższe niż w 5% gmin
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminieniespełnione: 11
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 6 192 osób −8,2% 41 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 23,8 % +4,7 p.p. 92 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 13,3 % −1,2 p.p. 1 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 58,8 % −3,9 p.p. 48 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 27,9 % +5,1 p.p. 93 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 50,9 os./km² −8,1% 39 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców −13,65 ‰ −4,80 1 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców −1,77 ‰ +3,29 od 2016 49 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 4,2 % −3,7 p.p. 53 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 24,5 na 1000 −24,8 54 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 49 na 1000 +11,0 5 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 37 na 10 tys. +2,0 3 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 3 194 zł +154,5% 72 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 958 zł +188,6% 12 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 373 na 10 tys. −769,0 45 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 88,1 % +0,1 p.p. 28 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 50,9 % +12,0 p.p. 47 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 0,8 na 1000 +0,2 5 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 6,62 na 1000 +1,73 95 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 31 na 1000 −53,0 2 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 1 129 na 1000 +183,0 94 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców 1,8 na 1000 +0,1 5 10,0 8,3 obliczenie własne na podstawie GUS
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 108 na 100 86 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 60,6 na 1000 21 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.