Herb: Ujazd

Ujazd

gmina miejsko-wiejskapowiat strzeleckiwoj. opolskie TERYT: 1611063

Cechy gminy: żadna z 7

Liczba mieszkańców
6 332
(2025)
Powierzchnia
83,3 km²
Typ gminy
miejsko-wiejska
Lokalizacja gminy na mapie Polski

Wynik wyborczy w gminie: Sejm 2023

  • PiS 28,1%
  • KO 28,0%
  • Mniejszość Niemiecka 14,3%
  • Trzecia Droga 12,9%
  • Konfederacja 7,2%
  • Pozostali (3) 9,5%
Frekwencja61,4% +15,3 p.p. względem 2019
Zwycięzca w gminiePiS przewaga nad drugim miejscem+0,1 p.p.
Liczba głosów ważnych2 887 z 4 896 uprawnionych

Ujazd na tle regionu Wynik: PiS (Sejm 2023)

Kliknij gminę na mapie, aby otworzyć jej stronę.

Pozycja gminy w Polsce

9. percentyl Wynik wyższy niż w 9% gmin, 2262. miejsce w kraju
1. kwintyl W grupie 20% gmin z najniższym wynikiem

Wynik: PiS: 28,1%, porównanie z 2 494 gminami i dzielnicami.

Zobacz podobne gminy → Zobacz gminę na tle wszystkich gmin →

Najważniejsze cechy gminy (GUS, 2023)

Zobacz wszystkie wskaźniki →
Ludność
6 366 mieszkańców +0,2% zmiana 2015–2023 więcej niż w 43% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Mieszkańcy 65+
15,3% udział w ludności +1,7 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 9% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Saldo migracji
1,26 na 1000 mieszkańców −1,10 zmiana 2016–2023 więcej niż w 71% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Bezrobocie
1,9% udział w ludności prod. −1,8 p.p. zmiana 2015–2023 więcej niż w 9% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Przedsiębiorcy
54 na 1000 mieszkańców +11,0 zmiana 2015–2023 więcej niż w 10% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →
Dochody własne
4 826 zł na mieszkańca, ceny bieżące +206,6% zmiana 2015–2023 więcej niż w 94% gmin Zestaw z wynikiem wyborów →

Liczba mieszkańców (2000–2025)

6 1006 2006 3006 4006 500200020052010201520202025Liczba mieszkańców, 2000: 6 425Liczba mieszkańców, 2001: 6 413Liczba mieszkańców, 2002: 6 357Liczba mieszkańców, 2003: 6 304Liczba mieszkańców, 2004: 6 293Liczba mieszkańców, 2005: 6 312Liczba mieszkańców, 2006: 6 259Liczba mieszkańców, 2007: 6 206Liczba mieszkańców, 2008: 6 197Liczba mieszkańców, 2009: 6 218Liczba mieszkańców, 2010: 6 278Liczba mieszkańców, 2011: 6 298Liczba mieszkańców, 2012: 6 282Liczba mieszkańców, 2013: 6 346Liczba mieszkańców, 2014: 6 340Liczba mieszkańców, 2015: 6 351Liczba mieszkańców, 2016: 6 363Liczba mieszkańców, 2017: 6 400Liczba mieszkańców, 2018: 6 416Liczba mieszkańców, 2019: 6 409Liczba mieszkańców, 2020: 6 363Liczba mieszkańców, 2021: 6 350Liczba mieszkańców, 2022: 6 343Liczba mieszkańców, 2023: 6 366Liczba mieszkańców, 2024: 6 369Liczba mieszkańców, 2025: 6 3326 332

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych. Stan na 31 grudnia.

Wynik: PiS i frekwencja w kolejnych wyborach (Sejm)

  • PiS (%)
  • Frekwencja (%)
0204060802001200520072011201520192023PiS, 2001: 2,9%PiS, 2005: 9,8%PiS, 2007: 17,7%PiS, 2011: 12,4%PiS, 2015: 20,2%PiS, 2019: 38,6%PiS, 2023: 28,1%28,1%Frekwencja, 2001: 35,2%Frekwencja, 2005: 33,5%Frekwencja, 2007: 39,9%Frekwencja, 2011: 38,1%Frekwencja, 2015: 38,3%Frekwencja, 2019: 46,1%Frekwencja, 2023: 61,4%61,4%

Źródło: PKW. Wynik pokazany tylko w tych wyborach, w których startował podmiot o tej samej nazwie skróconej.

Wszystkie wybory i wskaźniki rok po roku: zakładka „Zmiany w czasie” →

Cechy gminy (Sejm 2023, zmiany od wyborów Sejm 2019)

Gmina dostaje cechę tylko wtedy, gdy spełnia wszystkie jej warunki. Zmiany liczymy od poprzednich wyborów tego samego rodzaju, pozycje na tle wszystkich gmin w roku wyborów.

Depopulacyjna nie

  • ludność spadła o co najmniej 5%niespełnione: −0,7%
  • ujemne saldo migracji albo ujemny przyrost naturalnyniespełnione: saldo 1,3, przyrost 1,7 na 1000
Jak głosowały gminy depopulacyjne →

Starzejąca się nie

  • udział mieszkańców 65+ wyższy niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 9% gmin
  • udział 65+ wzrósł o co najmniej 4 p.p.niespełnione: +1,0 p.p.
Jak głosowały gminy starzejące się →

Suburbanizująca się nie

  • saldo migracji dodatniespełnione: +1,3 na 1000
  • ludność wzrosła o co najmniej 5%niespełnione: −0,7%
  • nowe mieszkania na 1000 mieszkańców wyższe niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 9% gmin
  • gmina wiejska albo miejsko-wiejskaspełnione: gmina miejsko-wiejska
Jak głosowały gminy suburbanizujące się →

Przedsiębiorcza nie

  • przedsiębiorcy na 1000 mieszkańców: więcej niż w 75% gminniespełnione: wyższe niż w 10% gmin
  • nowe firmy: więcej niż w 60% gminniespełnione: wyższe niż w 4% gmin
Jak głosowały gminy przedsiębiorcze →

Inwestująca nie

  • średnie wydatki inwestycyjne na mieszkańca z 3 lat wyższe niż w 75% gminniespełnione: 1 666 zł, wyższe niż w 66% gmin
  • w co najmniej 2 z tych 3 lat powyżej mediany gminspełnione: w 2 z 3 lat
Jak głosowały gminy inwestujące →

Turystyczna nie

  • miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców: więcej niż w 90% gminnie da się sprawdzić: brak danych
  • co najmniej 300 miejsc noclegowych w gminienie da się sprawdzić: brak danych
Jak głosowały gminy turystyczne →

Źródło: obliczenia własne na podstawie GUS, Bank Danych Lokalnych. Cechy opisują dane statystyczne, a nie jakość życia w gminie; progi są umowne i jawne. Cecha „suburbanizująca się” nie uwzględnia położenia względem dużego miasta, bo GUS nie podaje takiej danej dla gmin. Miejsca noclegowe: stan w lipcu, obiekty objęte sprawozdawczością GUS.

Wszystkie wskaźniki (GUS, 2023, zmiana od 2015)

WskaźnikWartośćJednostkaZmianaWięcej niż w % gminMediana gmin, PolskaMediana gmin, województwoUwagi
Liczba ludności 6 366 osób +0,2% 43 7 274 8 577
Mieszkańcy w wieku 65 lat i więcej 15,3 % +1,7 p.p. 9 19,1 19,8
Ludność w wieku przedprodukcyjnym 19,6 % +1,1 p.p. 64 18,7 16,9
Ludność w wieku produkcyjnym 61,5 % −3,5 p.p. 95 58,8 60,1
Ludność w wieku poprodukcyjnym 18,9 % +2,4 p.p. 14 22,4 23,3
Gęstość zaludnienia 76,4 os./km² +0,3% 60 62,1 68,6
Przyrost naturalny na 1000 mieszkańców 1,73 ‰ +1,26 95 −4,05 −4,10
Saldo migracji na 1000 mieszkańców 1,26 ‰ −1,10 od 2016 71 −1,67 −2,09
Bezrobotni w ludności w wieku produkcyjnym 1,9 % −1,8 p.p. 9 4,0 3,5
Bezrobotni na 1000 mieszkańców 11,8 na 1000 −12,3 12 23,2 21,2 obliczenie własne na podstawie GUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą na 1000 mieszkańców 54 na 1000 +11,0 10 75 75
Nowe firmy sektora prywatnego na 10 tys. mieszkańców 39 na 10 tys. +4,0 4 67 57
Dochody własne gminy na mieszkańca 4 826 zł +206,6% 94 2 639 2 834 ceny bieżące
Wydatki inwestycyjne gminy na mieszkańca 1 940 zł +350,4% 50 1 961 1 264 obliczenie własne na podstawie GUS, ceny bieżące
Beneficjenci pomocy społecznej na 10 tys. mieszkańców 260 na 10 tys. −193,0 22 397 286
Mieszkańcy korzystający z sieci wodociągowej 95,8 % +0,7 p.p. 59 94,2 97,6 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkańcy korzystający z sieci kanalizacyjnej 83,8 % +2,5 p.p. 82 54,0 68,4 obliczenie własne na podstawie GUS
Mieszkania oddane do użytkowania na 1000 mieszkańców 1,1 na 1000 0,0 9 3,1 2,1
Organizacje społeczne na 1000 mieszkańców 2,67 na 1000 +1,25 11 3,90 3,94
Czytelnicy bibliotek publicznych na 1000 mieszkańców 140 na 1000 +31,0 74 106 98
Dzieci w wychowaniu przedszkolnym na 1000 dzieci w wieku 3–5 lat 883 na 1000 −44,0 65 820 899
Miejsca noclegowe na 1000 mieszkańców brak na 1000 10,0 8,3
Uczniowie w wieku 7–8 lat na 100 uczniów w wieku 12–13 lat 114 na 100 92 93 101 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie w wieku 7–13 lat na 1000 mieszkańców 73,2 na 1000 60 70,0 64,2 obliczenie własne na podstawie danych MEN
Uczniowie szkół ponadpodstawowych na 1000 mieszkańców 0,0 na 1000 0 0,0 0,0 obliczenie własne na podstawie danych MEN

Źródło: GUS, Bank Danych Lokalnych; wskaźniki o uczniach: MEN, System Informacji Oświatowej (dane.gov.pl); dane z roku wyborów. Mediana gmin to wartość środkowa wśród gmin, a nie wartość dla całego kraju. Zestawienie wyników wyborów z danymi statystycznymi pokazuje współwystępowanie zjawisk i nie oznacza związku przyczynowego.

Herb: plik „POL Ujazd COA.svg” z Wikimedia Commons, licencja: Public domain.